Karabin maszynowy ZB vz. 26

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z ZB-26)
ZB vz. 26
Ilustracja
Państwo

 Czechosłowacja

Producent

Zbrojovka Brno

Rodzaj

ręczny karabin maszynowy

Historia
Prototypy

1926

Produkcja

19281945

Wyprodukowano

34 600 sztuk (nie licząc wersji licencyjnych)

Dane techniczne
Kaliber

7,92 mm

Nabój

7,92 × 57 mm Mauser

Magazynek

20 lub 30 naboi

Wymiary
Długość

1161 mm

Długość lufy

672 mm

Masa
broni

9,65 kg

Inne
Prędkość pocz. pocisku

762 m/s

Szybkostrzelność teoretyczna

500 strz./min

Zasięg skuteczny

1000 m

ZB vz. 26 (czes. Lehky Kulomet ZB vzor 26) – czechosłowacki ręczny karabin maszynowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

ZB vz. 26 został skonstruowany przez Vaclava Holka w 1926 roku w czechosłowackich zakładach zbrojeniowych Zbrojovka Brno, które rozpoczęły jego produkcję w roku 1928.

Licencję na jego produkcję wykupiła brytyjska firma Royal Small Arms Factory, która zmodyfikowała oryginalną konstrukcję i wprowadziła do uzbrojenia jako karabin maszynowy Bren. Licencyjną produkcję podjęto też w Jugosławii i w Chinach; Japończycy skopiowali częściowo broń konstruując swój karabin maszynowy Typ 96, a Hiszpanie – budując km FAO[1].

Poprawiona wersja z nieznacznie zmienioną konstrukcją wewnętrzną i sposobem produkcji była znana jako karabin maszynowy ZB vz. 30[1].

Broń ta używana była między innymi w armii czechosłowackiej, chińskiej, rumuńskiej, słowackiej, litewskiej, sowieckiej, północnokoreańskiej i jugosłowiańskiej. W Czechosłowacji służył także za uzbrojenie lekkich samochodów pancernych takich jak OA vz.30 lub OA vz.27 i tankietki Tančik vz.33. Po zajęciu Czechosłowacji przez III Rzeszę ZB vz. 26 trafił na wyposażenie jednostek Waffen-SS pod nazwą MG-26(t).

Budowa i działanie[edytuj | edytuj kod]

Broń miała bardzo prostą konstrukcję, łatwą do rozkładania i czyszczenia. Działała na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych przez boczny otwór w lufie; gazy popychały długi tłok, umieszczony pod lufą, którego ruch odryglowywał zamek. Cylinder tłoka wyposażony był w zawór gazowy, pozwalający na regulację ciśnienia. Ryglowanie zamka przez przekoszenie w płaszczyźnie pionowej[1]. Główna sprężyna powrotna była w kolbie, druga, mniejsza, u nasady kolby łagodziła uderzenie zespołu zamka podczas jego ruchu[2].

Lufa szybkowymienna, ożebrowana dla ułatwienia chłodzenia. Zasilanie z dwurzędowego magazynka mieszczącego 20 naboi[2] (lub także 30[1]), umieszczonego na górze broni; gniazdo magazynka wyposażone w pokrywę przeciw kurzowi. Łuski wyrzucane były przez okno na spodzie broni, także wyposażone w pokrywę, automatycznie otwierającą się po ściągnięciu spustu. Spust wyposażony był w przełącznik ognia/bezpiecznik, pozwalający na strzelanie ogniem ciągłym i pojedynczym[2].

Ze względu na umieszczenie magazynka na górze broni, przyrządy celownicze zamontowane były z lewej strony, równolegle do lufy[1], na zespole gazowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Chris Chant: Small Arms. Leicester: Silverdale Books Ltd, 2004, s. 152-153. ISBN 1-85605-790-9.
  2. a b c d Max Popenker: ZB 26 light machine gun (Czechoslovakia). [w:] Modern Firearms and Ammunition [on-line]. 2010. [dostęp 2014-05-09]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]