Zabuza Momochi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabuza Momochi
桃地再不斬
jōnin
Postać z Naruto
Pierwsze wystąpienie rozdział 12 (manga)
odcinek 7 (anime)
Dubbing Japonia Unshō Ishizuka
Polska Tomasz Marzecki
Dane biograficzne
Pochodzenie Kiri
Data urodzenia 15 sierpnia
Inne informacje
Wiek 26
Wzrost 183 cm
Masa 72 kg

Zabuza Momochi (jap. 桃地再不斬 Momochi Zabuza) – fikcyjna postać występująca w mandze i anime Naruto, jeden z pierwszych poważnych antagonistów Naruto i jego drużyny. Zabuza pochodzi z Wioski Ukrytej Mgły. Nosi przydomek „Diabła z Mgły” (jap. 霧隠れの鬼人 Kiri Gakure no Kijin).

Rozwijając swoje umiejętności ninjutsu stał się jednym z Siedmiu Fechtmistrzów z Mgły (jap. 霧の忍刀七人衆 kiri no shinobigatana nananinshū) – najsilniejszych ninja z Kiri słynących ze swoich wyjątkowych mieczy. Miecz Zabuzy nosi nazwę Kubikiribōcho (jap. 首斬り包丁). Po jego śmierci zostaje on umieszczony przy jego grobie. Jest najemnikiem. Przygarnia sierotę Haku.

Zabuza jako ofiara patologicznego systemu wychowania jest postacią tragiczną. Staje się okrutnym i wyrachowanym ninja, co więcej, jest tego w pełni świadomy. W swej bezwzględności nie kieruje się emocjami, lecz podstawowymi zasadami rządzącymi światem ninja. Jest produktem zgubnej myśli pedagogicznej, w której ninja powinien wyzbyć się całkowicie emocji będąc podległym wyłącznie danym rozkazom.