Zagadka nieśmiertelności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zagadka nieśmiertelności
The Hunger
Gatunek

horror

Rok produkcji

1983
1985 (Polska)[1]

Data premiery

29 kwietnia 1983

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

97 minut

Reżyseria

Tony Scott

Scenariusz

James Costigan
Ivan Davis
Michael Thomas

Główne role

Catherine Deneuve
David Bowie
Susan Sarandon

Muzyka

Denny Jaeger
Michel Rubini
Bauhaus

Zdjęcia

Stephen Goldblatt

Scenografia

Brian Morris

Kostiumy

Milena Canonero

Montaż

Pamela Power

Produkcja

Richard Shepherd

Dystrybucja

Metro-Goldwyn-Mayer

Zagadka nieśmiertelności (ang. The Hunger) – brytyjski horror z 1983 roku w reżyserii Tony’ego Scotta, zrealizowany na podstawie powieści Whitleya Striebera.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Miriam jest wampirzycą. Od starożytności odżywia się krwią swoich kochanków i kochanek, dzięki czemu żyje wiecznie zachowując młodość. Jej wybrańcy, jak obiecuje im Miriam, uzyskują życie wieczne. I rzeczywiście – po ugryzieniu mogą zostać we wspaniałej kondycji nawet przez kilkaset lat. Niestety, w pewnym momencie zaczynają się błyskawicznie starzeć. Osiągając stan, w którym przypominają żywe, niezdolne do jakiejkolwiek aktywności trupy, pozostają jednak świadome, uwięzione na szczytowej kondygnacji wielkiego domu Miriam. Miriam obiecała im życie wieczne, zataiła jednak, że znakomita jego większość odbywać się będzie w stanie nic niewartej starczej wegetacji. Jej obecny kochanek, John, właśnie zaczyna się starzeć.

Dr Roberts prowadzi badania nad zegarem biologicznym istot żywych. John spotyka się z nią i prosi o pomoc, jednak dr Roberts, biorąc go za wariata, odprawia go. Jednak po kilku godzinach, spotykając Johna ponownie, wie, że jego prośba była uzasadniona – John jest dużo starszy niż przed kilkoma godzinami.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Albert Nowicki (witryna His Name Is Death) pisał: „Urzekła mnie magia Zagadki nieśmiertelności – jej wysublimowany, mocno artystyczny styl, minimalistyczna forma i ekstrawertyzm, który wyzwala. Ta brytyjsko-amerykańska koprodukcja zapewnia w dużej mierze poetyckie doznania, ale odebrałem ją także jako rozrywkowy horror z wyższej półki. Krótki i pełen dobrego smaku film, zasługujący na więcej niż kojarzenie z infamią sceny łóżkowej z udziałem Deneuve i Sarandon. Małe arcydzieło.”[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://boxoffice-bozg.pl/1985-2/
  2. Nowicki, Albert (2012-10-09). "O MROCZNEJ FINEZJI 'ZAGADKI NIEŚMIERTELNOŚCI'". hisnameisdeath.com. [dostęp 2016-01-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]