Złota Góra (Ojców)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złota Góra
Ilustracja
Widok z Góry Koronnej
Państwo

 Polska

Pasmo

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska Wyżyna Olkuska

Wysokość

458 m n.p.m.

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Złota Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Złota Góra”
Ziemia50°12′56″N 19°48′56″E/50,215556 19,815556

Złota Góra – wzniesienie o wysokości 458 m n.p.m. na Wyżynie Olkuskiej, na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to drugie co do wysokości wzniesienie tego parku. Stoki wschodnie opadają do Doliny Prądnika, zachodnie do wąwozu Słupianka. W południowe stoki opadające do Doliny Sąspowskiej wcina się wąwóz Błotny Dół. Stoki północne przechodzą w wierzchowinę Wyżyny Olkuskiej[1]. Całe wzniesienie zbudowane jest z górnojurajskich wapieni przykrytych w niektórych miejscach lessem i całkowicie porośnięte mieszanymi lasami z sosną i jodłą. Od czasu objęcia tego terenu ochroną następuje samoistna przebudowa drzewostanu, zwiększa się udział buka. Wschodnie krańce przechodzą w Górę Zamkową. Znajduje się na niej Park Zamkowy[2].

Nazwa wzniesienia pochodzi od złotego koloru liści porastających ją drzew jesienią. W okresie międzywojennym wybudowano tu osiedle uzdrowiskowe (m.in. „Lenartówka”, „Sokołówka”, „Zosia”), a w latach 60. ośrodek turystyczny z restauracją, kawiarnią, parkingiem dla samochodów oraz polem namiotowym. Złota Góra jest jednym z głównych punktów wypadowych do zwiedzania OPN. Znajduje się na niej parking samochodowy, którego zadaniem jest odciążyć Dolinę Prądnika od nadmiernego ruchu samochodowego[2]. Prowadzi przez nią droga, która w Jerzmanowicach odbiega od drogi krajowej 94 do Ojcowa.

Prądnik i Sąspówka podcięły zbocza Złotej Góry, tworząc w niektórych miejscach strome i niemal pionowe, nagie skały i ostańce wierzchowinowe[1]. Na skale Krzyżowa zamontowano drewniany krzyż związany z powstaniem styczniowym[2]

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – zielony z Doliny Sąspowskiej przez Złotą Górę, Dolinę Prądnika, obok Jaskini Ciemnej, przez górę Koronną, Okopy i Wąwóz Smardzowicki do Doliny Prądnika.
szlak turystyczny czarny – czarny ze Złotej Góry, przez Dolinę Prądnika i Chełmową Górę do Jaskini Łokietka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
  2. a b c Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.