Zabójstwo przy moście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabójstwo przy moście
The Problem of Thor Bridge
Ilustracja
Holmes, Watson i Coventry
(ilustracja z „The Strand Magazine”)
Autor Arthur Conan Doyle
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1922

Zabójstwo przy moście (ang. The Problem of Thor Bridge) – jedna z przygód Sherlocka Holmesa, napisana przez sir Arthura Conana Doyle’a. Pierwsza publikacja w „The Strand Magazine” (luty-marzec 1922) i równocześnie w „Hearst’s International Magazine”. Wydanie książkowe w zbiorze Księga przypadków Sherlocka Holmesa w czerwcu 1927.

Inny tytuł Niezwykłe wydarzenia na moście Thor lub Zagadkowa śmierć przy moście Thor.

Amerykański milioner Neil Gibson, zwany królem złota, udaje się do Sherlocka Holmesa z prośbą o pomoc. Jego żona, Maria Pinto, została wieczorową porą znaleziona martwa przy moście łączącym brzegi stawu zarośniętego sitowiem. Przyczyną zgonu był strzał w głowę. Podejrzenia padają na guwernantkę, Grace Dunbar. W jej pokoju znaleziono broń, której kaliber odpowiada kuli wydobytej z głowy ofiary. W dłoni denatki leżała zaciśnięta kartka potwierdzająca spotkanie przy moście, podpisana przez guwernantkę. Oskarżona przyznaje, że wieczorem była w pobliżu mostu, poza tym widział ją tam przechodzący wieśniak. Grace przyznaje się też do napisania wspomnianej kartki, resztę wyjaśnień odkłada do rozprawy sądowej.

Gibson twierdzi, że panna Dunbar jest niewinna. Sherlock Holmes zapytuje klienta, co łączy go z guwernantką. Gibson wpierw zaprzecza, jakoby było to cokolwiek wykraczającego poza kontakty zawodowe, po czym oburzony wychodzi z mieszkania detektywa. Po chwili wraca i z trudem przyznaje, iż zakochał się w kobiecie młodszej od jego żony. Guwernantka natomiast nie chciała zostać jego kochanką. Porzuciłaby posadę, lecz pozostała mając rodzinę na utrzymaniu.

Holmes i doktor Watson przybywają do posiadłości milionera. Od zarządcy słyszą wiele cierpkich słów na temat pryncypała. Gibson tyranizował swą żonę, poniżał ją publicznie.

Miejscowy policjant sierżant Coventry sugeruje, że zabójcą żony był Gibson. Broń należała do niego.

Przy oględzinach mostu detektyw zauważa świeży odprysk na kamiennej balustradzie. Wraz z Watsonem przeprowadzają eksperyment, wykazujący bezzasadność podejrzeń wobec guwernantki.

Ekranizacje

Słuchowisko radiowe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]