Pandemia COVID-19 w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pandemia COVID-19 w Polsce
Ilustracja
Mapa powiatów z potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2

     Potwierdzone ⩾10000

     Potwierdzone 1000–9999

     Potwierdzone 100–999

Ilustracja
Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w województwach na 10 tys. mieszkańców
Choroba COVID-19
Wirus SARS-CoV-2
Lokalizacja  Polska
Pierwsze wystąpienie Zielona Góra[1]
Data wystąpienia od 4 marca 2020[1]
(270 dni temu)
Potwierdzone przypadki 973 593[2]
Ofiary śmiertelne 16 746[2]
Strona internetowa
Kontrola temperatury podróżujących na lotnisku Katowice-Pyrzowice
Namioty do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa przed szpitalem we Włocławku
Zamknięcie szkół i jedynie zdalna rekrutacja nowych uczniów
Odwołanie zajęć na uczelniach wyższych
Kolejka przed pocztą po wprowadzeniu przez Pocztę Polską limitu klientów w urzędzie
Ogłoszenie Ministerstwa Cyfryzacji o udostępnieniu bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa” umożliwiającej sprawdzanie obecności w miejscu izolacji bez wizyty policji
Kolejka do ZUS po wprowadzeniu przez urząd limitów obecności wewnątrz
Strefa wydzielona w autobusie miejskim we Włocławku
Komunikat na drzwiach autobusu miejskiego o limicie liczby pasażerów
W autobusach miejskich co drugie miejsce siedzące musi pozostać wolne
Plakat z podziękowaniem dla służby zdrowia we Włocławku
Oddzielone kurtynami ze szkła akrylowego kasy samoobsługowe w hipermarkecie Tesco w Łodzi
Płyn do dezynfekcji rąk, którego masową produkcję Orlen Oil rozpoczął w marcu 2020 roku[3]
Dozownik środka dezynfekującego w budynku administracji publicznej
Zamknięcie parków miejskich
Kolejka przed Lidlem i profilaktyczna wizyta policji odtwarzającej nagranie z prośbą o sprawne zakupy i zachowanie odległości
Skrzynka podawcza na wnioski ws bezzwrotnej pożyczki dla małych przedsiębiorców w celu zachowania miejsc pracy. Przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy
Informacja o limitach obecności w kościołach rzymskokatolickich wraz z zarządzeniem kurii[4]
Pomnik Kościuszki na głównym placu Tomaszowa Mazowieckiego z twarzą zasłoniętą maseczką w ramach akcji edukacyjnej władz miasta
Napis na chodniku we Wrocławiu podczas epidemii COVID-19
Kolejka do fryzjera w pierwszych dniach „odmrażania gospodarki”
Karuzela na monety w centrum handlowym zamknięta do odwołania
Kolejka przed lokalem wyborczym podczas wyborów prezydenckich w czerwcu 2020, w związku z pojedynczym wpuszczaniem wyborców do lokalu
Ogłoszenie burmistrza Prudnika dotyczące zasad przy odbywaniu kwarantanny

Pandemia COVID-19 w Polsceepidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66‑letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec[5][1]. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego[6], a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny[7][8][9]. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązuje w Polsce stan epidemii[10]. Do 28 listopada 2020 odnotowano 973 593+15 178 przypadków zakażenia; z czego zmarło 16 746+599 osób, a wyzdrowiało 538 273+21 637 osób (na świecie odpowiednio: 62 069 154+673 103, 1 450 870+11 285, 42 860 536+384 505)[a][11].

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Chopina w Warszawie, 25 stycznia 2020 wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej[12] – zaczęto stosować formularze lokalizacyjne (umożliwiające kontakt z tymi osobami) oraz badania osób z objawami[13].

Od 31 stycznia 2020, w obliczu zagrożenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny rozpoczął badania laboratoryjne pacjentów podejrzanych o bycie zakażonymi wirusem SARS-CoV-2[14][15][16].

W związku z szerzeniem się zachorowań Główny Inspektorat Sanitarny w systematycznie publikowanych komunikatach dla podróżujących ostrzegał przed wyjazdami do krajów z bardzo licznymi ośrodkami zachorowań i zachowywanie szczególnych środków ostrożności oraz unikanie dużych skupisk ludzkich na obszarach, gdzie zachorowania występują[17][18]. W końcu lutego zaczęto wprowadzać w szpitalach zakazy odwiedzin[19].

2 marca Polskie Linie Lotnicze LOT zmniejszyły liczbę lotów do Włoch i Korei Południowej[20]; tego samego dnia lotniczy przewoźnik Ryanair odwołał część lotów do Włoch[21].

6 marca marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwołała na okres 21 dni wizyty delegacji zagranicznych w Sejmie[22]. Tego samego dnia władze Polski zabroniły wywozu z kraju leków i środków medycznych, które mogą się przydać w walce z nowym Koronawirusem[23], a szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział wsparcie dla firm, uruchomienie infolinii dla lekarzy oraz zwolnienie spirytusu (używanego do produkcji środków biobójczych) z akcyzy[24].

W pierwszej połowie marca 2020, po sześciu latach wstrzymywania się, Polska włączyła się do istniejącego w Unii Europejskiej mechanizmu wspólnych przetargów kryzysowych zakupów środków ochronnych, szczepionek i leków[25].

Profilaktyka i monitorowanie sytuacji[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) bada próbki w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 od 31 stycznia 2020[14]. Na dzień 29 lutego 2020 było to 307 testów (oczekujących 28)[14]. Część próbek przebadał berliński szpital Charité[14]. Badania prowadzone były w dwóch warszawskich laboratoriach: NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie[14]. Przygotowane do badań zostały ośrodki w Olsztynie i we Wrocławiu, a laboratoria w pozostałych miastach w Polsce były w trakcie niezbędnych przygotowywań do rozpoczęcia własnych testów[14]. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie ujawnił portalowi Medonet informacji, jaka jest konkretna liczba wszystkich testów przekazanych do laboratoriów, stwierdzając, że na obecnym etapie jest to liczba wystarczająca, a kolejne będą przekazywane według zapotrzebowania[14]. W innych państwach liczba przebadanych próbek (na dzień 29 lutego 2020) to: w USA około 450, we Francji 800, w Austrii 350 (z zaznaczeniem, że nie wszystkie państwa podają takie dane)[14].

4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało 9 laboratoriów, w których badano próbki: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie oraz laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach[1]. 6 marca 2020 było to 13 laboratoriów, a liczba przeprowadzonych testów wzrosła do 900, w tym pięć wyników było dodatnich[26]. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że próbki zostały pobrane od wszystkich osób z autobusu, którym „pacjent zero” jechał z Niemiec, z czego jeden test był pozytywny[26].

8 marca Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych[27]. 10 marca dr hab. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego odwołał wszystkie wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020, z wyjątkiem tych odbywających się zdalnie[28]. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzeniem rektora prof. Wojciecha Nowaka odwołano wykłady dla studentów i doktorantów oraz zajęcia wychowania fizycznego[29]. Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas poinformował, że od 11 marca zostaną wstrzymane „wszelkie formy dydaktyczne” na 14 uczelniach publicznych w województwie dolnośląskim i województwie opolskim[30]. Zarządzeniem rektora prof. Andrzeja Lesickiego zawieszono zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 11 marca 2020 do odwołania[31]. Zajęcia zawieszono również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach[32] oraz Uniwersytecie Gdańskim[33]. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie COVID-19[34]. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe[35][36], a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie (tj. w okresie od 11 do 24 marca)[37].

Braki produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia w jednym z dyskontów w województwie pomorskim (13 marca 2020)

11 marca premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie (kolejno: zdrowia, edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego): Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni (tj. 12–25 marca). Przy czym od czwartku 12 marca nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia (jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć), a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. Dotyczyło to w szczególności wszystkich szkół (publicznych oraz niepublicznych), przedszkoli, żłobków oraz szkół średnich i uczelni, z wyjątkiem szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych lub socjoterapii, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół przy zakładach poprawczych i karnych[38]. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego[9]. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski[9]. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywać ma 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych[9].

17 marca 2020 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w Polskim Radiu 24, że występują nieliczne przypadki łamania kwarantanny związanej z zagrożeniem koronawirusem[39]. Na 17 tysięcy osób objętych kwarantanną, policji nie udało się skontrolować około stu osób, z czego w większości z obiektywnych powodów (np. osoby takie już otrzymały ujemne wyniki badań)[39], a osób, które celowo złamały kwarantannę było kilka[39]. Osobom, które nie stosują się do zasad kwarantanny grożą kary: mają tu zastosowanie art. 116 Kodeksu wykroczeń przewidujący karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych oraz art. 161 § 2 Kodeksu karnego przewidujący karę pozbawienia wolności do roku. 20 marca wprowadzono stan epidemii[40]. 20 marca premier na konferencji prasowej zapowiedział, że kara pieniężna za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł[41], zmiana ta została wprowadzona 1 kwietnia[42].

Zdaniem Moniki Płatek, rząd, wprowadzając stan epidemii (określony w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) oraz związane z tym ograniczenia praw i wolności obywatelskich, w istocie wprowadził stan nadzwyczajny klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji, gdyż zarządzone restrykcje mogą być nałożone tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Stan ten może trwać w zasadzie nie dłużej niż 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. Poza tym przez określony w art. 228 ust. 7 konstytucji czas nie mogą odbyć się wybory prezydenckie[43].

24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem[44]. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się oprócz[45]:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych[45];
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej (też osoby najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych)[45];
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu[45];
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych[45].

Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo[b] oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób[c]. Zasady te weszły w życie od 25 marca 2020[45].

25 marca 2020 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o decyzji o przedłużeniu zamknięcia granic, na podstawie prawa międzynarodowego, w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie – o 20 dni do 13 kwietnia 2020 (wcześniejszy okres trwał 10 dni, 15–25 marca)[46][47][48]. Kamiński zaznaczył, że ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, który dalej będzie się odbywał swobodnie[46][47][48]. Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że przez ostatnią dobę skontrolowano ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną, z czego w 380 przypadkach odnotowano łamanie jej warunków[46].

Zakaz wstępu do parku Południowego we Wrocławiu po wejściu w życie ograniczeń z 1 kwietnia 2020
Żołnierze podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie po wprowadzeniu od 16 kwietnia 2020 nakazu zasłaniania ust i nosa przez osoby przebywające w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej

Od 1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie może być większa niż trzykrotność kas (dwukrotność okienek w przypadku poczt). We wszystkich marketach i punktach usługowych w godz. 10–12 mogą być obsługiwane tylko osoby powyżej 65. roku życia[49][42]. Każdy sklep ma obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepach mogą przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.

20 kwietnia rozpoczął się I etap znoszenia ograniczeń. Zwiększono limity osób w sklepach, liczbę osób uczestniczących w kulcie religijnym (1 osoba na 15 m²). Zniesiono zakaz przemieszczania się w „celach rekreacyjnych”, zmniejszono ograniczenie poruszania się w przestrzeni publicznej w towarzystwie osoby dorosłej (do 13 lat)[50].

Od 4 maja w ramach II etapu znoszenia obostrzeń, przywrócono prace centrów handlowych (z reżimem sanitarnymi), bibliotek, muzeów, galerii sztuki, hoteli oraz placówek rehabilitacji leczniczej. Żłobki i przedszkola mogą zostać uruchomione po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

18 maja nastąpił III etap znoszenia obostrzeń, przywrócono działalność salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Restauracje, bary i kawiarnie przywrócona działalność po spełnieniu wytycznych sanitarnych.

30 maja nastąpił IV etap znoszenia obostrzeń, zniesiono limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Limit osób zgromadzeń i wesel do 150 osób. Od 6 czerwca wznowiono działalność kin, teatrów, oper, basenów, klubów fitness, parków zabaw i rozrywki, sauny i solaria. Nadal pozostała konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej[51].

8 sierpnia 2020 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadzono regionalne obostrzenia w wybranych powiatach. Powiaty oznaczone kolorem czerwonych (o największych obostrzeniach), powiaty oznaczone kolorem żółtym (o łagodniejszych obostrzeniach) oraz pozostałe powiaty oznaczone kolorem zielonym (bez obostrzeń). Na terenie powiatów oznaczonych kolorem czerwonym zakazano organizowania targów, kongresów, wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych z udziałem publiczności. Na terenie powiatów oznaczonych kolorem żółtym zakazano organizowania targów, kongresów (w maseczkach bez zmian, w pozostałych 1 osoba na 4 m²), wydarzeń kulturalnych (liczba publiczności max 25% miejsc, limit 100 osób), wydarzenia sportowe (liczba publiczności max 25% miejsc)[52].

26 sierpnia nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski.

Raportowanie liczby przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

25 marca 2020 WHO wprowadziła rekomendacje dotyczące klasyfikowania chorych i zgonów[53] zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 wraz z wprowadzeniem dwóch nowych kodów dla przypadków COVID-19 potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz podejrzenia lub prawdopodobieństwa zakażenia SARS-CoV-2. Pomimo to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) opublikował dzień później niezgodne z nimi wytyczne[54] nakazujące stosować jeden kod (U07.1) dotyczący jedynie przypadków potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 (dodatni wynik testu), wraz z zaleceniem, aby przypadków podejrzewanych nie raportować nawet jako „inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej”.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wiarygodności informacji o liczbie zgonów spowodowanych nową chorobą[55][56][57] NIZP-PZH opublikował 1 kwietnia zaktualizowane wytyczne[58] wraz z uzasadnieniem[59] stosowania w Polsce odmiennego od WHO sposobu raportowania przypadków podejrzewanych (ang. suspected) lub prawdopodobnych (ang. probable) zachorowań na COVID-19. Stosowanie w Polsce kodu dotyczącego niepotwierdzonych testami zachorowań (U07.2) ma być ograniczone do przypadków wątpliwego wyniku przeprowadzonego badania molekularnego, z pominięciem przypadków zdiagnozowanych w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny lub epidemiologiczny. PZH uzasadnia takie podejście tym, że wszyscy chorzy przechodzą wcześniej czy później testy molekularne[60], czemu przeczą informacje prasowe o braku wykonywania takich badań w przypadku osób objętych kwarantanną zmarłych przed pobraniem materiału do badań[61]. PZH powołuje także stanowisko Centers for Disease Control and Prevention’s National Center for Health Statistics (CDC/NCHS), które przyspieszyło z 1 października na 1 kwietnia wdrożenie w USA jedynie jednego z kodów ICD-10 dla przypadków potwierdzonych laboratoryjnie[62][63], jednak decyzje te nastąpiły przed wydaniem ostatecznych rekomendacji WHO w tym temacie.

Ostateczną klasyfikację przyczyny zgonu w Polsce określa 16 lekarzy – koderów, którzy w razie wątpliwości kontaktują się z lekarzem stwierdzającym zgon[58].

Ustawa specjalna[edytuj | edytuj kod]

2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazywana zwyczajowo specustawą koronawirusową. Weszła w życie 8 marca 2020[64]. Nowelizuje ona szereg ustaw, m.in. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, i umożliwia użycie w walce z COVID-19 i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych[d][65].

Profesor Jerzy Zajadło skrytykował specustawę, która według niego ustanawiała bardzo niejasno obowiązki oraz uprawnienia organów rządowych. Uznał ustawę za pretekst do wprowadzenia stałego stanu wyjątkowego w Polsce w wyniku groźby epidemii[65]. Była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska również skrytykowała ustawę za to, że pozwala ona wprowadzić 180-dniowy nowy stan nadzwyczajny, podczas gdy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych na 90 dni[66].

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za niekonstytucyjne uznał też niektóre zakazy wprowadzone rządowym rozporządzeniem wydanym na podstawie przepisów wprowadzonych tą ustawą – m.in. generalny zakaz przemieszczania się i ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w kulcie religijnym. Jego zdaniem ograniczenia takie po pierwsze wprowadzono z przekroczeniem delegacji ustawowej, po drugie zaś mogą być one wprowadzane jedynie w stanach nadzwyczajnych, ponieważ naruszają istotę wolności i praw[67].

Rozwój zakażeń[edytuj | edytuj kod]

Do 3 marca 2020[edytuj | edytuj kod]

19 lutego 2020 było hospitalizowanych 12 osób „w związku z podejrzeniem zakażenia”, 13 zostało poddanych kwarantannie domowej, a stan 1000 pacjentów był monitorowany przez służby sanitarne[68]. 27 lutego 2020 47 osób było hospitalizowanych, 55 poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1500 monitorowanych przez służby sanitarne[16]. Do 3 marca 2020 zostało wykonanych 559 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, wszystkie z wynikiem negatywnym[69].

