Za Sasów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Za Sasów. Czasy Augusta II i Augusta III
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1889
Wydawca Spółka Księgarzy Warszawskich

Za Sasów. Czasy Augusta II i Augusta III – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1889 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest August II król Polski i Saksonii z dynastii Wettynów. Akcja obejmuje lata 1697-1709. August objął władzę w Rzeczypospolitej dzięki intrygom oraz przekupstwu na wielką skalę, jakie stosował podczas wolnej elekcji. Obejmując rządy, pragnie zlikwidować demokrację szlachecką, wprowadzić rządy absolutne, a tron polski uczynić dziedzicznym dla dynastii Wettynów. Plany te chce osiągnąć poprzez zwycięską wojnę ze Szwecją, która wzmocniłaby jego pozycję w kraju.

Autor powieści przedstawia Augusta negatywnie. Król spędza czas na pijaństwie i zabawach nawet w obliczu klęsk wojennych, jakie spadają na Polskę i Saksonię. W swojej ambitnej polityce nie waha się zdradzić kraju, w którym rządzi, planując nawet zezwolić na jego rozbiory. Podobnie negatywnie jest przedstawione społeczeństwo polskie tego okresu – szczególnie warstwy szlacheckie i magnackie. Z kolei pozytywnie, a nawet w sposób zbyt wyidealizowany autor ukazuje Stanisława Leszczyńskiego, głównego przeciwnika Augusta w kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski, Za Sasów, wyd. LSW, 1958.