Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Państwo

 Polska

Adres

ul. Westerplatte 29, 58-100 Świdnica

Data założenia

1947

Położenie na mapie Świdnicy
Mapa konturowa Świdnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Ziemia50°50′26,8″N 16°29′51,1″E/50,840778 16,497528

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot” – byłe przedsiębiorstwo w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Produkowało rozruszniki, alternatory oraz prądnice. Od stycznia 2009 w likwidacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia zakładów sięga 1947 kiedy to decyzją ministra Handlu i Przemysłu powstają Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej Elmot w Świdnicy. Już w 1949 uruchomiono zakrojoną na szeroką skalę produkcję rozruszników i prądnic dla samochodów Star i ciągników Ursus. Niespełna 4 lata później, w 1953 uruchomiono produkcję rozruszników, alternatorów oraz sterowników dla rozruszników dla samochodów Lublin. Zakłady w 1966 wyprodukowały milionowy rozrusznik, co było dużym sukcesem. W 1970 rozpoczęto produkcję rozruszników i alternatorów na licencji firmy Fiat/Marelli. Produkty te były wykorzystywane do montażu w samochodach Fiat 125p. W 2 lata później, w 1972 firma Bosch udzieliła licencji dla Elmot-u na produkcję rozruszników i alternatorów, montowanych w pojazdach marek Leyland, Henschel, Star, Ursus. W 1973 rozpoczęto produkcję rozruszników. prądnic i regulatorów napięcia dla pojazdu Fiat 126p. W 1981 nastąpiła kolejna faza rozwoju przedsiębiorstwa. Wykupiono licencję na produkcję alternatorów z wbudowanymi regulatorami elektronicznymi firmy Lucas. Alternatory te były produkowane i montowane w ciągnikach Massey Ferguson.

Pod koniec lat 70. nastąpiła rozbudowa fabryki, zbudowano od podstaw Zakład Nr 2 przy ul. Szarych Szeregów, do którego przeniesiono większość produkcji.

W 1990 zakłady podjęły produkcję alternatorów dla auta Fiat Cinquecento o pojemności silnika 700 cm³. Na fali przekształceń własnościowych również tych zakładów nie ominęły przemiany. W 1992 zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1996 Fiat docenił lata owocnej współpracy z Elmot-em przyznając Certyfikat Dostaw Jakości. W tym samym roku zakłady dostały certyfikat TUV Zertifizierungsgemeinschaft na zgodność z normami ISO 9001.

W 1999 zakłady przekształciły się w spółkę Elmot-DR, a rok później zdobywa certyfikat jakości QS9000.

W 2000 zakłady w wynika następującej prywatyzacji stały się częścią firmy Delco Remy International. Zaowocowało to wprowadzeniem już w 2001 nowego produktu – rozrusznika produkowanego dla koncernu GM Europe. W 2002 Elmot podpisał współpracę z firmą Hitachi. W 2007 nastąpiło wycofanie się inwestora japońskiego. Od początku 2008 następowało sukcesywne przenoszenie opłacalnej produkcji (rozruszniki do samochodów ciężarowych) do oddziału Remy na Węgrzech. Rok 2009 upłynął pod znakiem wygaszania produkcji i zwolnień pracowników (z rekordowej liczby ponad 3000 osób pracujących w dwóch zakładach pod koniec działalności przedsiębiorstwo zatrudniało 200 osób). Obecnie przedsiębiorstwo nie istnieje, obiekty zakładu nr 2 przy ul. Szarych Szeregów zostały podzielone i sprzedane (działa kilka nowych przedsiębiorstw o innym profilu produkcji). Obiekty zakładu nr 1, opuszczone w 2001 zostały wyburzone, pod koniec 2010 rozpoczęto w tym miejscu budowę centrum handlowego „Galeria Świdnicka”.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo było największym w Polsce oraz znanym w Europie producentem alternatorów, rozruszników, prądnic oraz podzespołów dla przemysłu elektrotechnicznego oraz motoryzacyjnego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]