Od 4 marca 2020[edytuj | edytuj kod]

Animacja mapy Polski z podziałem administracyjnym na województwa, w których potwierdzono przypadki zakażeń SARS-CoV-2 (od 4 marca do 2 kwietnia 2020)[70]

     100–999 potwierdzonych przypadków

     10–99 potwierdzonych przypadków

     2–9 potwierdzonych przypadków

     1 potwierdzony przypadek

Most Przyjaźni w Cieszynie podczas pandemii COVID-19
W Bursie Akademickiej w Przysieku pod Toruniem utworzono Ośrodek Wytchnieniowy dla pracowników służby zdrowa z Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego
Mazowiecki Szpital Bródnowski podczas przyjęcia pacjenta na oddział
Punkt Badań Covid-19 przed Areną Toruń w Toruniu

Marzec[edytuj | edytuj kod]

Marzec 
 • 4 marcaMinisterstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce[71][1]. Pacjentem zero był 66‑letni Mieczysław Opałka[72], który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii (Niemcy) i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze[1].
 • 6 marca – minister Łukasz Szumowski potwierdził 4 nowe przypadki zakażenia: jeden pacjent hospitalizowany w Ostródzie, związany z „pacjentem zero” z Cybinki (obaj podróżowali tym samym autobusem); dwóch pacjentów w Szczecinie, którzy wrócili samochodem z Włoch; oraz jeden pacjent we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii[26].
 • 7 marca – Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która podróżowała autobusem z „pacjentem zero”[73].
 • 8 marca – powiadomiono najpierw o 5 nowych zakażeniach[74]. Hospitalizowanych było 146 osób, 1548 było objętych kwarantanną, natomiast 6409 osób nadzorem epidemiologicznym[75].
 • 9 marca – stwierdzono zakażenie u 17 osób (w tym pierwszy przypadek zakażenia w województwie wielkopolskim)[76]. 467 osób było hospitalizowanych, 1014 było objętych kwarantanną, a 7110 osób nadzorem epidemiologicznym[77].
 • 10 marca – poinformowano o 5 kolejnych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19, w tym o pierwszym przypadku w województwie lubelskim[78]. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wykryciu wirusa u gen. Jarosława Miki, który przebywał wcześniej w Niemczech[79]. Tego dnia 220 osób było hospitalizowanych, 1055 osób objętych kwarantanną, a 9366 osób nadzorem epidemiologicznym[80].
 • 11 marca – poinformowano o 9 nowych przypadkach zakażenia (w tym pierwszy przypadek w województwie opolskim i w województwie łódzkim[81]). Hospitalizowanych było 317 pacjentów, 1193 osoby objętych kwarantanną, a 11 524 osoby nadzorem epidemiologicznym[82].
 • 12 marca – przybyło 20 nowych przypadków zakażenia[83]. Hospitalizowane były 384 osoby, 2736 osób było objętych kwarantanną, a nadzorem epidemiologicznym 14 841 osób[84]. Tego samego dnia poinformowano o pierwszym przypadku śmiertelnym w Polsce: 57‑letniej kobiecie, pochodzącej ze wsi Czapury[85].
 • 13 marca – zmarła druga osoba[86] oraz poinformowano o 17 nowych przypadkach zakażenia[87]. Hospitalizowanych było 521 osób, 3151 było objętych kwarantanną, natomiast 17 784 osoby nadzorem epidemiologicznym[88].
 • 14 marca – poinformowano o 36 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszym przypadku zakażenia w województwie świętokrzyskim i w województwie pomorskim[89]) oraz o trzeciej ofierze śmiertelnej[90]. Tego samego dnia Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że u 13 zakażonych pacjentów ustąpiły objawy choroby[91].
 • 15 marca – liczba zakażeń wzrosła do 125[92].
 • 16 marca – potwierdzono łącznie 177 przypadków, wśród nich minister środowiska Michał Woś[93]. W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba[94].
 • 17 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 61 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszych 8 przypadków zakażenia w województwie kujawsko-pomorskim i pierwszym przypadku zakażenia w województwie podlaskim) (łącznie 238)[95] i o śmierci piątej osoby[96][97]. Tego samego dnia poinformowano o wyleczeniu „pacjenta zero”[98].
 • 18 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 287)[99].
 • 19 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 68 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 355)[e][100].
 • 20 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 70 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 425)[101]. Szpital w Zielonej Górze opuścił „pacjent zero”[102].
 • 21 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 111 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 536).
 • 22 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 634)[103] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7 zmarłych)[104].
 • 23 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 749)[105] oraz o 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 8 zmarłych)[106].
 • 24 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 901)[107] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 zmarłych)[107].
 • 25 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1051)[108] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 zmarłych)[108].
 • 26 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1221)[109] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 16 zmarłych)[110].
 • 27 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1389)[111].
 • 28 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 249 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1638)[112] oraz o dwóch ofiarach śmiertelnych (łącznie 18 zmarłych)[112].
 • 29 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 224 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1862) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 22 zmarłych)[113].
 • 30 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2055) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 31 zmarłych)[114].
 • 31 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 256 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2311) oraz 2 o ofiarach śmiertelnych (łącznie 33 zmarłych)[115].

Kwiecień[edytuj | edytuj kod]

Kwiecień 
1 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2554) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 43). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 47 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[116].

2 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 392 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2946) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 57)[117].

3 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 3383) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 71)[118].

4 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało[f] o 244 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 3627) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 79). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 116 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[119].

5 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 przypadkach zakażenia (łącznie 4102), o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 94)[120], 134 osoby wyzdrowiały[75].

6 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 4413) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 107)[121], 162 osoby wyzdrowiały, 2444 osoby jest hospitalizowanych, 143 256 osób jest objęte kwarantanną, a 37 295 nadzorem epidemiologicznym[75].

7 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 4848) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 129), 191 osób wyzdrowiało, 2476 hospitalizowane, 148 130 jest objętych kwarantanną, a 36 391 nadzorem epidemiologicznym[122][75].

8 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5205) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 159), 222 osoby wyzdrowiały, 2425 hospitalizowane, 153 390 jest objętych kwarantanną, a 33 273 nadzorem epidemiologicznym[123][75].

9 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5575) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 174), 284 osoby wyzdrowiały, 2473 są hospitalizowane, 152 898 jest objętych kwarantanną, a 33 989 nadzorem epidemiologicznym[124][75].

10 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5955) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 181), 318 osób wyzdrowiało, 2409 jest hospitalizowanych, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 879 nadzorem epidemiologicznym[125][126].

11 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6356) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 208), 375 osób wyzdrowiało, 2426 jest hospitalizowanych, 166 973 są objęte kwarantanną, a 31 370 nadzorem epidemiologicznym[127].

12 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Wielkanoc o 318 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6674) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 232), kolejne 64 osoby wyzdrowiały (łącznie 439), 2481 jest hospitalizowanych, 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 nadzorem epidemiologicznym[128].

13 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Poniedziałek Wielkanocny o 260 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6934) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 245), kolejne 48 osoby wyzdrowiały (łącznie 487), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[75].

14 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7202) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 263), kolejne 131 osób wyzdrowiało (łącznie 618), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[129][75].

15 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7582) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 286), kolejne 50 osób wyzdrowiało (łącznie 668), 2499 jest hospitalizowanych, 144 875 jest objętych kwarantanną, a 28 084 nadzorem epidemiologicznym[130][131].

16 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 336 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7918) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 314), kolejne 106 osób wyzdrowiało (łącznie 774), 2607 jest hospitalizowanych, 142 220 jest objętych kwarantanną i o 25 923 objętych nadzorem epidemiologicznym[132].

17 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 461 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 8379) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 332), kolejne 92 osoby wyzdrowiało (łącznie 866), 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym[75]. Wśród potwierdzonych przypadków, 50 osób zakażonych znajdowało się w Domu pomocy społecznej w Kaliszu, z czego 19 osób to pracownicy, którzy trafili na izolację domową[133]. Według danych dyrekcji tego DPS-u do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy[134].

18 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 8742) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 347), kolejne 115 osób wyzdrowiało (łącznie 981), 2725 jest hospitalizowanych, 118 361 jest objętych kwarantanną, a 25 273 nadzorem epidemiologicznym[75].

19 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 545 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 9287) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 360), kolejne 59 osób wyzdrowiało (łącznie 1040), 2482 jest hospitalizowanych, 124 311 jest objętych kwarantanną, a 17 436 nadzorem epidemiologicznym[75].

20 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadków zakażeń (łącznie 9593) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 380), kolejne 93 osoby wyzdrowiało (łącznie 1133), 2511 jest hospitalizowanych, 111 079 jest objętych kwarantanną, a 17 266 nadzorem epidemiologicznym[135][136]. Według informacji udzielonych tego dnia przez minister pracy Marlenę Maląg epidemia dotarła do 24 placówek DPS na terenie Polski. Liczba zakażonych to 311 osób, co stanowi jedynie 0,36% mieszkańców wszystkich DPS w kraju[137].

21 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 9856) oraz o 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 401), kolejne 164 osoby wyzdrowiało (łącznie 1297), 2914 jest hospitalizowanych, 105 602 jest objętych kwarantanną, a 21 364 nadzorem epidemiologicznym[138].

22 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 169) oraz 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 426), kolejne 216 osób wyzdrowiało (łącznie 1513), 3505 jest hospitalizowanych, 98 020 jest objętych kwarantanną, a 22 731 nadzorem epidemiologicznym.

23 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 342 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 511) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 454), kolejne 227 osób wyzdrowiało (łącznie 1740), 3099 jest hospitalizowanych, 103 129 jest objętych kwarantanną, a 21 781 nadzorem epidemiologicznym.

24 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 892) oraz 40 ofiarach śmiertelnych (łącznie 494), kolejne 204 osoby wyzdrowiały (łącznie 1944), 3095 jest hospitalizowanych, 97 905 jest objętych kwarantanną, a 20 546 nadzorem epidemiologicznym.

25 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 273) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 524), kolejne 182 osoby wyzdrowiały (łącznie 2126), 2821 jest hospitalizowanych, 87 003 jest objętych kwarantanną, a 19 653 nadzorem epidemiologicznym.

26 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 344 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 617) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 535[g]), kolejne 139 osób wyzdrowiało (łącznie 2265), 2749 jest hospitalizowanych, 79 656 jest objętych kwarantanną, a 19 116 nadzorem epidemiologicznym.

27 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 902) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 562), kolejne 201 osób wyzdrowiało (łącznie 2466), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[2][139][140].

28 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 218) oraz 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 596), kolejne 189 osób wyzdrowiało (łącznie 2655), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[2][139][140].

29 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 422 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 640), oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 624), kolejne 370 osób wyzdrowiało (łącznie 3025), 2973 jest hospitalizowanych, 85 837 jest objętych kwarantanną, a 18 016 nadzorem epidemiologicznym[2][139][140][141].

30 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 877[h]), oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 644), kolejne 211 osób wyzdrowiało (łącznie 3236), 3012 jest hospitalizowanych, 88 265 jest objętych kwarantanną, a 18 874 nadzorem epidemiologicznym.

Maj[edytuj | edytuj kod]

Maj 
1 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 228 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 13 105) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 651), kolejne 255 osób wyzdrowiało (łącznie 3491), 2789 jest hospitalizowanych, 92 458 jest objętych kwarantanną, a 18 433 nadzorem epidemiologicznym.

2 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 13 375) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 664), kolejne 271 osób wyzdrowiało (łącznie 3762), 2649 jest hospitalizowanych, 95 625 jest objętych kwarantanną, a 18 383 nadzorem epidemiologicznym.

3 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 13 693) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 678[i]), kolejne 183 osoby wyzdrowiały (łącznie 3945), 2761 jest hospitalizowanych, 96 612 jest objętych kwarantanną, a 18 306 nadzorem epidemiologicznym.

4 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 14 006) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 698), kolejne 150 osób wyzdrowiało (łącznie 4095), 2653 jest hospitalizowanych, 96 699 jest objętych kwarantanną, a 17 785 nadzorem epidemiologicznym.

5 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 425 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 14 431) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 716[j]), kolejne 185 osób wyzdrowiało (łącznie 4280), 2738 jest hospitalizowanych, 100 765 jest objętych kwarantanną, a 17 291 nadzorem epidemiologicznym.

6 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 14 740[k]) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 733[l]), kolejne 375 osób wyzdrowiało (łącznie 4655), 2760 jest hospitalizowanych, 101 395 jest objętych kwarantanną, a 17 081 nadzorem epidemiologicznym.

7 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 324 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 047[m]) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 755), kolejne 207 osób wyzdrowiało (łącznie 4862), 2711 jest hospitalizowanych, 103 913 jest objętych kwarantanną, a 16 765 nadzorem epidemiologicznym.

8 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 366[n]) oraz 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 776), kolejne 322 osoby wyzdrowiały (łącznie 5184), 2758 jest hospitalizowanych, 104 024 są objęte kwarantanną, a 17 540 nadzorem epidemiologicznym.

9 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 288 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 651[o]) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 785), kolejne 253 osoby wyzdrowiały (łącznie 5437), 2768 jest hospitalizowanych, 102 996 jest objętych kwarantanną, a 17 155 nadzorem epidemiologicznym.

10 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 345 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 996) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 800), kolejne 261 osób wyzdrowiało (łącznie 5698), 2658 jest hospitalizowanych, 100 784 jest objętych kwarantanną, a 17 225 nadzorem epidemiologicznym.

11 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 330 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 16 326) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 811), kolejne 118 osób wyzdrowiało (łącznie 5816), 2598 jest hospitalizowanych, 97 002 jest objętych kwarantanną, a 17 051 nadzorem epidemiologicznym.

12 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 16 921) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 839), kolejne 315 osób wyzdrowiało (łącznie 6131), 2571 jest hospitalizowanych, 96 211 jest objętych kwarantanną, a 17 771 nadzorem epidemiologicznym.

13 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 322 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 17 204[p]) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 861[q]), kolejne 279 osób wyzdrowiało (łącznie 6410), 2648 jest hospitalizowanych, 96 062 jest objętych kwarantanną, a 18 009 nadzorem epidemiologicznym.

14 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 17 615) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 883), kolejne 286 osób wyzdrowiało (łącznie 6696), 2538 jest hospitalizowanych, 96 708 jest objętych kwarantanną, a 18 256 nadzorem epidemiologicznym.

15 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 016) oraz 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 907), kolejne 222 osoby wyzdrowiały (łącznie 6918), 2579 jest hospitalizowanych, 95 068 jest objętych kwarantanną, a 18 363 nadzorem epidemiologicznym.

16 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 241 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 257) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 915), kolejne 257 osób wyzdrowiało (łącznie 7175), 2407 jest hospitalizowanych, 90 386 jest objętych kwarantanną, a 18 355 nadzorem epidemiologicznym.

17 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 272 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 529) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 925), kolejne 276 osób wyzdrowiało (łącznie 7451), 2459 jest hospitalizowanych, 84 542 jest objętych kwarantanną, a 18 195 nadzorem epidemiologicznym.

18 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 885) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 936), kolejne 177 osób wyzdrowiało (łącznie 7628), 2544 jest hospitalizowanych, 80 947 jest objętych kwarantanną, a 18 772 nadzorem epidemiologicznym.

19 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 383 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 19 268) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 948), kolejne 275 osób wyzdrowiało (łącznie 7903), 2490 jest hospitalizowanych, 76 645 jest objętych kwarantanną, a 18 831 nadzorem epidemiologicznym.

20 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 471 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 19 739) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 962), kolejne 280 osób wyzdrowiało (łącznie 8183), 2414 jest hospitalizowanych, 76 957 jest objętych kwarantanną, a 18 984 nadzorem epidemiologicznym.

21 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 405 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 20 143[r]) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 972), kolejne 269 osób wyzdrowiało (łącznie 8452), 2330 jest hospitalizowanych, 77 461 jest objętych kwarantanną, a 19 729 nadzorem epidemiologicznym.

22 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 476 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 20 619) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 982), kolejne 279 osób wyzdrowiało (łącznie 8731), 2261 jest hospitalizowanych, 77 768 jest objętych kwarantanną, a 19 500 nadzorem epidemiologicznym.

23 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 20 931[s]) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 993), kolejne 246 osób wyzdrowiało (łącznie 8977), 2271 jest hospitalizowanych, 80 635 jest objętych kwarantanną, a 19 836 nadzorem epidemiologicznym.

24 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 395 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 21 326) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 996), kolejne 217 osób wyzdrowiało (łącznie 9194), 2242 jest hospitalizowanych, 79 326 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.

25 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 341 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 21 631[t]) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1007), kolejne 82 osoby wyzdrowiały (łącznie 9276), 2268 jest hospitalizowanych, 78 259 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.

26 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 445 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 22 074[u]) oraz 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1024), kolejne 744 osoby wyzdrowiały (łącznie 10 020), 2171 jest hospitalizowanych, 78 864 są objęte kwarantanną, a 19 139 nadzorem epidemiologicznym.

27 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 22 473) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1028), kolejne 310 osób wyzdrowiało (łącznie 10 330), 2320 jest hospitalizowanych, 79 007 są objęte kwarantanną, a 19 682 nadzorem epidemiologicznym.

28 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 22 825) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1038), kolejne 230 osób wyzdrowiało (łącznie 10 560), 2248 jest hospitalizowanych, 79 818 jest objętych kwarantanną, a 19 373 nadzorem epidemiologicznym.

29 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 23 155[v]) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1051), kolejne 132 osoby wyzdrowiały (łącznie 10 692), 2035 jest hospitalizowanych, 79 995 jest objętych kwarantanną, a 18 224 nadzorem epidemiologicznym.

30 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 416 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 23 571) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1061), kolejne 324 osoby wyzdrowiały (łącznie 11 016), 2207 jest hospitalizowanych, 80 182 są objęte kwarantanną, a 19 161 nadzorem epidemiologicznym.

31 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 23 786[w]) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1064), kolejne 255 osób wyzdrowiało (łącznie 11 271), 2134 są hospitalizowane, 78 823 są objęte kwarantanną, a 18 947 nadzorem epidemiologicznym.

