Zaginięcie Madeleine McCann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Madeleine Beth McCann (ur. 12 maja 2003, Leicester, Anglia) – Brytyjka, najstarsza córka małżeństwa lekarzy Kate i Gerry’ego McCann. Zgłoszona przez jej rodziców jako zaginiona. Główna postać kontrowersji związanych z jej zniknięciem z pokoju hotelowego podczas wakacji z rodzicami w Portugalii. Do chwili zaginięcia jej miejscem zamieszkania było Rothley w hrabstwie Leicestershire w Anglii. Ma dwójkę rodzeństwa.

Zniknięcie[edytuj | edytuj kod]

Madeleine zniknęła z mieszkania na parterze budynku, w którym zakwaterowano wczasowiczów z ośrodka wypoczynkowego Mark Warner, znajdującego się w miejscowości Praia da Luz w portugalskim regionie Algarve wieczorem, w czwartek 3 maja 2007. Z zeznań jej rodziców wynika, iż zostawili ją w pokoju hotelowym około godziny 19:30 czasu lokalnego i udali się na kolację w towarzystwie przyjaciół. Rodzice twierdzą, iż podczas trwania posiłku córka była przez nich wymiennie odwiedzana. Matka Madeleine zeznała, iż podczas odwiedzin w pokoju córki około godz. 22 zastała jej łóżko puste. Z zeznań matki wynika również, iż policja została wezwana po ok. 10 minutach od odkrycia domniemanego zaginięcia, policja jednak utrzymuje, że wezwanie odebrano pół godziny później.

Wkrótce po uznaniu zaginięcia Madeleine, przesłuchiwano dwóch mężczyzn, Roberta Murata oraz Siergieja Malinka, a także przyjaciół McCannów: Rachael Oldfield, Matthew Oldfielda, Russella O’Brien, Jane Tanner, Fionę Payne, Davida Payne i Diane Webster. Robert Murat został oficjalnie uznany za podejrzanego (arguido) w sprawie.

W dniu 7 września policja ponownie przesłuchała Kate i Gerry’ego McCann, po czym nadała im status oficjalnych podejrzanych po znalezieniu w samochodzie przez nich wynajmowanym materiału biologicznego w postaci płynów ustrojowych i włosów dziewczynki oraz niewyjaśnionym pobycie po jej zniknięciu w hiszpańskim miasteczku oddalonym od miejscowości o niecałe 60 km.

McCannowie uzyskali odszkodowanie od kilku gazet pozwanych przez nich za oszczerstwo.

W połowie 2008 roku portugalska prokuratura umorzyła śledztwo z możliwością wznowienia go w razie pojawienia się nowych dowodów w sprawie. Pod naciskiem rodziców i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w 2011 roku śledztwo wznowiła brytyjska policja. W kwietniu 2012 roku zwróciła się ona z prośbą do policji portugalskiej do ponownego rozpoczęcia śledztwa twierdząc, że mają poszlaki, które wskazują na to, że dziewczynka wciąż żyje.

Fakty[edytuj | edytuj kod]

Portugalska żandarmeria w początkowej fazie śledztwa uznała, iż dziewczynka została uprowadzona, jednakże wkrótce po zniknięciu Madeleine wydział kryminalny portugalskiej policji wysnuł hipotezę, iż dziecko mogło umrzeć z niewiadomych przyczyn w swoim pokoju hotelowym.

Portugalska policja zawiesiła poszukiwania dziewczynki i umorzyła śledztwo[1].

Hipotezy[edytuj | edytuj kod]

  • Według jednej z hipotez dziewczynka została uprowadzona przez siatkę pedofili[2].
  • Według innej Madeleine McCann zginęła w nieszczęśliwym wypadku, kiedy wraz z rodzicami przebywała w apartamencie w Algarve. Rodzice dziewczynki zatuszowali jej śmierć i upozorowali porwanie.
  • Według Marcelino Italiano amatorskiego detektywa, zaginiona w 2007 roku Madeleine McCann została porwana przez siatkę pedofilów i wywieziona do USA[3]

Przypisy