Złodzieje nerek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Złodzieje nerek – opowieść uznawana za legendę miejską funkcjonująca przede wszystkim w Polsce i kilku innych krajach Europy[1]. Powstała ona prawdopodobnie w 1995 r. we Francji[1].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Historia opowiada najczęściej[1] o dziecku, które zostaje porwane podczas zakupów z rodzicami w supermarkecie lub dużym sklepie (w wersji francuskiej – podczas zabawy w Disneylandzie). Rodzice spuszczają dziecko z oczu tylko na chwilę, po czym nie mogą go odnaleźć. Nawet ochrona sklepu i policja nie są w stanie pomóc rodzicom. Po kilku dniach dziecko zostaje znalezione pod swoim domem, z przyczepioną do ubrania karteczką Nie mam nerki[1]. Niekiedy także łączy się to z historią o udaremnionym porwaniu, gdy rodzice gubią dziecko, po czym w ostatnim momencie udaje im się je znaleźć w toalecie, gdzie jest przebrane i ma zmienioną fryzurę[2].

W niektórych wersjach bohaterką legendy miejskiej jest młoda dziewczyna, bawiąca się w dyskotece. W pewnym momencie traci przytomność; budzi się następnego dnia w motelu, w wannie wypełnionej lodem. Obok wanny znajduje telefon oraz kartkę z napisem Wezwij karetkę. Nie masz nerki[1].

Istnieją także wersje historii, w których nie podaje się konkretnych ofiar, a jedynie mówi o samym zjawisku. Według jednej z nich jest to zjawisko częste w USA, a zwłaszcza w Nowym Orleanie[3].

Legendę o kradnięciu nerek czasem łączy się z teoriami spiskowymi (podobnymi do rzeczywistej historii łowców skór).

Choć znaczna część historii to miejskie legendy, do takich przypadków dochodziło w rzeczywistości – zarówno w Polsce, jak i za granicą[4].

Rozpowszechnienie na świecie[edytuj | edytuj kod]

Ta legenda miejska jest znana od lat 90. XX wieku w Ameryce, Niemczech, Francji, Australii i RPA, gdzie występuje jako legenda o ukradnięciu nerki dziecku imigrantów[5].

Legenda w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku opowieść o złodziejach kradnących nerki uaktywniła się w Olsztynie i wywołała panikę w osiedlu Kortowo[6]. W Polsce złodziei nerek czasami łączy się z czarną wołgą lub wiejską legendą o fałszywej karetce zabijającej pacjentów[5], co może być nawiązaniem do afery łowców skór.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Filip Graliński: Znikająca nerka. atrapa.net, 2008-06-22. [dostęp 2014-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-20)]. (pol.).
  2. Udaremnione porwanie [online], Miejskie legendy Wiki [dostęp 2023-01-26] (pol.).
  3. Złodzieje nerek [online], Creepypasta Wiki [dostęp 2023-01-26] (pol.).
  4. Porywają dzieci dla okupu, ale też dla ich nerek, „plus.gazetalubuska.pl”, 27 sierpnia 2016 [dostęp 2017-11-30] (pol.).
  5. a b Znikająca nerka [online], Miejskie legendy Wiki [dostęp 2023-01-26] (pol.).
  6. Janusz Milanowski: O tym, jak i dlaczego czarne bmw zastąpiło czarną wołgę, a wojsko ocaliło Bydgoskie Przedmieście. torun.naszemiasto.pl, 2017-01-05. [dostęp 2018-01-07].