Przejdź do zawartości

Złota spirala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przybliżona oraz dokładna złota spirala: zielona spirala jest zbudowana z ćwiartek okręgów, natomiast czerwona spirala jest złotą spiralą. Pokrywające się fragmenty zaznaczono na żółto. Stosunki długości boków kolejnych kwadratów są równe φ.
Spirala Fibonacciego, zbudowana z ćwiartek okręgów, których promienie są kolejnymi liczbami Fibonacciego. Jest przybliżeniem złotej spirali, ale nie jest złotą spiralą

Złota spirala – szczególny przypadek spirali logarytmicznej, w której współczynnik jest stałą zależną od (gdzie jest „złotą liczbą”). Cechą charakterystyczną złotej spirali jest to, że co 90° jej szerokość zwiększa się (lub zmniejsza) dokładnie razy.

Ogólne wzory na spiralę logarytmiczną we współrzędnych biegunowych:

oraz

(gdzie podstawa logarytmu naturalnego) mają również zastosowanie w przypadku złotej spirali. W tym przypadku jest kątem prostym, jest stałą rzeczywistą, zaś (gdzie jest „złotą liczbą”). Stąd mamy wzór:

Wartość wyraża się wzorem:

Wartość może być dodatnia lub ujemna, w zależności od tego, w którą stronę skierowany jest kąt prosty Wartość bezwzględna z wynosi:

dla wyrażonego w stopniach;
dla wyrażonego w radianach.

Przybliżenia złotej spirali

[edytuj | edytuj kod]

Znanych jest wiele spiral będących przybliżeniami złotej spirali i często mylonych z nią. Przykładem może być spirala Fibonacciego, która nie jest spiralą logarytmiczną.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]