Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara”
Ilustracja
Obrządki ZZW „Słowiańska Wiara”
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Rodzimowierstwo
 └ Rodzimowierstwo słowiańskie
Strona internetowa

Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara”rodzimowierczy związek wyznaniowy, nawiązujący do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian (wyznający rodzimowierstwo słowiańskie). Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 października 2009 roku, związek został wpisany do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych pod numerem 172[2]. Siedzibą związku jest miasto Opole. Pod obecną nazwą wymieniony po raz pierwszy w 2006 roku we Wrocławiu, w głównej mierze w wyniku wyodrębnienia się części członków z lokalnej grupy Rodzimej Wiary oraz scalenia się kilku innych miejscowych, niezależnych, nieformalnych grup rodzimowierczych. W 2011 roku grupa wyznaniowa miała skupiać 296 osób[1].

Związek Słowiańska Wiara deklaruje istnienie kilku swoich oddziałów w Polsce. Organizuje święta ogólnopolskie i lokalne. Jego inicjatywą jest m.in. wręczanie w czasie obrzędu Jarych Godów (osobom uznanym przez ten związek za szczególnie zasłużone dla badań nad religią a także dla popularyzacji kultury Słowian), odznaczenia Dęby Słowiańskie[potrzebny przypis]. Dotychczas odznaczeniem tym zostali przez nich uhonorowani:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Paweł Ciecieląg, dr Mikołaj Haponiuk, Olga Lewandowska, Małgorzata Krzysztofik: Wyznania religijne. Stowarzyszenia narodowościowe i etniczne w Polsce 2009-2011. Warszawa: GUS, 2013, s. 179. ISBN 978-83-7027-519-8.
  2. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. mac.gov.pl. [dostęp 2015-09-04].