Czerwiec[edytuj | edytuj kod]

Czerwiec 
 • 1 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 379 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 24 165[x]) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1074), kolejne 178 osób wyzdrowiało (łącznie 11 449), 2181 jest hospitalizowanych, 77 406 jest objętych kwarantanną, a 18 859 nadzorem epidemiologicznym.
 • 2 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 236 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 24 395[y]) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1092), kolejne 277 osób wyzdrowiało (łącznie 11 726), 2219 jest hospitalizowanych, 78 470 jest objętych kwarantanną, a 18 692 nadzorem epidemiologicznym.
 • 3 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 292 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 24 687) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1115), kolejne 288 osób wyzdrowiało (łącznie 12 014), 2150 jest hospitalizowanych, 78 691 jest objętych kwarantanną, a 18 642 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 361 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 25 048) oraz 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1117), kolejne 213 osób wyzdrowiało (łącznie 12 227), 2101 jest hospitalizowanych, 79 341 jest objętych kwarantanną, a 18 721 nadzorem epidemiologicznym.
 • 5 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 362 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 25 410) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1137), kolejne 183 osoby wyzdrowiały (łącznie 12 410), 2085 jest hospitalizowanych, 81 244 są objęte kwarantanną, a 19 274 nadzorem epidemiologicznym.
 • 6 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 576 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 25 986) oraz 14[z] ofiarach śmiertelnych (łącznie 1151), kolejne 231 osób wyzdrowiało (łącznie 12 641), 2128 jest hospitalizowanych, 81 820 jest objętych kwarantanną, a 19 994 nadzorem epidemiologicznym.
 • 7 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 26 561) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1155), kolejne 214 osób wyzdrowiało (łącznie 12 855), 2007 jest hospitalizowanych, 82 759 jest objętych kwarantanną, a 20 079 nadzorem epidemiologicznym.
 • 8 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 599 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 27 160) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1164), kolejne 143 osoby wyzdrowiały (łącznie 12 998), 1881 jest hospitalizowanych, 82 921 jest objętych kwarantanną, a 19 703 nadzorem epidemiologicznym.
 • 9 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 400 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 27 560) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1183), kolejne 198 osób wyzdrowiało (łącznie 13 196), 2039 jest hospitalizowanych, 84 913 jest objętych kwarantanną, a 19 496 nadzorem epidemiologicznym.
 • 10 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 282 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 27 842) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1206), kolejne 215 osób wyzdrowiało (łącznie 13 411), 1993 są hospitalizowane, 86 002 są objęte kwarantanną, a 19 336 nadzorem epidemiologicznym.
 • 11 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 359 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 28 201) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1215), kolejne 285 osób wyzdrowiało (łącznie 13 696), 1700 jest hospitalizowanych, 88 074 są objęte kwarantanną, a 18 234 nadzorem epidemiologicznym[2][139][140].
 • 12 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 376 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 28 577) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1222), kolejne 109 osób wyzdrowiało (łącznie 13 805), zajętych jest 1629 łóżek COVID-19 oraz 77 respiratorów, 89 609 osób jest objętych kwarantanną, a 19 072 nadzorem epidemiologicznym[2][139][140].
 • 13 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 440 przypadkach zakażenia (łącznie 29 017) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1237)[142].
 • 14 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 375 przypadkach zakażenia (łącznie 29 392) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1247)[143].
 • 15 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 396 przypadkach zakażenia (łącznie 29 788) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1256)[144].
 • 16 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 407 przypadkach zakażenia (łącznie 30 195) oraz 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1272)[145].
 • 17 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 przypadkach zakażenia (łącznie 30 701) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1286)[146].
 • 18 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 przypadkach zakażenia (łącznie 31 015) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1316)[147].
 • 19 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 przypadkach zakażenia (łącznie 31 316) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1334)[148].
 • 20 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 309 przypadkach zakażenia (łącznie 31 620) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1346)[149].
 • 21 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 przypadkach zakażenia (łącznie 31 931) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1356)[150].
 • 22 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 przypadkach zakażenia (łącznie 32 227) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1359)[151].
 • 23 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 przypadkach zakażenia (łącznie 32 527) oraz 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1375)[152].
 • 24 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 294 przypadkach zakażenia (łącznie 32 821) oraz 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1396)[153].
 • 25 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 298 przypadkach zakażenia (łącznie 33 119) oraz 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1412)[154].
 • 26 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 przypadkach zakażenia (łącznie 33 395) oraz 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1429)[155].
 • 27 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 przypadkach zakażenia (łącznie 33 714) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1435)[156].
 • 28 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 przypadkach zakażenia (łącznie 33 907) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1439)[157].
 • 29 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 247 przypadkach zakażenia (łącznie 34 154) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1445)[158].
 • 30 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 239 przypadkach zakażenia (łącznie 34 393) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1463)[159].

Lipiec[edytuj | edytuj kod]

Lipiec 
 • 1 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 382 przypadkach zakażenia (łącznie 34 775) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1477)[160].
 • 2 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 371 przypadkach zakażenia (łącznie 35 146) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1492)[161].
 • 3 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 259 przypadkach zakażenia (łącznie 35 405) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1507)[162].
 • 4 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 przypadkach zakażenia (łącznie 35 719) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1511)[163].
 • 5 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 przypadkach zakażenia (łącznie 35 950) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1516)[164].
 • 6 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 przypadkach zakażenia (łącznie 36 155) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1520)[165].
 • 7 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 przypadkach zakażenia (łącznie 36 412) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1527)[166].
 • 8 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 przypadkach zakażenia (łącznie 36 689) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1542)[167].
 • 9 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 262 przypadkach zakażenia (łącznie 36 951) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1551)[168].
 • 10 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 265 przypadkach zakażenia (łącznie 37 216) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1562)[169].
 • 11 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 przypadkach zakażenia (łącznie 37 521) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1568)[170].
 • 12 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 przypadkach zakażenia (łącznie 37 891) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1571)[171].
 • 13 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 299 przypadkach zakażenia (łącznie 38 190) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1576)[172].
 • 14 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 przypadkach zakażenia (łącznie 38 457) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1588)[173].
 • 15 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 264 przypadkach zakażenia (łącznie 38 721) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1594)[174].
 • 16 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 przypadkach zakażenia (łącznie 39 054) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1605)[175].
 • 17 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 353 przypadkach zakażenia (łącznie 39 407) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1613)[176].
 • 18 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 339 przypadkach zakażenia (łącznie 39 746) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1619)[177].
 • 19 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 358 przypadkach zakażenia (łącznie 40 104) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1625)[178].
 • 20 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 279 przypadkach zakażenia (łącznie 40 383) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1629)[179].
 • 21 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 przypadkach zakażenia (łącznie 40 782) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1638)[180].
 • 22 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 przypadkach zakażenia (łącznie 41 162) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1644)[181].
 • 23 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 418 przypadkach zakażenia (łącznie 41 580) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1653)[182].
 • 24 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 458 przypadkach zakażenia (łącznie 42 038) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1657)[183].
 • 25 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 584 przypadkach zakażenia (łącznie 42 622) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1666)[184].
 • 26 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 443 przypadkach zakażenia (łącznie 43 065) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1671)[185].
 • 27 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 337 przypadkach zakażenia (łącznie 43 402) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1676)[186].
 • 28 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażenia (łącznie 43 904) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1682)[187].
 • 29 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 512 przypadkach zakażenia (łącznie 44 416) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1694)[188].
 • 30 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 przypadkach zakażenia (łącznie 45 031) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1709)[189].
 • 31 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 657 przypadkach zakażenia (łącznie 45 688) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1716)[190].

Sierpień[edytuj | edytuj kod]

Sierpień 
 • 1 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 658 przypadkach zakażenia (łącznie 46 346) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1721)[191].
 • 2 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 przypadkach zakażenia (łącznie 46 894) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1731)[192].
 • 3 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 przypadkach zakażenia (łącznie 47 469) oraz 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 1732)[193].
 • 4 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 przypadkach zakażenia (łącznie 48 149) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1738)[194].
 • 5 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 640 przypadkach zakażenia (łącznie 48 789) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1756)[195]
 • 6 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 726 przypadkach zakażenia (łącznie 49 515) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1774)[196].
 • 7 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 przypadkach zakażenia (łącznie 50 324) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1787), łącznie wyzdrowiało 36 041 osób, a 104 923 są objęte kwarantanną[198].
 • 8 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 przypadkach zakażenia (łącznie 51 167) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1800), łącznie wyzdrowiało 36 403 osoby, a 107 229 są objęte kwarantanną[199]. Wszedł w życie podział kraju na poszczególne strefy epidemiologiczne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w 9 powiatach w Polsce z dniem 8 sierpnia 2020 wprowadzono tzw. „obszary czerwone”, a w 10 powiatach „obszary żółte”[200].
 • 9 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 624 przypadkach zakażenia (łącznie 51 791) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1807)[201].
 • 10 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 619 przypadkach zakażenia (łącznie 52 410) oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1809), łącznie wyzdrowiało 36 877 osób, kwarantanną jest objęte 104 167 osób i nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9566 osób[202].
 • 11 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 551 przypadkach zakażenia (łącznie 52 961) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1821), hospitalizowanych jest 1985 osób, łącznie wyzdrowiało 37 150 osób, kwarantanną jest objęte 105 427 osób i nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9230 osób[203].
 • 12 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 przypadkach zakażenia (łącznie 53 676) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1830), wyzdrowiało 461 osób (łącznie 37 611)[204].
 • 13 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 przypadkach zakażenia (łącznie 54 487) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1844)[205].
 • 14 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 832 przypadkach zakażenia (łącznie 55 319) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1858). Skorygowano błędne dane (zamiast 825 faktycznie było 832)[207].
 • 15 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 771 przypadkach zakażenia (łącznie 56 090) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1869)[206].
 • 16 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 przypadkach zakażenia (łącznie 56 684) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1877). Łącznie wyzdrowiało 39 130 osób, hospitalizowanych jest 2035 osób, kwarantanną jest objęte 103 805 osób, a pod nadzorem jest sanitarno-epidemiologicznym 9477 osób[208].
 • 17 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 przypadkach zakażenia (łącznie 57 279) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1885). Łącznie wyzdrowiało 39 359 osób, hospitalizowanych jest 2040 osób, kwarantanną jest objęte 102 970 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9305 osób[209].
 • 18 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 597 przypadkach zakażenia (łącznie 57 876) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1898). Łącznie wyzdrowiało 39 643 osoby, hospitalizowanych jest 2040 osób, kwarantanną jest objęte 103 236 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8920 osób. Od początku pandemii wykonano 2 409 394 testów[210].
 • 19 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 735 przypadkach zakażenia (łącznie 58 611) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1913). Łącznie wyzdrowiało 40 099 osób, hospitalizowanych jest 2097 osób, kwarantanną jest objęte 103 621 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8813 osób[211].
 • 20 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 767 przypadkach zakażenia (łącznie 59 378) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1925). Wyzdrowiało łącznie 40 481 osób, hospitalizowanych jest 2110 osób, kwarantanną jest objęte 103 961 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9034 osoby[212].
 • 21 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 przypadkach zakażenia (łącznie 60 281) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1938). Wyzdrowiało łącznie 41 029 osób, hospitalizowanych jest 2151 osób, kwarantanną jest objęte 103 351 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8902[214].
 • 22 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 900 przypadkach zakażenia (łącznie 61 181) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1951). Wyzdrowiało łącznie 41 661 osób, hospitalizowanych jest 2189 osób, kwarantanną jest objęte 103 876 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8899 osób[215].
 • 23 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 581 przypadkach zakażenia (łącznie 61 762) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1955). Wyzdrowiało łącznie 42 183 osoby, hospitalizowanych jest 2195 osób, kwarantanną jest objęte 100 006 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7892 osoby[216].
 • 24 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 przypadkach zakażenia (łącznie 62 310) oraz o 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1960). Wyzdrowiało łącznie 42 448 osób, hospitalizowanych jest 2207 osób, kwarantanną jest objęte 98 233 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8894 osoby[217].
 • 25 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 763 przypadkach zakażenia (łącznie 63 073) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1977). Wyzdrowiało łącznie 42 784 osoby, hospitalizowanych jest 2167 osób, kwarantanną jest objęte 100 023 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8544 osoby[218].
 • 26 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 729 przypadkach zakażenia (łącznie 63 802) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1994). Wyzdrowiało łącznie 43 399 osób, hospitalizowanych jest 2170 osób, kwarantanną jest objęte 99 705 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8947 osób[219].
 • 27 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 887 przypadkach zakażenia (łącznie 64 689) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2010). Wyzdrowiało łącznie 44 097 osób, hospitalizowanych jest 2185 osób, kwarantanną jest objęte 101 678 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8984 osoby[220].
 • 28 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 791 przypadkach zakażenia (łącznie 65 480) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2018). Usunięto ze statystyk 1 zgon z poprzedniego dnia. Wyzdrowiało nie 44 785 osób, hospitalizowanych jest 2221 osób, kwarantanną jest objęte 101 547 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8893 osoby[223].
 • 29 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 759 przypadkach zakażenia (łącznie 66 239) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2032). Wyzdrowiało łącznie 45 536 osób, hospitalizowanych jest 2237 osób, kwarantanną jest objęte 100 845 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8817 osób[224].
 • 30 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 631 przypadkach zakażenia (łącznie 66 870) oraz o jednej ofierze śmiertelnej (łącznie 2033). Wyzdrowiało łącznie 46 192 osoby, hospitalizowanych jest 2242 osoby, kwarantanną jest objęte 98 596 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8555 osób[225].
 • 31 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażenia (łącznie 67 372) oraz o 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2039). Wyzdrowiało łącznie 46 638 osób, hospitalizowanych jest 2249 osób, kwarantanną jest objęte 96 351 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8397 osób[226].

Wrzesień[edytuj | edytuj kod]

