Złuszczanie naskórka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Złuszczanie naskórka, inaczej peeling, eksfoliacja, abrazja, ablacja - zabieg stosowany w kosmetyce i dermatologii, polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu i stanu skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, zapobieganie trądzikowi lub wrastaniu włosów w skórę po depilacji, a także walkę ze starzeniem się skóry.

W zależności od metody złuszczania, peeling dzieli się na mechaniczny, chemiczny lub fizyczny[1]. Ze względu na głębokość usuwanych warstw naskórka wyróżnia się natomiast peeling bardzo powierzchowny, powierzchowny, średniogłęboki i głęboki[2].

Przeciwwskazaniem do wykonywania peelingów są: opryszczka, stany zapalne skóry, trądzik różowaty, liczne znamiona, a także alergia na środek złuszczający lub jakikolwiek jego składnik. Złuszczaniu chemicznemu oraz peelingowi kawitacyjnemu nie powinny poddawać się kobiety w ciąży i karmiące piersią[3]. Słowem peeling określa się także ogólnodostępne środki kosmetyczne służące do złuszczania naskórka.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Peelingi - rodzaje i zastosowanie. Po co wykonywać peeling?, www.xn--superpikna-knb.pl [dostęp 2015-12-22].
  2. UrszulaU. Kozłowska UrszulaU., Peelingi chemiczne, [w:] MariaM. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 245 - 246, ISBN 978-83-200-3620-6.
  3. Oczyszczanie skóry - dlaczego jest potrzebne? Jak to robić?. [dostęp 2014-05-20].