Z biegiem czasu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Z biegiem czasu
Im Lauf der Zeit
Rok produkcji 1975
Data premiery 17 marca 1976
Kraj produkcji  RFN
Język niemiecki
Czas trwania 165 minut
Reżyseria Wim Wenders
Scenariusz Wim Wenders
Główne role Rüdiger Vogler
Hanns Zischler
Muzyka Axel Lindsädt
Zdjęcia Robby Müller
Martin Schäfer
Montaż Peter Przygodda
Nagrody
Nagroda FIRPRESCI na Festiwalu w Cannes w 1976
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w 1976

Złoty Hugo na

Z biegiem czasu (org. Im Lauf der Zeit) – film drogi w reżyserii Wima Wendersa nakręcony w 1976 roku. Opowiada o losach dwóch przypadkowych znajomych, psychologa dziecięcego i mechanika naprawiającego projektory kinowe, i ich podróży przez Niemcy. Akcja filmu obejmuje trzy dni[1]. Jego tematyka obejmuje samotność, tożsamość[2], problem amerykańskiej kolonizacji kulturowej, którą zagrożone były ówczesne Niemcy, oraz kłopoty sztuki filmowej[3].

Film kręcony był na granicy między Niemcami Wschodnimi a Zachodnimi. Wenders zdecydował się na tę okolicę, ponieważ uważał ją za zapomnianą i chciał zachować na taśmie filmowej, chciał też sfilmować mieszczące się w tej okolicy małe, zapomniane kina. Ponadto zdjęcia wykonywano chronologicznie, tak aby na bieżąco móc reagować na zmiany w otoczeniu i na specyfikę okolicy[1].

Z biegiem czasu jest obrazem powolnym, lirycznym, z niewielką ilością dialogów; jest skoncentrowany na otoczeniu i nie skupia się na psychologii postaci[1][3][2]. Film jest czarno-biały, nakręcony na taśmie 35 mm[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Recepcja[edytuj | edytuj kod]

Obraz był w 1976 roku nominowany do Złotej Plamy na Festiwal w Cannes, na tym festiwalu otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, w tym samym roku został też wyróżniony złotym Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago[3].

Krytycy doceniali film – nazywano go najbardziej niemieckim z powojennych filmów niemieckich, niemieckim Swobodnym jeźdźcem (Bernd Schulz) i określano jako arcydzieło nowego kina niemieckiego, chwalono go też za muzykę wykonywaną przez Improved Sound Limited[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d International Dictionary of Films and Filmmakers. St. James Press, 2000, s. 560. ISBN 1-55862-449-X.
  2. a b Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 216. ISBN 978-83-226-2129-5.
  3. a b c d O filmie na stronie Wima Wendersa (ang.). [dostęp 2011-10-20].