Wrzesień 
 • 1 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 550 przypadkach zakażenia (łącznie 67 922) oraz o 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2058). Wyzdrowiało łącznie 47 030 osób, hospitalizowanych jest 2138 osób, kwarantanną jest objęte 96 888 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7929 osób[227].
 • 2 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 przypadkach zakażenia (łącznie 68 517) oraz o 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2078). Wyzdrowiało łącznie 47 865 osób, hospitalizowanych jest 2168 osób, kwarantanną jest objęte 96 664 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8145 osób[228].
 • 3 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 612 przypadkach zakażenia (łącznie 69 129) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2092). Wyzdrowiało łącznie 48 593 osoby, hospitalizowanych jest 2170 osób, kwarantanną jest objęte 98 341 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8070 osób[229].
 • 4 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 691 przypadkach zakażenia (łącznie 69 820) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2100). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 815 815 testów. Wyzdrowiało łącznie 49 820 osób, hospitalizowanych jest 2179 osób, kwarantanną jest objęte 71 311 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7610 osób[230].
 • 5 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 567 przypadkach zakażenia (łącznie 70 387) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2113). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 841 841 testów. Wyzdrowiało łącznie 52 346 osób, hospitalizowanych jest 2090 osób, kwarantanną jest objęte 71 452 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7090 osób[232].
 • 6 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 przypadkach zakażenia (łącznie 70 824) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2120). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 859 859 testów. Wyzdrowiało łącznie 54 256 osób, hospitalizowanych jest 2091 osób, kwarantanną jest objęte 70 788 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7112 osób[233].
 • 7 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 302 przypadkach zakażenia (łącznie 71 126) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2124). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 870 870 testów. Wyzdrowiało łącznie 55 113 osób, hospitalizowanych jest 2113 osób, kwarantanną jest objęte 72 285 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7097 osób[234].
 • 8 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 400 przypadkach zakażenia (łącznie 71 526) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2136). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 889 889 testów. Wyzdrowiało łącznie 55 910 osób, hospitalizowanych jest 2042 osoby, kwarantanną jest objęte 76 047 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7010 osób[235].
 • 9 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 421 przypadkach zakażenia (łącznie 71 947) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2147). Wyzdrowiało łącznie 57 135 osób, hospitalizowanych jest 2070 osób, kwarantanną jest objęte 79 124 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7160 osób[236].
 • 10 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 przypadkach zakażenia (łącznie 72 453) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2159). Wyzdrowiało łącznie 58 069 osób, hospitalizowanych jest 1924 osoby, kwarantanną jest objęte 83 170 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7408[237].
 • 11 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 przypadkach zakażenia (łącznie 73 047) oraz o 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2169). Wyzdrowiało łącznie 58 848 osób, hospitalizowanych jest 1957 osób, kwarantanną jest objęte 86 892 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7090 osób[238].
 • 12 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 603 przypadkach zakażenia (łącznie 73 650) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2182). Wyzdrowiało łącznie 61 097 osób, hospitalizowanych jest 1nbsp;946 osób, kwarantanną jest objęte 90 216 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7343 osoby[240].
 • 13 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażenia (łącznie 74 152) oraz o 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2188). Wyzdrowiało łącznie 60 659 osób, hospitalizowanych jest 1961 osób, pod respiratorem 86 osób, kwarantanną jest objęte 91 819 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7229 osób[241].
 • 14 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 377 przypadkach zakażenia (łącznie 74 529) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2203). Wyzdrowiało łącznie 61 097 osób, hospitalizowanych jest 1972 osoby, kwarantanną jest objęte 92 057 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 6972 osoby[242].
  • Od początku pandemii na całym świecie zostało zakażonych łącznie 29 190 190 osób, a zmarło łącznie 928 344 osoby.
 • 15 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 605 przypadkach zakażenia (łącznie 75 134) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2227). Wyzdrowiało łącznie 61 548 osób, hospitalizowanych jest 1972 osoby, kwarantanną jest objęte 95 241 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 6934 osoby[243].
 • 16 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 600 przypadkach zakażenia (łącznie 75 634) oraz o 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2237). Wyzdrowiało łącznie 62 110 osób, hospitalizowanych jest 2007 osób, kwarantanną jest objęte 94 273 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8062 osoby[244].
 • 17 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 837 przypadkach zakażenia (łącznie 76 571) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2253). Wyzdrowiało łącznie 62 725 osób, hospitalizowanych jest 1917 osób, kwarantanną jest objęte 103 425 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9331 osób[245].
 • 18 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 757 przypadkach zakażenia (łącznie 77 328) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2270). Wyzdrowiało łącznie 63 312 osób, hospitalizowanych jest 1925 osób, kwarantanną jest objęte 111 530 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 10 102 osoby[247].
  • Od początku pandemii na całym świecie zostało zakażonych łącznie 30 371 371 osób, a zmarło 950 936 osób.
 • 19 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 przypadkach zakażenia (łącznie 78 330) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2282). Wyzdrowiało łącznie 63 861 osób, hospitalizowanych jest 1977 osób, kwarantanną jest objęte 118 864 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 494 osoby[248].
 • 20 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 przypadkach zakażenia (łącznie 79 240) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2293). Wyzdrowiało łącznie 64 302 osoby, hospitalizowanych jest 1985 osób, kwarantanną jest objęte 118 212 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 751 osób[249].
 • 21 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 748 przypadkach zakażenia (łącznie 79 988) oraz o 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2298). Wyzdrowiało łącznie 64 604 osoby, hospitalizowanych jest 1979 osób, kwarantanną jest objęte 116 871 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 956 osób[250].
 • 22 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 przypadkach zakażenia (łącznie 80 699) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2316). Wyzdrowiało łącznie 64 972 osoby, hospitalizowanych jest 1993 osoby, kwarantanną jest objęte 115 789 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 849 osób[251].
 • 23 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 przypadkach zakażenia (łącznie 81 673) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2344). Wyzdrowiało łącznie 65 561 osób, hospitalizowanych jest 1971 osób, kwarantanną jest objęte 114 000 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9962 osoby[252].
 • 24 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1136 przypadkach zakażenia (łącznie 82 809) oraz o 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2369). Wyzdrowiało łącznie 66 158 osób, hospitalizowanych jest 1964 osoby, kwarantanną jest objęte 125 220 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 089 osób[253].
 • 25 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 przypadkach zakażenia (łącznie 84 396) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2392). Wyzdrowiało łącznie 66 740 osób, hospitalizowanych jest 1995 osób, kwarantanną jest objęte 137 023 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 12 937 osób[254].
 • 26 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1584 przypadkach zakażenia (łącznie 85 980) oraz o 32 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2424). Wyzdrowiało łącznie 67 326 osób, hospitalizowanych jest 2134 osoby, kwarantanną jest objęte 143 432 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 13 894 osoby[256].
 • 27 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 przypadkach zakażenia (łącznie 87 330) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2432). Wyzdrowiało łącznie 67 904 osoby, hospitalizowanych jest 2223 osoby, kwarantanną jest objęte 139 460 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 16 368 osób[257].
 • 28 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 przypadkach zakażenia (łącznie 88 636) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2447). Wyzdrowiało łącznie 68 420 osób, hospitalizowanych jest 2305 osób, kwarantanną jest objęte 136 128 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 16 647 osób[258].
 • 29 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1326 przypadkach zakażenia (łącznie 89 962) oraz o 36 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2483)[259]. Wyzdrowiało łącznie 69 968 osób[260], hospitalizowanych jest 2399 osób, kwarantanną jest objęte 134 588 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 14 660 osób[261].
 • 30 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1552 przypadkach zakażenia (łącznie 91 514) oraz o 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2513)[262]. Wyzdrowiało łącznie 69 695 osób[260], hospitalizowanych jest 2481 osób, kwarantanną jest objęte 129 691 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 15 619 osób[261].

Październik[edytuj | edytuj kod]

Październik 
 • 1 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1967 przypadkach zakażenia (łącznie 93 481) oraz o 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2543)[263]. Wyzdrowiało łącznie 70 401 osób[260], hospitalizowanych jest 2560 osób, kwarantanną jest objęte 133 981 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 16 891 osób[261].
 • 2 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2292 przypadkach zakażenia (łącznie 95 773) oraz o 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2570)[264]. Wyzdrowiało łącznie 71 353 osoby[260], hospitalizowanych jest 2702 osoby, kwarantanną jest objęte 139 056 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 20 876 osób[261].
 • 3 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2367 przypadkach zakażenia (łącznie 98 140) oraz o 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2604)[265]. Wyzdrowiało łącznie 72 209 osób[260], hospitalizowanych jest 2850 osób, kwarantanną jest objęte 158 038 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 464 osoby[261].
 • 4 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1934 przypadkach zakażenia (przekroczona liczba 100 tysięcy, łącznie 100 074) oraz o 26 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2630)[266]. Wyzdrowiało łącznie 73 003 osoby[260], hospitalizowanych jest 2977 osób, kwarantanną jest objęte 150 565 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 22 003 osoby[261].
 • 5 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2006 przypadkach zakażenia (łącznie 102 080) oraz o 29 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2659)[267]. Wyzdrowiało łącznie 73 552 osoby[260], hospitalizowanych jest 3158 osób, kwarantanną jest objęte 154 365 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 375 osób[261].
 • 6 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2236 przypadkach zakażenia (łącznie 104 316) oraz o 58 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2717)[268]. Wyzdrowiało łącznie 74 158 osób[260], hospitalizowanych jest 3719 osób, kwarantanną jest objęte 159 530 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 19 933 osoby[261].
 • 7 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3003 przypadkach zakażenia (łącznie 107 319) oraz o 75 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2792)[269]. Wyzdrowiało łącznie 75 346 osób[260], hospitalizowanych jest 4000 osób, kwarantanną jest objęte 145 873 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 289 osób[261].
 • 8 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4280 przypadkach zakażenia (łącznie 111 599) oraz o 76 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2867)[270]. Wyzdrowiało łącznie 76 490 osób[260], hospitalizowanych jest 4138 osób, kwarantanną jest objęte 171 251 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 22 747 osób[261].
 • 9 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 przypadkach zakażenia (łącznie 116 338) oraz o 52 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2919)[272]. Wyzdrowiało łącznie 77 875 osób[260], hospitalizowanych jest 4407 osób, kwarantanną jest objęte 188 629 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 26 716 osób[261].
 • 10 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5300 przypadkach zakażenia (łącznie 121 638) oraz o 53 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2972)[273]. Wyzdrowiało łącznie 78 982 osoby[260], hospitalizowanych jest 4725 osób, kwarantanną jest objęte 206 048 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 31 863 osoby[261].
 • 11 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4178 przypadkach zakażenia (łącznie 125 816) oraz o 32 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3004)[274]. Wyzdrowiało łącznie 80 302 osoby[260], hospitalizowanych jest 4924 osoby, kwarantanną jest objęte 231 032 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 32 394 osoby[261].
 • 12 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 przypadkach zakażenia (łącznie 130 210) oraz o 35 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3039)[275]. Wyzdrowiało łącznie 81 201 osób[260], hospitalizowanych jest 5262 osoby, kwarantanną jest objęte 250 132 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 35 094 osoby[261].
 • 13 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5068 przypadkach zakażenia (łącznie 135 278) oraz o 63 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3101)[276]. Wyzdrowiało łącznie 82 004 osoby[260], hospitalizowanych jest 5669 osób, kwarantanną jest objęte 212 446 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 33 533 osoby[261].
 • 14 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 przypadkach zakażenia (łącznie 141 804) oraz o 116 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3217)[277]. Wyzdrowiało łącznie 83 847 osób[260], hospitalizowanych jest 6084 osoby, kwarantanną jest objęte 249 349 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 33 071 osób[261].
 • 15 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8099 przypadkach zakażenia (łącznie 149 903) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3308)[278]. Wyzdrowiało łącznie 87 773 osoby[260], hospitalizowanych jest 6538 osób, kwarantanną jest objęte 296 020 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 36 066 osób[261].
 • 16 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7705 przypadkach zakażenia (łącznie 157 608) oraz o 132 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3440)[280]. Wyzdrowiało łącznie 87 773 osoby, hospitalizowanych jest 6980 osób, kwarantanną jest objęte 311 625 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 41 498 osób[281].
 • 17 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9622 przypadkach zakażenia (łącznie 167 230) oraz o 84 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3524)[282]. Wyzdrowiało łącznie 90 162 osoby, hospitalizowanych jest 7612 osób, kwarantanną jest objęte 327 507 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 45 605 osób[283].
 • 18 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8536 przypadkach zakażenia (łącznie 175 766) oraz o 49 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3573)[284]. Wyzdrowiało łącznie 92 651 osób, hospitalizowanych jest 8076 osób, kwarantanną jest objęte 320 482 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 45 909 osób[285].
 • 19 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 przypadkach zakażenia (łącznie 183 248) oraz o 41 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3614)[286]. Wyzdrowiało łącznie 94 014 osób, hospitalizowanych jest 8375 osób, kwarantanną jest objęte 304 567 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 46 864 osoby[287].
 • 20 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przypadkach zakażenia (łącznie) oraz o ofiarach śmiertelnych (łącznie)[288]. Wyzdrowiało łącznie 95 956 osób, hospitalizowanych jest 8962 osoby, kwarantanną jest objęte 289 447 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 44 675 osób[289].
 • 21 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 przypadkach zakażenia (przekroczona liczba 200 tysięcy, łącznie 202 579) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3851). Wyzdrowiało łącznie 98 884 osoby, hospitalizowanych jest 9439 osób. kwarantanną jest objęte 335 026 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 42 688 osób[290].
 • 22 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 przypadkach zakażenia (łącznie 214 686) oraz o 31 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4019). Wyzdrowiało łącznie 102 204 osoby, hospitalizowanych jest 10 091 osób, kwarantanną jest objęte 378 348 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 47 314 osób[291].
 • 23 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 przypadkach zakażenia (łącznie 228 318) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4172). Wyzdrowiało łącznie 105 092 osoby, hospitalizowanych jest 10 788 osób, kwarantanną jest objęte 398 851 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 52 753 osoby[292].
  • Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono całą Polskę.
 • 24 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 628 przypadkach zakażenia (łącznie 241 946) oraz o 29 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4351). Wyzdrowiało łącznie 109 344 osoby, hospitalizowanych jest 11 496 osób, kwarantanną jest objęte 478 761 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 57 802 osoby[293].
 • 25 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 742 przypadkach zakażenia (łącznie 253 688) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4438). Wyzdrowiało łącznie 112 619 osob, hospitalizowanych jest 11 887 osób, kwarantanną jest objęte 446 159 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 49 174 osoby[294].
 • 26 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 241 przypadkach zakażenia (łącznie 263 929) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4483). Wyzdrowiało łącznie 115 302 osoby, hospitalizowanych jest 12 282 osoby, kwarantanną jest objęte 445 991 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 54 268 osoby[295].
 • 27 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 300 przypadkach zakażenia (łącznie 280 229), Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób (łącznie 4615). Wyzdrowiały łącznie 119 237 osoby, hospitalizowanych jest 13 291 osób, kwarantanną jest objęte 442 109 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 54 440 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 66 000 testów na COVID-19[296].
 • 28 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 820 przypadkach zakażenia (łącznie 299 049), Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób (łącznie 4849). Wyzdrowiały łącznie 123 504 osoby, hospitalizowanych jest 13 931 osób, kwarantanną jest objęte 479 288 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 47 242 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 60 600 testów na COVID-19[297].
 • 29 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 156 przypadkach zakażenia (przekroczona liczba 300 tysięcy, łącznie 319 205), Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 255 osób (przekroczona liczba 5 tysięcy, łącznie 5149). Wyzdrowiały łącznie 129 267 osoby, hospitalizowanych jest 14 631 osób, kwarantanną jest objęte 489 079 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 48 977 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 67 800 testów na COVID-19[298].
 • 30 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 przypadkach zakażenia (łącznie 340 834) oraz o 202 ofiarach śmiertelnych (łącznie 5351)[299]. Wyzdrowiało łącznie 134 724 osoby, hospitalizowanych jest 15 444 osoby, kwarantanną jest objęte 496 213 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 49 503 osoby[300].
 • 31 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 897 przypadkach zakażenia (łącznie 362 731) oraz o 280 ofiarach śmiertelnych (łącznie 5631)[301]. Wyzdrowiało łącznie 140 280 osób, hospitalizowanych jest 16 144 osoby, kwarantanną jest objęte 504 706 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 48 928 osób[302].

Listopad[edytuj | edytuj kod]

Listopad 
 • 1 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 171 przypadkach zakażenia (łącznie 379 902) oraz o 152 ofiarach śmiertelnych (łącznie 5783)[303]. Wyzdrowiały łącznie 146 595 osoby, hospitalizowanych jest 16 427 osób, kwarantanną są objęte 439 159 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 48 301 osób[304].
 • 2 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 578 przypadkach zakażenia (łącznie 395 480) oraz o 92 ofiarach śmiertelnych (łącznie 5875)[305]. Wyzdrowiały łącznie 154 413 osoby, hospitalizowanych jest 17 223 osoby, kwarantanną są objęte 435 343 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 46 844 osób[306].
 • 3 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 przypadkach zakażenia (łącznie 414 844) oraz o 227 ofiarach śmiertelnych (łącznie 6102)[307]. Wyzdrowiały łącznie 159 986 osoby, hospitalizowanych jest 18 160 osób, kwarantanną są objęte 421 582 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 46 697 osób[308].
 • 4 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 692 przypadkach zakażenia (łącznie 439 536) oraz o 373 ofiarach śmiertelnych (łącznie 6475)[309]. Wyzdrowiały łącznie 168 960 osoby, hospitalizowanych jest 18 654 osoby, kwarantanną są objęte 408 121 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 43 549 osób[310].
 • 5 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 przypadkach zakażenia (łącznie 466 679) oraz o 367 ofiarach śmiertelnych (łącznie 6842)[311]. Wyzdrowiały łącznie 177 681 osoby, hospitalizowanych jest 19 114 osób, kwarantanną są objęte 430 732 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 42 689 osób[312].
 • 6 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 086 przypadkach zakażenia (łącznie 493 765) oraz o 445 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7287)[313]. Wyzdrowiały łącznie 188 675 osoby, hospitalizowanych jest 19 479 osób, kwarantanną jest objęte 433 524 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 42 562 osoby[314].
 • 7 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 875 przypadkach zakażenia (łącznie 521 640) oraz o 349 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7636)[315]. Wyzdrowiały łącznie 200 510 osoby, hospitalizowanych jest 20 249 osób, kwarantanną są objęte 441 832 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 52 655 osób[316].
 • 8 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 785 przypadkach zakażenia (łącznie 546 425) oraz o 236 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7872)[317]. Wyzdrowiały łącznie 209 363 osoby, hospitalizowanych jest 20 214 osób, kwarantanną są objęte 407 579 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 42 921 osób[318].
 • 9 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 713 przypadkach zakażenia (łącznie 568 138) oraz o 173 ofiarach śmiertelnych (łącznie 8045)[319]. Wyzdrowiały łącznie 219 371 osoby, hospitalizowanych jest 20 967 osób, kwarantanną są objęte 376 567 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 41 403 osób[320].
 • 10 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 przypadkach zakażenia (łącznie 593 593) oraz o 330 ofiarach śmiertelnych (łącznie 8375)[321]. Wyzdrowiały łącznie 230 661 osoby, hospitalizowanych jest 21 640 osób, kwarantanną są objęte 407 484 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 37 655 osób[322].
 • 11 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 221 przypadkach zakażenia (łącznie 618 813) oraz o 430 ofiarach śmiertelnych (łącznie 8805)[323]. Wyzdrowiały łącznie 242 875 osoby, hospitalizowanych jest 21 521 osób, kwarantanną są objęte 431 104 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 36 263 osoby[324].
 • 12 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 683 przypadkach zakażenia (łącznie 641 496) oraz o 275 ofiarach śmiertelnych (łącznie 9080)[325]. Wyzdrowiały łącznie 254 349 osoby, hospitalizowanych jest 21 899 osób, kwarantanną są objęte 404 352 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 27 706 osób[326].
 • 13 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 051 przypadkach zakażenia (łącznie 665 547) oraz o 419 ofiarach śmiertelnych (łącznie 9499)[327]. Wyzdrowiały łącznie 267 580 osoby, hospitalizowanych jest 22 298 osób, kwarantanną są objęte 430 310 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 30 420 osób[328].
 • 14 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 przypadkach zakażenia (łącznie 691 118) oraz o 548 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 045)[329]. Wyzdrowiały łącznie 282 215 osoby, hospitalizowanych jest 22 320 osób, kwarantanną są objęte 440 025 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 30 625 osób[330].
 • 15 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 854 przypadkach zakażenia (łącznie 712 972) oraz o 303 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 348)[331]. Wyzdrowiały łącznie 294 783 osoby, hospitalizowanych jest 21 988 osób, kwarantanną są objęte 409 322 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 29 920 osób[332].
 • 16 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 816 przypadkach zakażenia (łącznie 733 788) oraz o 143 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 491)[333]. Wyzdrowiały łącznie 306 022 osoby, hospitalizowanych jest 22 458 osób, kwarantanną są objęte 422 767 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 28 528 osób[334].
 • 17 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 152 przypadkach zakażenia (łącznie 752 490) oraz o 357 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 848)[335]. Wyzdrowiały łącznie 324 282 osoby, hospitalizowanych jest 23 033 osób, kwarantanną są objęte 415 174 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 25 618 osób[336].
 • 18 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 883 przypadkach zakażenia (łącznie 772 823) oraz o 603 ofiarach śmiertelnych (łącznie 11 451)[337]. Wyzdrowiały łącznie 342 883 osoby, hospitalizowanych jest 22 812 osób, kwarantanną jest objęte 415 601 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 25 653 osoby[338].
 • 19 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 975 przypadkach zakażenia (łącznie 796 798) oraz o 637 ofiarach śmiertelnych (łącznie 12 088)[339]. Wyzdrowiało łącznie 361 886 osób, hospitalizowanych jest 22 536 osób, kwarantanną jest objęte 434 034 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 24 717 osób[340].
 • 20 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 464 przypadkach zakażenia (łącznie 819 262) oraz o 626 ofiarach śmiertelnych (łącznie 12 714)[341]. Wyzdrowiało łącznie 381 800 osób, hospitalizowane są 22 643 osoby, kwarantanną jest objęte 408 567 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 23 153 osoby[342].
 • 21 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 213 przypadkach zakażenia (łącznie 843 475) oraz o 547 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 288)[343]. Wyzdrowiało łącznie 407 075 osób, hospitalizowanych jest 22 478 osób, kwarantanną jest objęte 391 837 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 22 982 osoby[344].
 • 22 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 467 przypadkach zakażenia (łącznie 861 331) oraz o 330 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 618)[345]. Wyzdrowiało łącznie 423 971 osób, hospitalizowane są 22 094 osoby, kwarantanną jest objęte 356 130 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 22 156 osób[346].
 • 23 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 002 przypadkach zakażenia (łącznie 876 333) oraz o 156 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 774)[347]. Wyzdrowiało łącznie 438 868 osób, hospitalizowane są 22 234 osoby, kwarantanną jest objęte 362 959 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 290 osób[348].
 • 24 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 139 przypadkach zakażenia (łącznie 909 066) oraz o 540 ofiarach śmiertelnych (łącznie 14 314)[349]. Wyzdrowiało łącznie 454 717 osób, hospitalizowanych jest 22 405 osób, kwarantanną jest objęte 334 331 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 19 671 osób[350].
 • 25 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 362 przypadkach zakażenia (łącznie 924 428) oraz o 674 ofiarach śmiertelnych (łącznie 14 988)[351]. Wyzdrowiało łącznie 469 527 osób, hospitalizowanych jest 22 119 osób, kwarantanną jest objęte 338 769 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 18 592 osoby[352].
 • 26 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 687 przypadkach zakażenia (łącznie 941 116) oraz o 580 ofiarach śmiertelnych (łącznie 15 568)[353]. Wyzdrowiało łącznie 494 869 osób, hospitalizowanych jest 21 636 osób, kwarantanną jest objęte 338 190 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 16 753 osoby[354].
 • 27 listopada – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 060 przypadkach zakażenia (łącznie 958 416) oraz o 579 ofiarach śmiertelnych (łącznie 16 147)[355]. Wyzdrowiało łącznie 516 636 osób, hospitalizowanych jest 21 691 osób, kwarantanną jest objęte 323 887 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 16 776 osoby[356].

