Zabij to i wyjedź z tego miasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabij to i wyjedź z tego miasta
Gatunek

animowany, psychologiczny

Rok produkcji

2020

Data premiery

5 marca 2021

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

88 min

Reżyseria

Mariusz Wilczyński

Scenariusz

Agnieszka Ścibior
Mariusz Wilczyński

Główne role

Krystyna Janda
Andrzej Chyra
Maja Ostaszewska

Muzyka

Tadeusz Nalepa

Scenografia

Mariusz Wilczyński

Montaż

Jarosław Barzan

Wytwórnia

Bombonierka

Dystrybucja

Gutek Film

Zabij to i wyjedź z tego miasta – polski pełnometrażowy psychologiczny film animowany z 2020 roku w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego, zrealizowany na podstawie scenariusza napisanego przezeń wraz z Agnieszką Ścibior.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film skupia się na dwóch naprzemiennych wątkach. W pierwszym wątku fabularnym, kiedy ośmioletni chłopiec Janek oraz jego ojciec wyjeżdżają z uprzemysłowionego miasta nad morze, matka Janka odczuwa tęsknotę za synem oraz narastające przerażenie rozpadem więzi międzyludzkich i brutalnością życia w jej mieście[1].

W drugim, autobiograficznym wątku podstarzały Mariusz (alter ego reżysera) próbuje na nowo ułożyć sobie życie po śmierci rodziców. Mariusz w swojej wyobraźni odtwarza wybranych idoli z jego młodości: Andrzeja Wajdę, Tadeusza Nalepę i innych. Gdy zdaje sobie jednak sprawę, że przeszłości nie da się już odwrócić, w symbolicznej scenie nad morzem zasypuje swój świat wspomnień i zanurza się w wodzie, by całkiem zniknąć w morskiej otchłani[1].

Obsada dubbingowa[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zabij to i wyjedź z tego miasta był pełnometrażowym debiutem Wilczyńskiego, specjalizującego się dotąd w krótkometrażowych filmach animowanych. Realizacja filmu trwała 14 lat[2], a intencją reżysera było symboliczne pożegnanie swoich dawnych idoli, którzy „w krótkim czasie odeszli”[3]. Przemawiający w filmie Wilczyński twierdził: „Nie wierzę w śmierć, oni nie umarli, żyją za to w mojej wyobraźni”[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film Wilczyńskiego okazał się wielkim sukcesem festiwalowym. Swoją światową premierę miał w sekcji „Spotkania” na 70. MFF w Berlinie. Zdobył pierwsze w historii Złote Lwy dla filmu animowanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; był nagradzany również m.in. na MFF w Wiedniu (Nagroda FIPRESCI) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie (Grand Prix)[4]. Film zdobył także Polską Nagrodę Filmową za najlepszy film w 2021 roku[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mariusz Wilczyński, Zabij to i wyjedź z tego miasta [VOD], Gutek Film, 2020.
  2. Adam Kruk, Byty i niebyty – Recenzja filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta (2019), Filmweb [dostęp 2021-03-09] (pol.).
  3. a b Mateusz Demski, Zabij to i wyjedź z tego miasta, Ekrany, 9 listopada 2020 [dostęp 2021-03-09].
  4. Zabij to i wyjedź z tego miasta w bazie filmpolski.pl
  5. ORŁY 2021: “Zabij to i wyjedź z tego miasta” najlepszym filmem! Lista laureatów, film.org.pl, 22 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]