Zajęcznik (Góry Izerskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajęcznik
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety,
Góry Izerskie,
Wysoki Grzbiet

Wysokość

595 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zajęcznik”
Ziemia50°55′07,856″N 15°20′22,391″E/50,918849 15,339553

Zajęcznik (niem. Hasenberg czy Hasenstein, 595 m n.p.m.) – szczyt w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich.

Położony jest w północnej części Wysokiego Grzbietu, w bocznym ramieniu odchodzącym od Stogu Izerskiego ku północy i północnemu wschodowi. Rozdziela Czerniawę-Zdrój od głównej części Świeradowa-Zdroju. Na zalesionym szczycie Zajęcznika znajduje się stacja przekaźnikowa RTV.

Zbudowany jest ze skał metamorficznychgnejsów i granitognejsów z wkładkami amfibolitów oraz łupków łyszczykowych, należących do bloku karkonosko-izerskiego, a ściślej jego północno-zachodniej części – metamorfiku izerskiego.

Na zachód od wsi Orłowice, u północnego podnóża Zajęcznika, znajduje się nieczynny kamieniołom „Jerzy”, w którym był eksploatowany łupek serycytowy. Stwierdzono tu także występowanie kasyterytu, jednakże o nieekonomicznie małej zawartości cyny (tzw. złoża pozabilansowe).

Przez Zajęcznik prowadzi szlak turystyczny szlak turystyczny zielony zielony z Czerniawy do Świeradowa, przez dawny punkt widokowy na centrum miasta na południowo-wschodnim zboczu Zajęcznika.

W styczniu 2022 na pobliskim wzniesieniu Młynica (653 m n.p.m.) otwarto dla publiczności wieżę widokową konstrukcji stalowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paulina Gadomska: Nowa wieża widokowa na Dolnym Śląsku. Wejście na nią jest zupełnie darmowe!. GazetaWrocławska, 2022-01-04. [dostęp 2022-01-04]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]