Statystyki i wykresy[edytuj | edytuj kod]

Liczba nowych przypadków zakażenia w województwach[edytuj | edytuj kod]

Tabela z danymi wg daty 
Data Narastająco Łączny 
dzienny przyrost
Przyrost w % Województwa Źródło
 dolnośląskie  kujawsko-pomorskie  lubelskie  lubuskie  łódzkie  małopolskie  mazowieckie  opolskie  podkarpackie  podlaskie  pomorskie  śląskie  świętokrzyskie  warmińsko-mazurskie  wielkopolskie  zachodniopomorskie
04.03 1 1 1 [357]
05.03 1 0 [358]
06.03 5 4 400 1 1 2 [26]
07.03 6 1 20,0 1 [359]
08.03 11 5 83,3 1 2 2 [74]
09.03 17 6 54,5 1 1 3 1 [76]
10.03 22 5 29,4 1 1 1 2 [78]
11.03 31 9 40,9 1 1 1 1 1 1 2 1 [360]
12.03 51 20 64,5 3 4 1 2 1 2 3 3 1 [83]
13.03 68 17 33,3 1 1 3 5 3 1 1 2 [95]
14.03 104 36 52,9 5 8 10 5 2 1 2 2 1 [95]
15.03 125 21 20,2 2 2 1 4 6 1 2 1 1 1 [95]
16.03 177 52 41,6 12 1 12 1 13 2 3 4 4 [95]
17.03 238 61 34,5 11 8 4 11 3 3 2 1 6 6 2 2 2 [95]
18.03 287 49 20,6 2 1 1 28 1 3 1 1 6 1 4 [361]
19.03 355 68 23,7 13 3 3 6 6 1 16 1 3 -1 12 1 1 2 1 [100]
20.03 425 70 19,7 5 3 3 9 7 25 2 2 1 4 1 5 3 [101]
21.03 536 111 26,1 8 4 3 34 2 20 6 2 4 10 1 3 13 1 [95]
22.03 634 98 18,3 13 8 2 15 8 20 4 4 1 3 10 2 6 2 [104]
23.03 749 115 18,1 22 3 9 5 5 9 28 5 1 1 4 11 1 3 4 4 [105]
24.03 901 152 20,3 33 1 6 5 18 16 37 2 7 1 10 4 1 11 [107]
25.03 1 051 150 16,6 16 5 6 2 15 7 39 2 6 3 20 6 4 15 4 [108]
26.03 1 221 170 16,2 15 4 14 7 14 13 40 3 10 3 6 20 1 6 12 2 [95]
27.03 1 389 168 13,8 28 2 4 1 10 24 27 2 8 4 4 14 7 5 21 7 [111]
28.03 1 638 249 17,9 21 4 9 2 14 19 103 3 10 9 4 24 5 2 9 11 [112]
29.03 1 862 224 13,7 20 10 18 8 38 40 12 5 2 9 30 7 10 9 6 [362]
30.03 2 055 193 10,4 24 25 9 3 12 24 26 11 4 8 3 14 3 1 24 2 [114]
31.03 2 311 256 12,5 16 4 18 6 6 18 57 16 15 6 55 12 1 16 10 [115]
01.04 2 554 243 10,5 52 8 1 5 13 17 68 5 9 11 6 8 6 3 21 10 [116]
02.04 2 946 392 15,3 12 73 18 1 15 21 142 3 7 12 10 29 7 6 26 10 [117]
03.04 3 383 437 14,8 62 42 7 2 12 32 54 12 14 15 12 130 17 8 18 [113]
04.04 3 627 244 7,2 7 25 7 6 11 46 11 8 22 65 2 3 20 11 [119]
05.04 4 102 475 13,1 61 17 9 3 67 19 159 4 13 9 13 41 12 2 40 6 [120]
06.04 4 413 311 7,58 20 4 7 3 14 22 98 7 7 18 8 25 10 3 54 11 [121]
07.04 4 848 435 9,86 39 19 11 18 22 182 6 12 18 10 39 17 4 22 16 [122]
08.04 5 205 357 7,36 12 13 7 4 42 27 67 9 14 22 8 43 7 5 45 32 [123]
09.04 5 575 370 7,11 29 3 5 3 32 34 110 9 14 19 10 51 2 3 37 9 [124]
10.04 5 955 380 6,82 69 10 17 5 31 20 77 5 15 21 4 34 1 15 46 10 [126]
11.04 6 356 401 6,73 23 23 4 2 29 34 128 13 9 6 6 52 6 1 58 7 [363]
12.04 6 674 318 5,00 37 23 9 2 37 19 35 8 1 27 8 65 5 11 29 2 [364]
13.04 6 934 260 3,90 12 9 6 22 14 24 20 4 16 4 33 86 10 [365]
14.04 7 202 268 3,87 14 7 5 1 16 18 27 35 9 18 64 13 33 8 [366]
15.04 7 582 380 5,28 41 7 25 5 24 77 13 9 3 4 45 16 3 102 6 [131]
16.04 7 918 336 4,43 55 8 9 2 18 14 54 11 3 19 2 82 5 4 44 6 [367]
17.04 8 379 461 5,82 74 20 11 17 21 37 24 5 13 4 149 18 10 51 7 [368]
18.04 8 742 363 4,33 56 11 3 33 34 53 17 8 25 22 54 10 18 19 [369]
19.04 9 287 545 6,23 95 8 15 20 16 56 5 4 5 2 170 7 3 122 17 [370]
20.04 9 593 306 3,29 33 15 3 1 22 33 38 16 3 6 6 71 17 1 30 11 [371]
21.04 9 856 263 2,74 41 17 14 2 13 28 29 6 4 5 4 54 11 2 31 2 [372]
22.04 10 169 313 3,18 26 14 7 1 70 27 39 26 6 3 12 46 9 18 9 [373]
23.04 10 511 342 3,36 68 8 4 16 32 68 6 3 6 12 35 1 67 16 [374]
24.04 10 892 381 3,62 23 11 6 32 22 40 15 9 3 14 97 6 1 70 32 [375]
25.04 11 273 381 3,50 43 3 4 23 24 96 7 23 14 39 67 1 30 7 [376]
26.04 11 617 344 3,05 63 4 5 2 19 9 46 11 2 3 50 74 3 41 12 [377]
27.04 11 902 285 2,45 71 5 2 35 20 28 10 3 4 11 42 3 36 15 [378]
28.04 12 218 316 2,66 49 35 3 14 11 15 5 9 2 37 94 3 33 6 [379]
29.04 12 640 422 3,45 59 19 3 32 24 36 12 3 30 159 2 39 4 [380]
30.04 12 877 300 2,37 43 7 1 18 21 25 4 1 8 4 120 4 2 26 16 [381]
01.05 13 105 228 1,77 17 6 5 18 16 4 8 6 141 2 5 [382]
02.05 13 375 270 2,06 40 4 2 34 21 25 9 4 2 6 66 1 51 5 [383]
03.05 13 693 318 2,38 25 3 7 1 43 10 31 15 9 1 4 130 7 24 8 [384]
04.05 14 006 313 2,29 78 2 19 32 45 13 13 80 4 2 11 14 [385]
05.05 14 431 425 3,03 46 4 2 20 21 78 5 3 1 7 134 18 4 69 13 [386]
06.05 14 740 311 2,16 20 4 27 12 42 10 1 9 157 18 11 [387]
07.05 15 047 324 2,20 36 5 1 2 59 10 36 9 2 1 8 116 3 4 24 8 [388]
08.05 15 366 340 2,26 45 5 3 14 14 22 16 2 2 9 179 9 1 15 4 [389]
09.05 15 651 288 1,87 33 1 2 16 10 34 3 1 156 9 3 15 5 [390]
10.05 15 996 345 2,20 99 2 2 12 4 26 12 1 1 3 171 4 2 2 4 [391]
11.05 16 326 330 2,06 22 3 4 10 24 17 5 4 213 27 1 [392]
12.05 16 921 595 3,64 32 4 13 3 21 3 1 4 492 3 2 11 6 [393]
13.05 17 204 322 1,90 44 2 11 10 51 4 2 167 9 4 12 6 [394]
14.05 17 615 411 2,39 25 1 2 7 24 22 8 2 1 1 302 1 13 2 [395]
15.05 18 016 401 2,28 16 3 1 8 9 28 17 1 1 293 3 1 17 3 [396]
16.05 18 257 241 1,34 19 1 7 7 19 8 1 7 165 1 5 1 [397]
17.05 18 529 272 1,49 6 1 6 4 21 9 1 2 180 40 2 [398]
18.05 18 885 356 1,92 60 7 11 5 33 7 1 205 11 13 3 [399]
19.05 19 268 383 2,03 31 1 6 15 37 4 9 1 263 1 5 5 5 [400]
20.05 19 739 471 2,44 19 1 2 16 2 42 13 7 5 275 4 84 1 [401]
21.05 20 143 405 2,05 19 3 6 3 6 15 46 8 1 5 251 4 26 12 [402]
22.05 20 619 476 2,36 71 3 3 2 37 2 29 10 1 6 4 285 5 16 2 [403]
23.05 20 931 316 1,53 33 2 1 2 12 4 40 4 1 3 10 179 8 1 12 4 [404]
24.05 21 326 395 1,89 19 1 13 4 23 5 20 3 1 4 6 185 8 102 1 [405]
25.05 21 631 341 1,60 37 1 12 5 15 66 5 5 7 158 10 19 1 [406]
26.05 22 074 445 2,06 16 3 3 22 3 76 3 9 2 274 7 4 19 4 [407]
27.05 22 473 399 1,81 41 1 22 28 2 37 9 9 4 176 9 59 2 [408]
28.05 22 825 352 1,57 18 16 2 46 9 65 12 2 3 2 138 24 15 [409]
29.05 23 158 333 1,46 26 2 30 9 33 9 2 3 4 191 7 13 4 [410]
30.05 23 571 416 1,80 25 2 35 16 52 11 4 232 34 1 4 [411]
31.05 23 786 219 0,93 13 7 30 10 35 1 5 1 1 101 7 3 1 [412]
01.06 24 165 380 1,60 36 2 2 57 7 47 9 8 5 196 6 5 [413]
02.06 24 395 236 0,98 9 1 2 8 10 32 14 5 1 109 7 33 5 [414]
03.06 24 687 292 1,20 10 1 8 2 54 16 28 19 1 10 109 9 18 7 [415]
04.06 25 048 361 1,46 11 4 1 112 21 50 8 12 1 120 9 10 2 [416]
05.06 25 410 362 1,45 20 2 1 2 47 27 58 8 8 4 177 1 1 3 3 [417]
06.06 25 986 576 2,27 20 3 62 22 47 19 1 4 4 351 3 40 [418]
07.06 26 561 575 2,21 8 6 2 119 32 36 8 2 21 1 325 14 1 [419]
08.06 27 160 599 2,26 16 1 1 77 30 74 9 5 6 326 40 1 13 [420]
09.06 27 560 400 1,47 12 1 4 3 45 43 80 10 11 15 5 137 14 14 6 [421]
10.06 27 842 282 1,02 3 3 1 38 20 85 13 5 11 5 76 11 6 5 [422]
11.06 28 201 359 1,29 10 2 2 73 9 54 3 2 9 157 5 4 27 2 [423]
12.06 28 577 376 1,33 1 2 2 1 90 13 68 9 8 17 2 138 11 12 2 [424]
13.06 29 017 440 1,54 17 4 6 1 37 18 66 18 16 9 6 209 2 24 7 [425]
14.06 29 392 375 1,29 12 13 1 39 16 52 5 20 23 1 160 13 1 14 5 [426]
15.06 29 788 396 1,35 1 1 73 9 56 8 14 13 188 14 17 2 [427]
16.06 30 195 407 1,37 11 1 9 62 12 36 8 13 7 2 216 11 6 8 5 [428]
17.06 30 701 506 1,68 36 3 11 7 64 23 57 7 19 18 6 209 22 9 12 3 [11]
18.06 31 015 314 1,02 11 11 6 75 12 44 6 12 13 3 88 18 6 9 [11]
19.06 31 316 352 1,13 13 3 15 63 13 84 10 13 14 2 91 11 5 11 4 [11]
20.06 31 620 309 0,99 13 5 5 3 44 23 52 4 7 15 2 114 11 2 8 1 [11]
21.06 31 931 311 0,98 2 3 11 1 43 16 39 14 13 15 12 128 6 7 1 [11]
22.06 32 227 296 0,93 4 5 1 48 6 33 8 23 2 130 15 2 19 [11]
23.06 32 527 300 0,93 10 4 40 2 40 5 8 10 19 129 2 2 27 2 [11]
24.06 32 821 294 0,90 11 1 4 39 5 33 9 12 13 7 108 21 10 17 4 [11]
25.06 33 119 298 0,91 6 8 5 1 39 11 29 23 12 14 3 125 8 4 9 1 [11]
26.06 33 395 285 0,86 18 3 1 20 17 45 3 14 15 3 96 2 9 35 4 [11]
27.06 33 714 319 0,96 6 5 10 2 49 10 41 21 18 9 4 81 14 48 1 [11]
28.06 33 907 193 0,57 2 3 10 26 18 32 19 14 19 4 30 10 4 2 [11]
29.06 34 154 247 0,73 3 9 21 16 27 8 12 17 9 78 14 2 31 [11]
30.06 34 393 239 0,70 6 3 2 17 44 21 1 2 20 1 84 8 2 26 2 [11]
01.07 34 775 382 1,11 5 4 7 10 18 20 7 20 5 169 4 6 107 [11]
02.07 35 146 371 1,07 6 2 6 52 29 45 7 13 6 10 148 7 12 28 [11]
03.07 35 405 259 0,74 3 1 4 24 13 36 9 12 7 40 80 13 5 46 2 [11]
04.07 35 719 314 0,89 3 10 21 29 28 3 40 13 4 93 2 4 57 7 [11]
05.07 35 950 231 0,65 2 14 16 17 17 5 27 2 2 87 5 1 35 1 [11]
06.07 36 155 205 0,57 5 3 26 1 31 12 39 1 13 4 1 49 10 2 8 [11]
07.07 36 412 257 0,71 9 1 15 9 21 6 3 17 2 2 91 4 1 75 1 [11]
08.07 36 689 277 0,76 2 5 10 32 28 37 4 27 7 3 96 3 23 [11]
09.07 36 951 262 0,71 5 3 4 3 22 35 50 6 7 6 84 5 3 28 1 [11]
10.07 37 216 265 0,72 13 1 13 25 16 19 23 9 16 2 9 88 4 2 17 8 [11]
11.07 37 521 305 0,82 2 2 14 6 34 53 45 8 9 2 4 77 2 43 4 [11]
12.07 37 891 370 0,99 2 40 48 29 29 8 6 46 3 5 57 3 94 [11]
13.07 38 190 299 0,79 1 8 5 18 38 72 1 62 2 65 3 2 20 2 [11]
14.07 38 457 267 0,70 8 6 12 6 19 44 28 2 12 1 2 72 2 52 1 [11]
15.07 38 721 264 0,69 8 5 11 12 31 43 22 3 9 1 90 3 2 20 4 [11]
16.07 39 054 333 0,86 26 6 4 4 38 60 37 4 36 3 89 3 20 3 [11]
17.07 39 407 353 0,90 8 11 17 30 70 36 4 18 4 8 86 10 5 46 [11]
18.07 39 746 339 0,86 17 4 15 6 22 76 31 5 25 3 15 101 1 10 8 [11]
19.07 40 104 358 0,90 9 3 7 25 36 115 47 8 17 4 55 6 2 21 3 [11]
20.07 40 383 279 0,70 22 4 10 16 40 54 4 22 4 1 55 5 4 34 4 [11]
21.07 40 782 399 0,99 3 2 9 27 62 59 4 8 2 15 140 29 9 23 7 [11]
22.07 41 162 380 0,93 18 2 7 4 33 50 46 20 17 5 13 113 7 17 22 6 [11]
23.07 41 580 418 1,02 7 1 1 9 33 75 104 21 20 2 4 110 4 2 15 10 [11]
24.07 42 038 458 1,10 29 9 7 9 29 99 32 8 7 5 9 184 8 6 13 4 [11]
25.07 42 622 584 1,39 21 3 12 7 32 142 62 20 21 9 23 188 7 2 34 1 [11]
26.07 43 065 443 1,04 10 10 13 5 22 109 54 16 12 2 19 133 3 4 24 7 [11]
27.07 43 402 337 0,78 9 1 3 4 18 61 58 1 6 7 3 150 2 12 2 [11]
28.07 43 904 502 1,16 31 4 4 29 91 62 16 19 8 15 161 6 5 45 6 [11]
29.07 44 416 512 1,17 17 10 18 10 30 102 43 5 23 7 28 183 5 5 14 12 [11]
30.07 45 031 615 1,38 5 9 11 10 67 133 95 17 45 7 12 160 5 5 29 7 [11]
31.07 45 688 657 1,46 35 17 20 1 30 77 104 13 28 6 15 227 2 9 59 4 [11]
01.08 46 346 658 1,44 15 11 18 9 42 157 60 7 26 4 17 214 7 17 39 15 [11]
02.08 46 894 548 1,18 16 9 7 9 13 76 71 16 23 9 24 191 2 5 72 5 [11]
03.08 47 469 575 1,23 17 9 13 13 20 78 82 3 42 10 20 146 8 1 98 15 [11]
04.08 48 149 680 1,43 47 3 8 5 39 88 49 7 41 15 17 222 26 4 94 15 [11]
05.08 48 789 640 1,33 22 5 25 13 37 90 86 21 32 10 17 152 3 13 97 17 [11]
06.08 49 515 726 1,49 39 11 13 8 39 118 107 25 33 17 29 137 30 12 89 19 [11]
07.08 50 324 809 1,63 22 8 14 21 46 144 104 26 35 1 41 259 11 17 46 14 [11]
08.08 51 167 843 1,68 35 24 22 25 31 124 131 17 44 12 53 208 13 29 54 21 [11]
