Przejdź do zawartości

Zaginiony świat: Jurassic Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaginiony świat: Jurassic Park
The Lost World: Jurassic Park
Gatunek

akcja, Fantastyka naukowa

Data premiery

19 maja 1997

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

129 min

Reżyseria

Steven Spielberg

Scenariusz

Michael Crichton, David Koepp

Główne role

Jeff Goldblum, Julianne Moore

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

Janusz Kamiński

Montaż

Michael Kahn

Produkcja

Universal

Wytwórnia

Universal Pictures
Amblin Entertainment

Budżet

73 mln dolarów

Poprzednik

Jurassic Park (1993)

Kontynuacja

Jurassic Park III (2001)

Nagrody
m.in. nominacja do Oscara (efekty specjalne) oraz Saturn Award
Pojazdy firmy In Gen

Zaginiony świat: Jurassic Park (ang. The Lost World: Jurassic Park) – amerykański film fabularny z 1997 roku, będący ekranizacją powieści Zaginiony świat Michaela Crichtona i sequelem filmu Jurassic Park. W polskiej telewizji emitowany również pod tytułem Zaginiony świat: Park jurajski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się cztery lata po wydarzeniach z pierwszej części. Bratanek twórcy InGenu – Johna Hammonda – Peter Ludlow postanawia wskrzesić ideę Parku Jurajskiego i postanawia wysłać na wyspę dinozaurów grupę myśliwych, aby złapali kilka tych zwierząt i przewieźli je do USA. Hammond postanawia wysłać na Isla Sorna kilkuosobową grupkę, aby powstrzymała ludzi Ludlowa. W jej skład wchodzą: znany z pierwszej części dr Ian Malcolm, mechanik Eddie Carr i fotograf Nick van Owen. Na wyspie jest już dziewczyna Malcolma – paleontolog Sarah Harding. Na wyspie odnajdują Sarah przy stegozaurach, okazuje się też, że wzięli ze sobą pasażera na gapę – córkę Malcolma – Kelly.

Tymczasem na wyspie pojawia się ekipa Ludlowa, która zaczyna łapać dinozaury. Dalej ludzie Hammonda sabotują ekipę Ludlowa (uwalniają zwierzęta), a w tym czasie dowódca myśliwych – Roland Tembo – i jego adiutant – Dieter Stark – odnajdują młodocianego tyranozaura, którego uprowadzają. Jego wściekli rodzice atakują obozowisko ekipy Hammonda, zjadając Eddiego i spychając w przepaść ciężarówkę. Obie ekipy łączą się i zaczynają wspólnie iść w kierunku brzegu (podczas wędrówki ginie Stark zabity przez kompsognaty).

Pewnej nocy na obozowisko napada tyranozaur, który ściga ludzi aż do wodospadu, gdzie uciekinierzy ukrywają się przed jego szczękami. Tyranozaurowi udaje się pożreć jednego z mężczyzn, gdy ten, próbując ściągnąć z siebie węża, wystawia rękę zbyt daleko. W końcu Van Owenowi udaje się wezwać pomoc i po pewnych przejściach z welociraptorami, które atakują wyprawę a następnie walczą z Kelly, Malcolmem i Sarah w zrujnowanym laboratorium, udaje się wrócić do cywilizacji. Niestety Tembo wcześniej udało się złapać dwa tyranozaury (dorosłego i młodego), które teraz wiezie statkiem do USA.

Podczas rejsu dinozaur uwalnia się, zabija ludzi InGenu i zaczyna grasować po mieście. Udaje się go zwabić z jego młodym do pułapki. Przez własną głupotę ginie Ludlow: wchodzi do owej pułapki. Oba tyranozaury zostają odwiezione z powrotem na swoją wyspę. Ostatnia scena przedstawia rodzinę tyranozaurów i inne dinozaury w naturalnym środowisku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]