Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złoty Znak Związku OSP RP
Awers
Awers odznaczenia
Baretka
Baretka
Ustanowiono 9 grudnia 1922
Wielkość 41 x 41 mm
Powyżej brak
Poniżej Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
Powiązane Medal honorowy im. Bolesława Chomicza

Złoty Znak Związku OSP RPodznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP. Ustanowiony został w 1922 przez Radę Naczelną Głównego Związku Straży Pożarnych, a od 1933 przejęty przez Związek Straży Pożarnej RP. Nadawany był do września 1939, następnie wznowiony w okresie PRL w 1959 jako najwyższe odznaczenie ZOSP. Od 1993 również najwyższe odznaczenie Związku OSP RP.

Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w Związku OSP RP. Odznaką tą może być uhonorowana osoba lub instytucja, która w sposób znaczący zasłużyła się dla działalności Związku OSP RP, jak również Ochotnicza Straż Pożarna o co najmniej 100-letniej działalności.

Odznaka jest jednostopniowa.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Złoty Znak Związku OSP RP Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP nadaje:

  • Ochotniczym Strażom Pożarnym i członkom OSP,
  • oddziałom i działaczom Związku OSP RP,
  • funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej pełniącym służbę w Komendzie Głównej PSP, Szkole Głównej Służby Pożarniczej i Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej oraz pracownikom cywilnym zatrudnionym w tych jednostkach,
  • osobom i instytucjom szczebla centralnego współpracującym i wspomagającym Związek OSP RP w realizacji celów statutowych,
  • przedstawicielom współpracujących ze Związkiem OSP RP zagranicznych organizacji pożarniczych (ratowniczych),
  • pracownikom Związku OSP RP.

Odznakę nadaje Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP. Osoba lub instytucja wyróżniona Złotym Znakiem Związku ZOSP RP otrzymuje Odznakę i legitymację (dyplom) potwierdzającą jego nadanie. Osoba lub instytucja przewidziane do nadania Złotego Znaku Związku OSP RP powinny posiadać Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. W przypadku szczególnym, Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP może odstąpić od tej zasady.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Wizerunkiem odznaki Złoty Znak Związku OSP RP jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami. Krzyż o wymiarach 41 mm (wysokości i szerokości) na krawędziach ma 1 mm pasek. Wykonany jest z metalu koloru złotego. Ramiona krzyża pokryte są białą emalią w złoconym obramowaniu. W środku krzyża na okrągłej czerwonej emaliowanej tarczy umieszczony jest orzeł jagielloński z metalu koloru srebrnego, z otokiem koloru jasno-granatowego oraz z napisem: ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH * STRAŻY POŻARNYCH RP *. Na tle górnego ramienia krzyża nad środkową częścią tarczy umieszczony jest płomień z metalu koloru srebrnego. Pomiędzy ramionami krzyża złoty wieniec ze stylizowanych liści laurowych o szerokości 5 mm z metalu koloru złotego. Odwrotna strona jest gładka. Odznaka jest noszona na wstążce szerokości 38 mm, koloru czerwonego z białymi paskami szerokości 4 mm po brzegach[1].

Zasady noszenia[edytuj | edytuj kod]

Złoty Znak Związku OSP RP nosi się na wstążce na szyi, zakładanej pod kołnierz koszuli tak, aby znak zawieszony był poniżej węzła krawata.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Liczba nadań[edytuj | edytuj kod]

Nadania przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP:

Rok POL Złoty Znak ZOSP BAR.png
2010 520
2011 782
2012 700
2013 596
2014 531
2015 597
2016 634

Na podstawie sprawozdań z działalności stowarzyszenia ZOSP RP[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ABC strażaka ochotnika. Regulamin odznaczeń, odznak i wyróżnień. Warszawa: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, 2009, s. 11-14.
  2. Organizacja Pożytku Publicznego (pol.). [dostęp 2014-12-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]