09.08 51 791 624 1,22 12 5 17 20 22 108 81 13 28 10 40 149 11 30 63 15 [11]
10.08 52 410 619 1,20 18 12 17 26 31 175 53 7 37 8 48 98 8 6 64 11 [11]
11.08 52 961 551 1,05 27 34 8 2 51 71 50 20 16 7 30 128 11 32 38 26 [11]
12.08 53 676 715 1,35 31 7 39 1 43 173 78 8 22 7 75 145 2 33 39 14 [11]
13.08 54 487 811 1,51 23 14 46 2 39 136 148 15 46 17 61 181 12 11 54 6 [11]
14.08 55 312 832 1,53 21 22 23 8 54 184 143 31 39 31 46 160 3 16 43 8 [11]
15.08 56 090 771 1,39 57 11 16 10 42 150 96 7 36 6 69 133 41 14 62 21 [11]
16.08 56 684 594 1,06 11 13 8 70 77 73 14 38 3 85 108 16 10 50 18 [11]
17.08 57 279 595 1,05 17 28 6 8 44 84 150 23 37 5 52 76 10 11 30 14 [11]
18.08 57 876 597 1,04 33 17 19 14 48 130 62 15 39 10 51 85 8 8 42 16 [11]
19.08 58 611 735 1,27 31 17 28 8 31 140 126 12 33 8 60 160 4 21 43 13 [11]
20.08 59 378 767 1,31 21 21 16 8 44 151 96 8 26 12 68 176 15 13 80 12 [11]
21.08 60 281 903 1,52 30 31 21 1 49 156 146 25 46 6 89 168 22 30 77 6 [11]
22.08 61 181 900 1,49 31 18 23 5 73 193 150 29 32 7 65 153 11 18 81 11 [11]
23.08 61 762 581 0,95 24 6 12 4 67 98 49 5 45 6 68 97 8 25 46 3 [11]
24.08 62 310 548 0,89 20 27 7 71 61 54 10 21 8 60 98 53 1 53 4 [11]
25.08 63 073 763 1,22 44 30 29 6 50 141 99 10 59 28 93 89 20 21 32 12 [11]
26.08 63 802 729 1,16 15 23 20 4 34 118 106 17 49 13 60 114 20 24 94 18 [11]
27.08 64 689 887 1,39 28 24 14 12 47 233 107 16 33 12 71 118 18 51 92 11 [11]
28.08 65 480 791 1,22 30 38 27 9 39 139 130 15 70 5 42 104 19 22 92 10 [11]
29.08 66 239 759 1,16 44 23 16 12 34 128 140 8 42 24 45 95 27 14 96 11 [11]
30.08 66 870 631 0,95 10 22 69 17 33 153 47 8 30 4 53 86 6 17 68 8 [11]
31.08 67 372 502 0,75 10 20 18 8 32 79 75 11 32 9 75 77 14 2 30 10 [11]
01.09 67 922 550 0,82 35 35 13 9 31 136 89 14 26 10 34 53 16 12 30 7 [11]
02.09 68 517 595 0,88 13 16 19 9 34 114 133 8 46 7 42 63 15 19 53 4 [11]
03.09 69 129 612 0,89 24 33 40 7 48 100 93 8 32 10 44 71 21 16 48 17 [11]
04.09 69 820 691 1,00 27 11 27 13 43 120 121 9 92 8 41 54 15 15 93 2 [11]
05.09 70 387 567 0,81 23 13 15 14 31 120 68 9 58 11 42 48 26 16 59 14 [11]
06.09 70 824 437 0,62 8 19 13 2 20 90 59 36 33 14 45 35 15 9 35 4 [11]
07.09 71 126 302 0,43 6 15 13 1 8 88 25 5 23 19 20 31 9 15 21 3 [11]
08.09 71 526 400 0,56 49 8 6 4 12 97 52 7 16 9 26 52 11 4 31 16 [11]
09.09 71 947 421 0,59 34 14 19 6 12 67 61 12 22 5 38 57 17 18 28 11 [11]
10.09 72 453 506 0,70 20 20 21 6 13 99 68 24 17 16 32 51 18 13 76 12 [11]
11.09 73 047 594 0,82 47 15 26 5 28 116 78 16 46 33 39 45 15 17 57 11 [11]
12.09 73 650 603 0,83 11 54 29 7 37 93 64 14 39 5 79 72 17 18 50 14 [11]
13.09 74 152 502 0,68 16 21 26 6 18 66 85 5 33 17 55 53 13 13 73 2 [11]
14.09 74 529 377 0,51 9 24 4 5 24 52 61 26 41 8 46 45 4 2 23 3 [11]
15.09 75 134 605 0,81 60 22 22 5 17 120 98 28 20 11 41 62 33 21 28 17 [11]
16.09 75 734 600 0,80 47 35 42 4 31 111 70 19 34 27 53 62 8 13 20 24 [11]
17.09 76 571 837 1,11 25 15 3 4 41 124 168 19 41 23 134 64 32 29 74 41 [11]
18.09 77 328 757 0,99 37 42 39 15 77 92 88 19 47 15 73 65 27 26 75 20 [11]
19.09 78 330 1 002 1,30 83 35 122 8 61 149 88 35 69 24 96 64 21 22 94 31 [11]
20.09 79 240 910 1,16 45 26 35 10 54 103 164 84 62 21 55 74 18 23 123 12 [11]
21.09 79 988 748 0,94 9 21 48 15 93 83 120 70 58 13 90 45 8 11 52 12 [11]
22.09 80 699 711 0,89 47 13 21 8 51 112 108 28 30 21 83 72 21 21 36 39 [11]
23.09 81 673 974 1,21 46 54 46 17 84 135 164 24 24 22 114 82 36 34 76 16 [11]
24.09 82 809 1 136 1,39 58 41 58 20 84 183 149 19 62 38 143 110 36 23 84 28 [11]
25.09 84 396 1 587 1,92 52 162 59 15 78 241 295 38 55 54 128 126 52 87 84 61 [11]
26.09 85 980 1 584 1,88 63 166 60 12 104 259 146 32 72 76 151 141 41 43 167 51 [11]
27.09 87 330 1 350 1,57 49 72 77 6 86 152 193 16 70 65 191 93 39 82 102 57 [11]
28.09 88 636 1 306 1,50 28 152 87 39 57 134 152 35 73 59 150 83 18 14 200 25 [11]
29.09 89 962 1 326 1,50 64 120 29 16 92 167 151 36 115 57 127 124 39 50 81 58 [11]
30.09 91 514 1 552 1,73 69 78 82 33 87 205 159 36 94 57 194 128 50 67 140 73 [11]
01.10 93 481 1 967 2,15 96 179 98 28 117 285 268 21 107 64 180 148 43 102 173 58 [11]
02.10 95 773 2 292 2,45 101 218 97 26 140 282 246 56 218 86 228 179 33 72 196 114 [11]
03.10 98 140 2 367 2,47 63 110 116 56 152 290 277 53 141 126 244 221 156 76 224 62 [11]
04.10 100 074 1 934 1,97 62 229 102 96 127 185 164 44 141 76 223 120 70 69 168 58 [11]
05.10 102 080 2 006 2,00 87 109 172 54 126 217 336 48 142 90 202 125 49 28 180 41 [11]
06.10 104 316 2 236 2,19 140 153 138 9 155 268 318 53 137 57 199 218 139 35 106 111 [11]
07.10 107 319 3 003 2,88 184 184 106 12 223 357 527 50 141 84 193 286 149 119 242 146 [11]
08.10 111 599 4 280 3,99 258 311 204 69 279 548 598 90 256 94 313 375 159 105 505 116 [11]
09.10 116 338 4 739 4,25 250 324 185 33 363 724 521 116 368 117 388 490 192 102 436 130 [11]
10.10 121 638 5 300 4,56 242 554 251 121 411 631 816 141 347 172 362 412 218 110 360 152 [11]
11.10 125 816 4 178 3,43 186 136 304 94 314 685 433 123 315 110 331 354 152 106 380 155 [11]
12.10 130 210 4 394 3,49 199 258 379 14 344 690 441 153 334 130 284 262 187 73 530 116 [11]
13.10 135 278 5 068 3,89 342 341 163 164 349 898 552 241 391 183 318 441 121 79 334 151 [11]
14.10 141 804 6 526 4,82 315 356 256 145 1 137 1 188 233 319 174 344 520 255 196 508 360 175 [11]
15.10 149 903 8 099 5,71 382 318 315 177 691 1 303 1 306 282 420 139 458 822 283 191 835 177 [11]
16.10 157 608 7 705 5,14 441 470 284 147 648 1 105 911 221 563 201 547 769 314 181 592 311 [11]
17.10 167 230 9 622 6,11 524 470 429 157 821 1 254 1 485 283 704 149 563 765 396 224 1 058 340 [11]
18.10 175 766 8 536 5,10 369 523 580 169 584 934 1 342 312 721 139 427 974 211 210 724 317 [11]
19.10 183 243 7 482 4,26 406 473 526 93 679 1 201 849 348 458 283 481 685 170 190 423 217 [11]
20.10 192 539 9 291 5,07 567 446 219 228 625 1 486 1 282 307 667 209 484 895 312 165 1 186 213 [11]
21.10 202 579 10 040 5,21 462 771 658 283 675 1 315 1 162 362 881 268 548 1 008 259 348 755 285 [11]
22.10 214 686 12 107 5,98 610 905 411 297 863 1 331 1 579 404 777 224 710 1 168 486 311 1 516 515 [11]
23.10 228 318 13 632 6,35 667 1 207 743 449 800 1 554 2 075 401 852 226 741 1 305 639 365 1 050 558 [11]
24.10 241 946 13 628 5,97 645 777 715 379 1 001 1 482 2 026 558 891 308 776 1 262 412 344 1 472 580 [11]
25.10 253 688 11 742 4,85 585 1 150 700 312 818 1 119 1 850 381 912 212 499 1 134 405 340 851 474 [11]
26.10 263 929 10 241 4,04 462 525 750 363 695 1 144 1 654 335 729 206 672 1 002 316 370 458 560 [11]
27.10 280 229 16 300 6,18 917 1 499 400 323 1 421 1 884 3 529 385 742 426 643 1 298 434 301 1 577 521 [11]
28.10 299 049 18 820 6,72 1 140 1 215 700 380 1 860 2 165 2 644 395 1 039 290 901 1 868 536 442 2 885 360 [11]
29.10 319 205 20 156 6,74 857 1 403 1 700 321 1 794 1 927 2 255 482 1 306 858 953 1 994 599 525 2 633 549 [11]
30.10 340 834 21 628 6,78 999 1 954 1 455 394 1 554 1 914 3 416 550 1 274 358 1 049 1 761 607 594 3 082 668 [11]
31.10 362 731 21 897 6,42 1 229 1 461 1 559 498 1 700 1 707 3 138 471 1 404 612 1 212 2 274 831 737 2 329 735 [11]
01.11 379 902 17 171 4,73 524 1 734 1 768 401 1 670 1 480 2 380 461 1 241 644 1 020 1 493 262 539 843 711 [11]
02.11 395 480 15 578 4,10 737 1 379 1 043 295 1 180 1 746 2 218 355 1 049 543 967 1 362 294 582 1 256 572 [11]
03.11 414 844 19 364 4,90 1 964 551 1 290 286 1 110 2 106 2 959 445 929 316 1 317 2 407 551 565 2 114 454 [11]
04.11 439 536 24 692 5,95 2 324 1 429 1 543 434 1 766 2 245 2 797 644 1 280 625 1 352 2 165 767 622 3 952 747 [11]
05.11 466 679 27 143 6,18 2 451 1 663 805 578 1 713 2 342 2 932 714 1 553 902 1 141 3 850 950 795 3 888 866 [11]
06.11 493 765 27 086 5,80 2 512 1 952 1 542 497 1 593 2 815 2 951 739 1 707 580 1 451 3 942 1 013 826 2 063 903 [11]
07.11 521 640 27 875 5,65 2 045 1 809 1 794 510 1 549 2 450 2 998 765 1 946 615 1 671 4 290 1 231 679 2 451 1 072 [11]
08.11 546 425 24 785 4,75 1 799 1 439 1 728 470 1 576 2 806 2 899 858 1 822 1 053 1 335 4 245 429 558 1 845 723 [11]
09.11 568 138 21 713 3,97 1 719 1 018 1 201 543 1 269 2 650 1 630 591 1 260 497 1 122 4 373 344 694 1 983 819 [11]
10.11 593 592 25 484 4,49 2 541 1 108 985 650 1 431 2 697 1 982 762 1 236 714 1 116 4 276 753 649 3 846 738 [11]
11.11 618 813 25 211 4,25 2 661 792 1 449 791 1 443 2 947 1 976 910 1 152 662 1 321 4 066 500 618 3 081 852 [11]
12.11 641 496 22 683 3,67 1 847 1 083 831 688 1 528 2 132 1 746 844 1 276 943 1 114 3 911 825 915 2 232 768 [11]
13.11 665 547 24 051 3,75 2 823 1 279 526 592 1 557 2 271 1 410 802 1 264 402 1 421 3 841 920 746 2 866 1 331 [11]
14.11 691 118 25 571 3,84 2 794 955 1 563 760 1 487 2 202 2 419 799 1 162 695 1 328 3 453 1 177 990 2 742 1 045 [11]
15.11 712 972 21 854 3,16 2 016 1 723 1 248 419 1 389 1 859 1 642 604 926 725 1 046 3 579 685 820 2 143 1 033 [11]
16.11 733 788 20 816 2,92 1 784 896 1 163 577 1 083 1 295 2 436 557 842 487 1 037 3 322 787 1 040 2 400 1 110 [11]
17.11 752 940 19 152 2,61 2 418 738 1 294 295 1 096 1 724 2 272 732 551 512 1 325 2 442 624 463 1 475 1 191 [11]
18.11 772 823 19 883 2,64 2 091 854 627 586 1 154 1 608 3 340 861 777 480 1 313 2 214 870 788 1 174 1 146 [11]
19.11 796 798 23 975 3,10 1 808 940 1 108 641 1 288 1 670 3 041 682 1 096 517 1 499 4 377 945 1 025 2 153 1 185 [11]
20.11 819 262 22 464 2,82 1 626 1 431 675 562 1 472 1 999 2 679 792 840 722 1 551 2 666 860 1 055 2 258 1 276 [11]
21.11 843 475 24 213 2,96 1 762 1 257 1 600 645 1 563 2 213 3 086 703 872 927 1 715 2 263 760 1 191 2 525 1 101 [11]
23.11 876 333 15 002 1,74 1 035 931 795 406 906 1 401 2 295 493 540 455 959 694 364 864 1 899 965 [11]
24.11 10 139 [11]
25.11 15 362 [11]
26.11 16 687 [11]
27.11 17 060 [11]
28.11 15 178 [11]
Łącznie
zakażenia
876 333 63 266 49 675 44 881 19 107 59 414 91 340 107 823 25 936 47 606 23 606 49 683 118 593 27 553 26 667 88 839 32 344 [429]
Łącznie
zgony (27.11)
16 147 936 511 837 286 764 1 661 1 722 523 1 041 390 692 1 889 496 349 1 312 365 [429]
Data Narastająco Łączny 
dzienny przyrost
Przyrost w %  dolnośląskie  kujawsko-pomorskie  lubelskie  lubuskie  łódzkie  małopolskie  mazowieckie  opolskie  podkarpackie  podlaskie  pomorskie  śląskie  świętokrzyskie  warmińsko-mazurskie  wielkopolskie  zachodniopomorskie Źródło
Województwa

