Zabawna dziewczyna (musical)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zabawna dziewczyna
ilustracja
Muzyka

Jule Styne

Słowa

Bob Merrill

Na podstawie

historii napisanej przez Isobel Lennart

Teatr

Winter Garden Theatre

Data premiery

26 marca 1964 r.

Producenci

Ray Stark

Obsada

Barbra Streisand

Zabawna dziewczyna to tytuł musicalu opartego na historii napisanej przez Isobel Lennart, z muzyką Jule'a Styne'a i słowami Boba Merrilla, pierwotnie wystawionego w 1964 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Częściowo biograficzna fabuła oparta została o życie i karierę gwiazdy filmowej i aktorki broadwayowskiej, Fanny Brice, oraz jej burzliwy związek z Nickiem Arnsteinem. Początkowo sztuka miała nosić tytuł My Man. Musical wyprodukował Ray Stark, który był zięciem Fanny Brice, a główną rolę objęła Barbra Streisand. Do sztuki napisano m.in. utwory "People" i "Don't Rain on My Parade", które później stały się przebojami.

Sztuka miała swój debiut 26 marca 1964 w Winter Garden Theatre na Broadwayu i ostatecznie została wystawiona ponad 1300 razy. Produkcję nominowano aż do ośmiu nagród Tony. Album zawierający piosenki z musicalu dotarł do 2. miejsca listy Billboard 200[1] i zdobył status złotego. W 1966 roku kontynuowano ją na londyńskim West Endzie, a w roku 1968 ukazał się film Zabawna dziewczyna z Barbrą Streisand w roli głównej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barbra Streisand - Awards. www.allmusic.com. [dostęp 2013-02-15]. (ang.).