Złoty Potok (dopływ Łomnicy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złoty Potok
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Karkonosze

Potok
Długość ok. 2,2 km
Źródło
Miejsce Śląski Grzbiet,
Biały Jar
Wysokość

ok. 1380 m n.p.m.

Współrzędne

50°44′48″N 15°42′48″E/50,746667 15,713333

Ujście
Recypient Łomnica
Miejsce

między Kowarami a Kostrzycą

Wysokość

ok. 850 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°45′50″N 15°43′26″E/50,763889 15,723889

Położenie na mapie Karpacza
Mapa konturowa Karpacza, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Złoty Potok (niem. Grosse Seifen[potrzebny przypis]) – potok górski, lewy dopływ Łomnicy[2][3] o długości około 2,2 km.

Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach, w woj. dolnośląskim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. W części źródliskowej składa się z trzech strumieni, wypływających wachlarzowo, na wysokości około 1380 m n.p.m., z porośniętej kosodrzewiną środkowej części stoku Białego Jaru, które po kilkudziesięciu metrach łączą się w jeden potok. Potok w środkowym i dolnym biegu płynie stromą, V-kształtną doliną, lasem regla górnego, w kierunku Łomnicy, do której wpada na wysokości ok. 870 m n.p.m., na południowy zachód od Karpacza. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-wschodni. Jest to potok górski zbierający wody z zachodnich zboczy Kopy i wschodnich zboczy Złotego Stoku. Potok o kamienistym korycie z progami, o wartkim prądzie, w okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]