Ząbkowanie (medycyna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
6,5 miesięczne dziecko z widoczną początkowa fazą wyrzynania pierwszych siekaczy dolnych
5 dni później widoczny siekacz

Ząbkowanie – proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci.

Fazy ząbkowania:

  • przederupcyjna: kształtowanie się korony zębowej niewidocznego zęba,
  • przedfunkcyjna: od pojawienia się zęba do kontaktu z zębem przeciwstawnej szczęki, wytworzenie korzenia i kieszonki zębowej,
  • funkcyjna: zakończenie kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej[1].

Zęby mleczne zaczynają wyrzynanie ok. 6. miesiąca życia dziecka. Do 9. miesiąca wyrasta 8. siekaczy, około 17-20. miesiąca kły, między 14. a 20. pierwsze zęby trzonowe, a w okresie 24-30. miesięcy życia drugie zęby trzonowe[1].

Zwykle pierwsze wyrastają zęby dolne, a później odpowiednie zęby górne. Ząbkowanie a dokładnie czas, w którym zaczynają wyrzynać się zęby, jest ściśle powiązany z genami. Gdy któremuś z rodziców zęby wyszły przed pierwszymi urodzinami, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko również zacznie późno ząbkować. Natomiast gdy u któregoś z rodziców zęby pojawiły się wyjątkowo wcześnie, jest szansa, że u malca też tak będzie[2].

Ząbkowanie łączy się z następującymi objawami: puchnięciem dziąseł, obfitym ślinieniem, nierzadko stanem podgorączkowym. Zdarzają się biegunki, zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze. Zachodzą zmiany w zachowaniu: zaburzenia snu, niepokój i podrażnienie, osłabienie apetytu. Dziecko wkłada do ust różne przedmioty w zasięgu rąk, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b M.Szpringer-Nodzak i M. Wochna Sobańska(red.): Stomatologia wieku rozwojowego. Warszawa: PZWL, 2006, s. 42-48. ISBN 83-200-3180-X.
  2. Ząbkowanie-Encyklopedia zdrowia dziecka. 2013. [dostęp 2013-05-09].
  3. BabyBoom: Ząbkowanie. babyboom.pl. [dostęp 2013-05-26].