Liczba nowych przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

Średnia z ostatnich 7 dni (28.11.2020) 15 413[2]

Liczba nowych przypadków zakażenia dla Polski bez województwa śląskiego i dla województwa śląskiego – na milion mieszkańców[edytuj | edytuj kod]

Polska bez województwa śląskiego – niebieskie, województwo śląskie – czerwone

Liczba testów wykonanych na dobę: marzec–maj[edytuj | edytuj kod]

Liczba testów wykonanych na dobę: czerwiec–sierpień*[edytuj | edytuj kod]

*Liczby testów w dniach 5–7.06., 26.07. i 8.08. są przybliżone.

Liczba testów wykonanych na dobę: wrzesień–listopad[edytuj | edytuj kod]

W dniu 27 listopada 2020 podana liczba wykonnaych testów (50,4 tys) nie pokrywała się z obliczeniem różnicy 27 i 26 listopada =46333.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

Aktualna liczba wykrytych zakażeń 973 593[2]. Uwaga: suma zakażeń w dniu 22-11-2020 uwzględnia odjęcie 611 błędnych danych z WSSE Lublin. Suma zakażeń w dniu 24-11-2020 uwzględnia dodanie 22 594 ujawnionych przez GIS.

Łączna liczba zgonów[edytuj | edytuj kod]

Aktualna liczba zmarłych z powodu COVID-19: 16 746[2]

Dzienna liczba zgonów[edytuj | edytuj kod]

Na wykresie widać występowanie cyklicznej zależności liczby zgonów od dnia tygodnia.

Polska i państwa sąsiednie[edytuj | edytuj kod]

Oprócz danych z Polski na wykresie pokazano dane z państw mających z Polską granice lądowe oraz linie przyrostu 15%/d[nota 1] i 7%/d[nota 2].

Noty

 1. Przyrost 15%/d to każda linia równoległa do narysowanej na wykresie. Przy przyroście zachorowań 15% dziennie sumaryczna liczba zakażonych podwaja się co około 5 dni, w kolejnych dniach osiąga: 15%, 32%, 52%, 75%, 101%.
 2. Przyrost 7%/d to każda linia równoległa do narysowanej na wykresie. Przy przyroście zachorowań 7% dziennie sumaryczna liczba zakażonych podwaja się co około 10 dni, w kolejnych dniach osiąga: 7%, 14%, 23%, 31%, 40%, 50%, 61%, 72%, 84%, 97%.

Procentowe wzrosty liczby zakażeń dzienne w Polsce i państwach sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Procentowe wzrosty dzienne przypadków COVID-19 w Polsce i państwach sąsiednich. Wykres przedstawia uśredniony dzienny wzrost liczby przypadków podzielony przez całkowitą liczbę zarejestrowanych przypadków[430][431][432]..


Wykres obrazujący liczbę zachorowań w Polsce na tle państw sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Wykres obrazujący liczbę zachorowań na COVID-19 w Polsce i państwach sąsiednich. Wykres obejmuje czas od osiągnięcia 1 przypadku na 1 mln mieszkańców do dnia podanego w tytule wykresu. Czas biegnie wzdłuż krzywych. Użyta średnia krocząca to średnia o wykładniczych wagach i czasie połowicznego zaniku podanym w opisie osi. Liczby na osiach podane na 1 mln mieszkańców, co pozwala porównać, na jakim etapie zaawansowania infekcji państwa wprowadziły swoje strategie walki z epidemią i jak są one skuteczne. Trzeba pamiętać, że taka ocena etapu epidemii jest bardzo zależna od powszechności i skuteczności przeprowadzanych testów. Spadek od tej granicznej linii (Niemcy, Czechy i Słowacja) pokazuje koniec swobodnego rozwoju i zatrzymywanie epidemii w każdym z krajów. Wypłaszczenie krzywej dla Polski świadczy tylko o zatrzymaniu swobodnego rozwoju epidemii. Chwilowy spadek dla Białorusi wynika raczej z chwilowego braku testów[430][431][432]. Inspiracją do wykresu jest podobna analiza wykonana przez Aatish Bhatia[433]. Różnica polega m.in. na użyciu liczb per-capita i innym sposobie średniowania danych.


Zmiany liczby aktywnych przypadków COVID-19 na tle państw sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Dzienne zmiany aktywnych przypadków COVID-19 na 1 mln mieszkańców w Polsce i krajach sąsiednich. Krzywe są wykładniczą średnią kroczącą (EWA)[430][431][432]. Na wielu liniach widać tygodniowy cykl liczby aktywnych przypadków wynikający z cyklu pobierania próbek.


Testowanie[edytuj | edytuj kod]

WHO[edytuj | edytuj kod]

Podczas wstępu do konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 15 marca 2020[434] dyrektor generalny WHO przedstawił stanowisko odnośnie do testowania na obecność COVID-19:

(...) wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście. Lecz najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania ludzkich żyć jest zerwanie łańcuchów zakażenia. I aby to osiągnąć musicie testować i izolować. Nie można walczyć z ogniem z zawiązanymi oczami. I nie można powstrzymać pandemii, jeżeli nie wiemy, kto jest zakażony. Mamy prosty przekaz dla wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdy podejrzany przypadek. (...) Jeszcze raz, nasz kluczowy przekaz to: testować, testować, testować.

Podczas wstępu do konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 ponownie podkreślił te same zalecenia WHO od początków pandemii[435].

Zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wymaga zidentyfikowania i wykonania testów dla wszystkich podejrzanych przypadków tak aby potwierdzone przypadki mogły być niezwłocznie i efektywnie odizolowane oraz otrzymały odpowiednią opiekę. Wszystkie bliskie kontakty z potwierdzonym przypadkiem muszą być natychmiast zidentyfikowane aby mogły być poddane kwarantannie i monitorowane przez okres 14 dniowej inkubacji wirusa. Jak tylko podejrzane przypadki są zidentyfikowane powinny być natychmiast przetestowane w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji COVID-19[436]. Pracownicy służby zdrowia którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem powinni być przetestowani po 14 dniach kwarantanny niezależne od wystąpienia u nich symptomów choroby[437]. Podejrzany przypadek jest zdefiniowany jako:

 • pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz historią podczas 14 dni przed wystąpieniem symptomów podróży lub przebywania w obszarze gdzie raportowano lokalne zakażenia COVID-19;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz mający kontakt z potwierdzonym lub podejrzanym przypadkiem w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem symptomów;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego, wymagającego hospitalizacji oraz przy braku alternatywnej diagnozy w pełni wyjaśniającej symptomy[438],

30 marca 2020 na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Maria Van Kerkhove w odpowiedzi na pytanie odnośnie do liczby testów stwierdziła, że tam, gdzie testy były wykonywane na szeroką skalę, liczba pozytywnych wyników stanowiła 3% do 12% ze wszystkich wykonanych testów. Przy bardzo małej liczbie otrzymywanych pozytywnych wyników ze wszystkich przeprowadzonych testów, istnieje jednak możliwość, że testy wykonywane są nie tam gdzie trzeba, więc potrzebna jest ostrożność i utrzymanie poziomu testowania. W kontekście tego, że niektóre kraje mają ograniczone możliwości testowania, zadowalającym dla nich wyznacznikiem liczby testów jest osiągnięcie poziomu nie więcej niż 9% wyników pozytywnych (1 wynik pozytywny na 10 testów), ponieważ przy znacznie większym procencie wyników pozytywnych prawdopodobnie wiele rzeczywistych przypadków pozostaje niewykryta[439]. W Polsce (według danych z 9 maja 2020) poziom pozytywnych wyników to 3,3% (1 wynik pozytywny na 30 testów). W krajach Europy poziom pozytywnych wyników testów jest pomiędzy 0,8% (Litwa) a 17% (Wielka Brytania)[440].

Testowanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 poziom wykrywalności wynosił ok. 5%[potrzebny przypis]. W kwietniu 2020 uzyskiwano średnio około 350 pozytywnych wyników dziennie, przy liczbie testów od 4,4 tys./d do 14,5 tys./d[potrzebny przypis].

Ze względu na opóźnienie w raportowaniu przez MZ liczby nowych przypadków w stosunku do raportowania liczby pobranych próbek, na wykresie pokazano stosunek liczby nowych przypadków z danych dwu dni do liczby pobranych próbek z dwu poprzednich dni[430].

Z danych raportowanych przez WSSEKatowice wynika, że liczba testów raportowanych przez MZ nie uwzględnia liczby próbek pobranych na Śląsku w dniach 5, 6 i 7 czerwca. W tych dniach wykryto na Śląsku, odpowiednio 177, 351 i 325 nowych przypadków.

www.WSSE.Katowice.pl w dniu 9-06-2020 podało „- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 104 303 – liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 69 755[441]. ‘Badania przesiewowe’ oznaczają m.in. że próbki są badane w laboratoriach poza województwem śląskim z powodu zbyt dużej liczby próbek.

8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na Twitterze podało komunikat „Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań.”[442]

3 września Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w systemie testowania, priorytetem będzie testowanie osób, które wykazują objawy COVID-19, czyli pacjentów z gorączką, kaszlem i problemami z oddychaniem.[443]. Zmiana ta spowodowała, że stosunek liczby wykrytych zakażeń do liczby wykonanych testów znacząco się podwyższył i w listopadzie 2020 doszedł do 50%. Wskazywanie pacjentów do testów przez lekarzy POZ, niepracujących w weekendy, spowodowało także zmniejszenie wykrywanych przypadków w sobotę, niedzielę i poniedziałek w stosunku do innych dni tygodnia.

Rzecznik Praw Obywatelskich[edytuj | edytuj kod]

Na początku kwietnia 2020 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę laboratoriów oraz laborantów[444]. Ponadto, zdaniem RPO, personel pracuje po godzinach, a placówki nie są w stanie przebadać wszystkich, którzy mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia[444].

Media[edytuj | edytuj kod]

18 marca polskie laboratoria wykonywać mogły 3 tysiące testów na dobę, ale wykorzystywano tylko około połowy ich możliwości[445]. Na początku kwietnia wykonywano ponad pięć tysięcy testów dziennie, co jednak przez część portali specjalistycznych zostało uznane za niewystarczające[446][447] (liczba wykonanych do połowy kwietnia testów w Polsce wyniosła 4,12 na tysiąc mieszkańców, a np. w Czechach wykonano ich trzy razy więcej – 12,37 na tysiąc), co wpływa na liczbę wykrytych zakażeń. Mniej testów niż w Polsce (do połowy kwietnia) wykonano tylko w Grecji i Rumunii oraz na Węgrzech (odpowiednio: 3,36 i 3,62 oraz 3,72 testów na tysiąc mieszkańców)[448][449].

Ministerstwo Zdrowia komunikowało w połowie kwietnia, że zdolność polskich laboratoriów sięga 20 tysięcy testów dziennie; 10 i 11 kwietnia wykorzystano te możliwości w przybliżeniu w połowie (wykonując po około 11 tysięcy testów w tych dwóch dniach), ale w kolejnych czterech dobach już znacznie mniej i znacząco poniżej możliwości laboratoriów (kolejno 8,4 tys., 5,6 tys. 4,7 tys. i 8,1 tys.)[448][449]. Rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusewicz wyjaśnił to niewykorzystanie zdolności laboratoriów faktem, iż to lekarze nie zlecają dostatecznej liczby testów; wypowiedź ta jednak spotkała się z krytyką środowisk lekarskich[450], które wskazywały z jednej strony na brak jasnych wytycznych zlecania badań na obecność koronawirusa[451], ale ponadto także na braki w zaopatrzeniu w niezbędne do pobierania próbek narzędzia, tzw. „wymazówki[452].

Nieprawdziwe informacje i oszustwa[edytuj | edytuj kod]

Zarys zjawiska i przykłady[edytuj | edytuj kod]

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem zakażeń wirusem SARS-COV-2 (pandemii COVID-19) w Polsce. Nieprawdziwe informacje obejmują m.in. fałszywe tezy o: pochodzeniu wirusa, sposobie diagnozowania, zapobiegania i leczenia choroby, działaniach podejmowanych (lub też niepodejmowanych) przez władze i państwowe organy sanitarne, oraz rozwoju sytuacji. Podejmowane są próby oszustw (wyłudzeń) i wprowadzania w błąd, które polegają m.in. na: wysyłaniu fałszywych SMS od osób podszywających się pod instytucje państwowe, publikacji fałszywych map, sensacyjnych nagłówków prowadzących do szkodliwych stron usiłujących wyłudzić dostęp do kont i numerów kart kredytowych oraz próbach sprzedaży produktów rzekomo „zapobiegających zakażeniu koronawirusem”[453][454][455][456][457][458][459][460][461].

Walka z dezinformacją[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec marca 2020 Komisja Europejska (KE) poinformowała o fałszywych informacjach „będących częścią zaplanowanych kampanii dezinformacyjnych[462][463][464]. KE zaleciła postępowanie według zaleceń krajowych służb zdrowia poszczególnych państw UE[465] oraz czerpanie informacji na temat pandemii COVID-19 wyłącznie z wiarygodnych źródeł jak np. strony organizacji unijnych i międzynarodowych – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)[462]. KE poinformowała o zwalczaniu dezinformacji w ścisłej współpracy z platformami internetowymi poprzez:

 • promowanie wiarygodnych źródeł;
 • degradowanie informacji, które po sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;
 • usuwanie treści nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia[462].

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powołała „Zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa”[466][467]. KE uruchomiła również swoją stronę internetową, na której weryfikowane są pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa i obalane fałszywe twierdzenia[463][462].

Wątpliwości co do rzeczywistej liczby zakażonych i zgonów[edytuj | edytuj kod]

W numerze 19. w dniu 6 maja 2020 tygodnik „Polityka” opublikował artykuł, z którego rzekomo wynika, że podawane przez rząd dane odnośnie do śmiertelności i zapadalności na COVID-19 mogą być znacznie zaniżane. Autorzy dokonali sprawdzenia danych statystycznych co do zgonów w marcu 2019, lutym 2020 oraz marcu 2020. Oficjalne dane mówią o śmierci 43 osób w marcu 2020. Jednak według danych przekazanych z Ministerstwa Cyfryzacji do Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2020 zmarło 36 557 osób, czyli o 2450 więcej niż w marcu 2019 (+6,7%) i o 2500 więcej niż w lutym 2020[468]. Informacja może powodować zamęt wśród osób, które nie przeanalizują tych danych za pomocą odpowiednich narzędzi matematycznych. Marzec 2020 trwał 31 dni, podczas gdy luty – zaledwie 29. Jest to przyrost o 6,9%, porównywalny z przyrostem liczby zgonów. Jednak autor dalej stwierdza, że wzrost miesięcznej liczby zgonów nawet o 2–3 tys. mieści się w paśmie wieloletnich naturalnych, często trudnych do wytłumaczenia wahań.

