Zakłady Chemiczne Blachownia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blachownia Holding S.A.
Państwo  Polska
Województwo  opolskie
Siedziba Kędzierzyn-Koźle
Data założenia 1950
Forma prawna spółka akcyjna
Nr KRS 0000004251
Położenie na mapie Kędzierzyna-Koźla
Mapa konturowa Kędzierzyna-Koźla, w centrum znajduje się punkt z opisem „Blachownia Holding S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Blachownia Holding S.A.”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Blachownia Holding S.A.”
Położenie na mapie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
Mapa konturowa powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Blachownia Holding S.A.”
Ziemia50°21′18,5″N 18°16′00,0″E/50,355139 18,266667
Strona internetowa

Zakłady Chemiczne Blachownia – przedsiębiorstwo chemiczne działające w latach 1950–1997, zlokalizowane w Blachowni, dzielnicy Kędzierzyna-Koźla.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1939 koncern Oberschlesische Hydriewerke A.G. rozpoczął w Blachowni budowę zakładu produkującego benzynę syntetyczną z węgla metodą Bergiusa. Alianckie lotnictwo, które startowało z Włoch, przeprowadziło w 1944 zmasowane naloty bombowe, w wyniku których tutejsze zakłady chemiczne zostały zniszczone. W dniach 21/22 stycznia 1945 przeprowadzono ewakuację zakładów.

Po zajęciu Kędzierzyna przez Armię Czerwoną, Rosjanie przeprowadzili całkowity demontaż urządzeń i aparatury zakładów chemicznych. Zniszczenia osiągnęły poziom 100%. Pozostałe urządzenia wywieźli Polacy do odbudowywanych zakładów chemicznych w Oświęcimiu, Chorzowie i Tarnowie.

Zakłady Koksochemiczne „Blachownia”[edytuj | edytuj kod]

Sześcioletni plan rozwoju 1950–1955 przewidywał budowę w Blachowni wytwórni benzolu i smoły koksowniczej. Nowa fabryka została nazwana Zakłady Koksochemiczne „Blachownia”.

Pierwszą produkcję benzolu uruchomiono w lipcu 1952. W 1953 zdecydowano o budowie elektrociepłowni Elektrownia Blachownia, która została uruchomiona w 1957 na potrzeby zakładów chemicznych.

Kolejna uruchomiona w 1955 roku instalacja służyła do kompleksowego przetwarzania smoły, w jej skład wchodziły jednostki destylacji smoły, wytwarzania smół drogowych i dachowych, naftalenu i antracenu oraz utwardzania paku.

Zakłady Chemiczne „Blachownia”[edytuj | edytuj kod]

W 1956 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność z zakresu syntezy chemicznej, w tym czasie zmieniono nazwę na Zakłady Chemiczne „Blachownia”. W 1963 rozpoczęło produkcję etylobenzenu, a w 1964 tereftalanu dimetylowego. W 1977 ta ostatnia instalacja została przebudowana na potrzeby wytwarzania bisfenolu A i nonylofenolu. W 1966 rozbudowano część petrochemiczną zakładu, rozpoczęto m.in. produkcję polietylenu, którego przetwórstwo rozwijano do lat 80. XX wieku.

Rok Liczba pracowników „Blachowni”
1955 558
1975 4300

Źródło: S. Składowski „Techniczne i organizacyjne aspekty rozwoju przemysłu chemicznego w powiecie kozielskim”, Opole 1971.

Podział przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. XX wieku rozpoczęto restrukturyzację przedsiębiorstwa, która polegała na wyodrębnieniu jednostek produkcyjnych z majątku „Blachowni” i tworzeniu z nich samodzielnych spółek prawa handlowego. Spółki te tworzą Grupę Kapitałową Blachownia, kierowaną przez Blachownia Holding SA.

Kilka spółek zostało sprzedanych udziałowcom zewnętrznym i odłączyło się od holdingu.

Dyrektorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S.Składowski: „Techniczne i organizacyjne aspekty rozwoju przemysłu chemicznego w powiecie kozielskim”, Opole 1971.
  • T.Bek: „Wczoraj i dziś Zakładów Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu”, „Szkice Kędzierzyńsko-Kozielskie” 1993.