Złoczowski Batalion Obrony Narodowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Batalion ON „Złoczów”
Złoczowski batalion ON
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1939
Działania zbrojne
kampania wrześniowa
Organizacja
Dyslokacja Złoczów
Formacja Obrona Narodowa
Rodzaj wojsk piechota
Skład typ I
Tarnopolska Półbrygada ON
Obrona Narodowa w 1939

Złoczowski Batalion Obrony Narodowej (batalion ON „Złoczów”) – pododdział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Pododdział nie występował w organizacji pokojowej wojska i nie był ujęty w tabeli alarmowania jednostek organizacyjnych Obrony Narodowej z 25 sierpnia 1939. O istnieniu batalionu mówią autorzy Polskich Sił Zbrojnych ...[1], Stanisław Truszkowski[2] oraz płk. Józef Zończyk-Bohusz (szef referatu ON)[3]. Pododdział miał być sformowany w mobilizacji powszechnej, w składzie Tarnopolskiej Półbrygady ON, według etatu batalionu ON typ I. Jednostką mobilizującą miał być 52 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych, stacjonujący w garnizonie Złoczów. Brak danych na temat obsady personalnej batalionu i jego walk kampanii wrześniowej 1939.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie Siły Zbrojne w drugiej wojnie światowej, tom I Kampania wrześniowa, cz. 1 Polityczne i wojskowe położenie Polski przed wojną, Londyn 1961.
  2. Stanisław Truszkowski, ''Z dziejów organizacji formacji Obrony Narodowej w siłach zbrojnych II Rzeczypospolitej, Wojskowy Przegląd Historyczny Nr 3/4 z 1969 i Nr 1 z 1970.
  3. J. Zończyk-Bohusz: "Protokół przesłuchania z dnia 10 sierpnia 1944", Komisja powołana w związku z wynikiem kampanji wojennej 1939 r., Londyn 1944, IPMS, Relacje z Kampanii 1939 roku, teczka B.I.12g, ss.: 1, 5, 10, 16.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]