Złamana lilia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złamana lilia
Broken Blossoms
Gatunek melodramat, niemy, czarno-biały
Data premiery 1919
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 90 min
Reżyseria David Wark Griffith
Scenariusz David Wark Griffith
Główne role Lillian Gish,
Richard Barthelmess,
Donald Crisp,
Arthur Howard
Muzyka David Wark Griffith
Zdjęcia Billy Bitzer,
G.W. Bitzer
Wytwórnia D.W. Griffith Productions
Dystrybucja United Artists

Złamana lilia (ang. Broken Blossoms) – melodramat Davida Griffitha z 1919 roku. Najważniejszy z melodramatów tego reżysera i największe osiągnięcie w tym gatunku[1]. Film opowiada o miłości młodego Chińczyka do angielskiej nastolatki katowanej przez brutalnego ojca. Był obrazem niezwykle jak na tamte czasy kosztownym i dopracowanym technicznie. Cieszył się dużą popularnością[2]. Jest to pierwszy melodramat. Utworzył on cały nowy gatunek.

Zarys treści[edytuj | edytuj kod]

Bohaterem filmu jest młody Chińczyk Huan Cheng, który przybył do Londynu, aby propagować filozofię buddyjską. Tam zakochuje się w młodej dziewczynie, Lucy Burrows, brutalnie bitej przez własnego ojca, z zawodu boksera. Któregoś dnia bohater znajduje ukochaną nieprzytomną i skatowaną, zabiera ją do siebie i otacza opieką. Kiedy ojciec dziewczyny dowiaduje się o tym, zabiera Lucy do domu i brutalnie ją bije; dziewczyna umiera. Zrozpaczony Huan Cheng udaje się do domu ojca Lucy; ten atakuje go, bohater zabija go strzałem z pistoletu. Następnie odprawia pogrzeb Lucy i popełnia samobójstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kino nieme. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2010, s. 303. ISBN 978-83-242-1297-2.
  2. Kino nieme. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2010, s. 303–304. ISBN 978-83-242-1297-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Garbicz, Jacek Klinowski: Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż pierwsza 1913-1949. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2007. ISBN 978-83-08-04094-2.