Na wątpliwości co do sposobu liczenia zgonów wskazywał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odnosząc się do podanej oficjalnie liczby 8 zgonów w Warszawie poinformował, że w tym samym okresie kierowany przez niego ratusz wystawił 32 akty zgonu, w których jako przyczyna śmierci wskazano COVID-19. Do wypowiedzi tej odniósł się Główny Inspektor Sanitarny stwierdzając, że zgony liczone są nie według miejsca wystawienia aktu zgonu, a według miejsca zameldowania zmarłego. Rafał Trzaskowski replikował, że spośród wskazywanych 32 osobach, 18 było zameldowanych na terenie Warszawy[469].

Wątpliwości co do ilości zakażeń od 4 listopada w województwach mazowieckim i śląskim wykazał 19-letni analityk Michał Rogalski. Zbadanie sprawy minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu[470]. 24 listopada w danych podanych przez resort zdrowia pojawiła się informacja, że „w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków”. Dokładnie chodzi o 22 594 przypadków[471]. Dodatkowo w tym dniu nie wskazano źródeł 227 przypadków w poszczególnych województwach. Do globalnej liczby wykrytych zakażeń dodano 32733 przypadki.

W dniu 25 listopada 2020 Ministerstwo Zdrowia ogłosiła aktualną metodologię raportowania wykrywanych przypadków i zgonów.

 1. Dzienna liczba zakażonych = liczba osób z pozytywnym wynikiem zaraportowanych przez laboratoria do systemu EWP w ciągu ostatniej doby (osoby z unikalnym numerem PESEL)
 2. Korekty – w systemie raportowym, w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt. Korekty mogą dotyczyć również danych adresowych lub danych osobowych. Co za tym idzie, globalna liczba przypadków będzie wyliczana na każdy dzień od nowa, a zmiana tej wartości w określonym przedziale czasu może nie być równa sumie wszystkich nowych przypadków zaraportowanych w poszczególnych dniach tego okresu.
 3. Pozytywne wyniki testów antygenowych i komercyjnych są uwzględniane na bieżąco w prezentowanych danych
 4. Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID-19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony.
 5. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.[472].

Protesty przeciwko obostrzeniom[edytuj | edytuj kod]

Transparenty na proteście 16.08.2020 w Warszawie
Plakat informujący o demonstracji przeciwko restrykcjom wprowadzanym przez rząd w związku z pandemią SARS–CoV–2, Łódź, październik 2020 roku

Obostrzenia wprowadzane przez rząd w związku z pandemią, zwłaszcza zakaz wykonywania niektórych rodzajów działalności gospodarczej, spotkały się ze sprzeciwem niektórych środowisk. W okresie od kwietnia do czerwca odbywały się protesty pod nazwą „Strajk Przedsiębiorców”, organizowane m.in. przez Pawła Tanajno[473][474]. Część tych protestów była tłumiona przez Policję[475].

W dniu 16 sierpnia 2020 odbył się w Warszawie protest pod hasłem „Stop Plandemii”. Protestujący domagali się zniesienia obostrzeń i dymisji ówczesnego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego[476]. Organizatorem protestu była Justyna Socha ze stowarzyszenia „Stop Nop” oraz grupa Komisja śledcza COVID-19. Na proteście przemawiali też poseł na Sejm Grzegorz Braun, wokalista Iwan Komarenko i słowacki europarlamentarzysta Milan Uhrík[477][478][479].

Kolejny protest odbył się w dniu 12 września 2020[480]. W dniu 10 października 2020 protesty odbyły się w całej Polsce; w kilku miastach zgromadzenia zostały rozwiązane z powodu nieprzestrzegania przepisów sanitarnych[481].

24 października 2020 w Warszawie na Placu Defilad zorganizowano protest pod hasłem „Marsz o Wolność”. Policja użyła wobec protestujących środków przymusu bezpośredniego[482].


Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PIMS-TS)[edytuj | edytuj kod]

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2). Inną nazwą jest wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, w skrócie MIS-C (ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).

PIMS-TS może rozwinąć się u dzieci i młodzieży w każdym wieku. Choroba ujawnia po kilku tygodniach (najczęściej między 4 a 6 tygodniem) od przebytej infekcji. Najczęściej pierwszym objawem jest nieustępująca gorączka powyżej 38°C, ponadto pojawiają się takie objawy jak biegunka, malinowy język, wysypki skórne, wymioty, nastrzyknięcie spojówek. W chorobie dochodzi także do zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca, oraz zmian w obrębie naczyń wieńcowych. Choroba atakuje wiele układów w organizmie dziecka, pacjent wymaga jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.[483]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Ministerstwo Zdrowia podaje codziennie liczbę osób, które wyzdrowiały. Osoby te przez Głównego Inspektora Sanitarnego (a także innych specjalistów) nazywane są „ozdrowieńcami” (zob. Zbigniew Wojtasiński: Ekspert: „Ozdrowieńcy” to osoby, które nie mają już objawów COVID-19 (pol.). Wprost, 2020-03-17. [dostęp 2020-04-12].).
 2. Przyjęto zasadę, że przy przemieszczaniu się: środkami publicznego transportu zbiorowego – maksymalna liczba pasażerów równocześnie podróżujących wynosi połowę wszystkich miejsc siedzących; pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (ograniczenia nie stosuje się do osób najbliższych w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego).
 3. Przyjęto zasadę, że od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. dopuszcza się równoczesną obecność 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu, a 50 osób (wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy) w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.
 4. Specustawa była potem zmieniana (28 i 31 marca) m.in. poprzez uszczegółowienie zakresów odpowiedzialności poszczególnych organów państwa podczas walki z epidemią.
 5. Po odjęciu fałszywie dodatnich wyników dwóch osób z Białegostoku i Wałbrzycha z dnia poprzedniego.
 6. Informacja podana została na Twitterze 4 kwietnia około godz. 17:30, nie było potem już żadnego komunikatu tego dnia, jak to było regułą dotychczas. 5 kwietnia około godz. 9:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 4 kwietnia uległa zmianie częstotliwość komunikowania o liczbie zachorowań, i że od tej pory będzie to dwa razy na dobę: „Wyjaśniamy, że wczoraj nie został pominięty żaden komunikat. Przeszliśmy na raportowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w trybie 2 razy na dobę”.
 7. Usunięto zdublowany przez PSSE Radom zgon.
 8. Po odjęciu 63 fałszywie dodatnich wyników z województwa śląskiego z dn. 15-19.04.
 9. Usunięto zdublowany zgon z Bydgoszczy.
 10. Usunięto zdublowany zgon z Białych Błot.
 11. Usunięto 2 zdublowanych zakażonych z woj. warmińsko-mazurskiego.
 12. Usunięto zdublowany zgon z Siedlec.
 13. Usunięto 17 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 14. Usunięto 21 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 15. Usunięto 3 zdublowane przypadki z woj. śląskiego.
 16. Usunięto 39 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 17. Usunięto zdublowany zgon z woj. śląskiego.
 18. Usunięto 1 wynik fałszywie dodatni z WSSE Olsztyn.
 19. Usunięto 4 zdublowane przypadki zakażenia z WSSE Łódź.
 20. Usunięto 34 zdublowane przypadki zakażenia z WSSE Poznań oraz 2 przypadki z WSSE Szczecin.
 21. Usunięto 2 zdublowane przypadki zakażenia w woj. podlaskim.
 22. Usunięto 2 błędnie zaraportowane przypadki przez WSSE Lublin oraz 1 błędnie zaraportowany przypadek przez WSSE Bydgoszcz.
 23. Usunięto 4 zdublowane przypadki z woj. śląskiego.
 24. Usunięto 1 błędnie zaraportowany przypadek z woj. kujawsko-pomorskiego.
 25. Usunięto 1 błędnie zaraportowany przypadek z woj. małopolskiego oraz 5 z woj. łódzkiego.
 26. Usunięto 2 zdublowane zgony z woj. mazowieckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, gov.pl, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 2. a b c d e f g h i j Rada Ministrów w Polsce, Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 listopada 2020.
 3. PKN Orlen: w tym tygodniu ruszy produkcja płynu do dezynfekcji, pb.pl, 9 marca 2020.
 4. Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej z dnia 24 marca 2020 roku dotyczące działania parafii w czasie pandemii, Archidiecezja Łódzka, 25 marca 2020.
 5. Thomson Reuters, Poland Reports First Coronavirus Case – Health Minister, 4 marca 2020.
 6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (Dz.U. z 2020 r. poz. 433).
 7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 434).
 8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. (Dz.U. z 2020 r. poz. 435).
 9. a b c d Premier RP: zdecydowaliśmy się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego, Onet Wiadomości, 13 marca 2020.
 10. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. (Dz.U. z 2020 r. poz. 491).
 11. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct cu cv cw cx cy cz da db dc dd de df dg dh di dj dk dl dm dn do dp dq dr ds dt du dv dw dx dy dz ea eb ec ed ee ef eg eh ei ej ek el em en eo ep eq er es et eu ev ew ex ey ez fa fb fc fd fe ff fg fh fi Redakcja Medonet: Zasięg koronawirusa Covid-19 (mapa) (pol.). Onet.pl. [dostęp 2020-11-28].
 12. Komunikat Lotniska Chopina – Aktualności i wydarzenia – Lotnisko Chopina w Warszawie, lotnisko-chopina.pl, 25 stycznia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-01-26].
 13. Komunikat lotniska Chopina. Lotnisko Chopina Warszawa, 25 stycznia 2020. [dostęp 2020-03-09].
 14. a b c d e f g h W kierunku koronawirusa NIZP-PZH przebadał 307 osób, medonet.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
 15. Ministerstwo Zdrowia: Żadna z badanych próbek nie jest pozytywna. W Polsce wciąż nie ma koronawirusa, wiadomosci.gazeta.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
 16. a b 47 osób z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Szumowski: Wirus pojawi się w najbliższych dniach, wiadomosci.gazeta.pl, 27 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-27].
 17. Koronawirus w Europie. GIS odradza wyjazdy do 9 krajów [LISTA, Business Insider Polska, 24 lutego 2020].
 18. Komunikat dla podróżujących nr 43 Warszawa, 7 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO). Główny Inspektorat Sanitarny, 7 marca 2020. [dostęp 2020-03-09].
 19. https://www.se.pl/poznan/koronawirus-w-polsce-relacja-na-zywo-aa-vDoh-nRwb-ewyD.html Koronawirus w Polsce? Szpitale ograniczają i zakazują odwiedzin u pacjentów [RELACJA NA ŻYWO, MAPA, Poznań Eska Info, 2020-02-29].
 20. LOT zmniejsza liczbę rejsów do Włoch i Korei, onet.pl., 2 marca 2020.
 21. Koronawirus we Włoszech. Ryanair anuluje część połączeń, LOT wyśle mniejsze samoloty, Business Insider, 2 marca 2020.
 22. W Sejmie bez delegacji zagranicznych i wysłuchań publicznych. Nowe zarządzenie marszałka ws. koronawirusa, onet.pl., 6 marca 2020.
 23. Zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych, igieł i masek z Polski. „Mogą się przydać w walce z koronawirusem”, TVN24 Polska, 6 marca 2020.
 24. Szef kancelarii premiera: będzie wsparcie dla firm, spirytus bez akcyzy i infolinia dla lekarzy, TVN24, 6 marca 2020.
 25. Tomasz Bielecki: Czy Unia Europejska robi za mało w sprawie koronawirusa?. wyborcza.pl, 2020-03-13.
 26. a b c d Cztery nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce, gov.pl, 6 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-06].
 27. Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie imprez masowych. GIS, 2020-03-08.
 28. Zarządzenie Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW. monitor.uw.edu.pl, 2020-03-10.
 29. Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 10 marca 2020 roku ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. bip.uj.edu.pl, 2020-03-10.
 30. Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola zdecydowali o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, Nauka w Polsce, 10 marca 2020.
 31. Komunikat Rektora ws. koronawirusa – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl.
 32. Komunikat dotyczący zawieszenia zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego, 10 marca 2020.
 33. Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 10 marca 2020 roku w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19, ug.edu.pl, 10 marca 2020.
 34. Działania w sprawie koronawirusa w Polsce omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego, poland.us, 10 marca 2020.
 35. Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe z powodu koronawirusa, Noizz, 10 marca 2020.
 36. Premier odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce, trojmiasto.pl, 10 marca 2020.
 37. Poznań: Koronawirus:. Miasto chce zamknąć szkoły przedszkola i żłobki, Onet, 10 marca 2020.
 38. Premier: szkoły zamknięte na dwa tygodnie, TVN24, 11 marca 2020.
 39. a b c Policja odnotowuje nieliczne przypadki łamania kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem, prk24.pl, 17 marca 2020.
 40. Rozporządzenie ministra zdrowia z 20.03.2020.
 41. Paweł Orlikowski: Kwarantanna. Premier: do 30 tys. zł kary oraz mechanizmy śledzenia. money.pl, 2020-03-20.
 42. a b Dz.U. z 2020 r. poz. 567.
 43. Monika Płatek: Liczy się treść, nie nazwa. Rząd ogłosił i wprowadził nadzwyczajny stan klęski żywiołowej. wyborcza.pl, 23 marca 2020. [dostęp 4 kwietnia 2020].
 44. Wojciech Czuchnowski: Rząd: zostańcie w domach! Rygorystyczne ograniczenia związane z koronawirusem. wyborcza.pl, 2020-03-24.
 45. a b c d e f Dziennik Ustaw poz. 522 – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, dziennikustaw.gov.pl, 24 marca 2020. Informacje o rozporządzeniu MZ na stronie dziennikustaw.gov.pl (Dz.U. z 2020 r. poz. 522).
 46. a b c MSWiA: Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy, pap.pl, 25 marca 2020.
 47. a b Polska przedłuża zamknięcie granic do połowy kwietnia, onet.pl, 25 marca 2020.
 48. a b Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 519).
 49. Dz.U. z 2020 r. poz. 566.
 50. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 2020-04-17. [dostęp 2020-10-19].
 51. IV etap. 2020-05-27. [dostęp 2020-10-21].
 52. Dodatkowe obostrzenia. 2020-08-06. [dostęp 2020-10-22].
 53. COVID-19 coding in ICD-10 (ang.). WHO, 2020-03-25.
 54. Wytyczne dotyczące określania przyczyn zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19. NIZP-PZH, 2020-03-26.
 55. Piotr Żytnicki: Władza unika koronawirusa. Jeśli umrzesz w domowej kwarantannie, nie zaliczą cię do ofiar epidemii. wyborcza.pl, 2020-03-26.
 56. Michał Istel: Zgony z powodu COVID-19: w Polsce jeden kod, WHO używa dwóch. TVN24, 2020-03-31.
 57. Magdalena Kulej: Kolejna ofiara, której nie ujęto w statystykach. Ilu zakażonych umiera naprawdę?. Radio ZET, 2020-03-31.
 58. a b Wytyczne dotyczące kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 z dnia 1.04.2020. NIZP-PZH, 2020-04-01.
 59. Suplement do wytycznych dotyczących kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 z dnia 01/04/2020. NIZP-PZH, 2020-04-01.
 60. z powodu COVID-19 umierają osoby z poważnymi następstwami choroby, zwykle hospitalizowane w tzw. szpitalach jednoimiennych lub szpitalach zakaźnych, najczęściej z ostrą niewydolnością oddechową na Oddziałach Intensywnej Terapii, to zgodnie z definicją przypadku, pacjenci mają wykonywane testy molekularne, których wyniki, nawet otrzymane po zgonie pacjenta, znajdą odzwierciedlenie w postaci prawidłowej wyjściowej przyczyny zgonu
 61. Miłada Jędrysik: Umrzesz na kwarantannie, nie liczysz się do koronawirusa. oko.press, 2020-03-27.
 62. New ICD-10-CM code for the 2019 Novel Coronavirus (COVID-19), April 1, 2020 (ang.). CDC, 2020-03-18.
 63. ICD-10-CM Tabular List of Diseases and InjuriesApril 1, 2020 Addenda (ang.). CDC, 2020-04-01.
 64. Koronawirus w Polsce. Specustawa weszła w życie. businessinsider.com.pl, 2020-03-08.
 65. a b Jerzy Zajadło: Demokracja deliberatywna w pułapce – Konstytucyjny.pl, konstytucyjny.pl, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 66. Koronawirus w Polsce ograniczy na zawsze nasze prawa? Analiza OKO.press: ustawa PiS to prawny populizm, oko.press, 5 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-05].
 67. Koronawirus. Rozporządzenie rządu z 31 marca o ograniczeniach poruszania się – krytyczna ocena RPO.
 68. Telewizja Polska S.A, Poles leave hospital after 2-week coronavirus observation, polandin.com, 9 marca 2020 (ang.).
 69. MZ: pod kątem koronawirusa przebadano 559 próbek, wszystkie wyniki negatywne | Polska Agencja Prasowa SA, pap.pl, 3 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-03].
 70. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) – Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl, web.archive.org, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-02].
 71. Koronawirus w Lubuskiem. 44 godziny, dwa razy za wolno. Daleko do laboratorium, oko.press, 5 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-05].
 72. „Pacjent zero” opuścił szpital. Jest wyleczony. tvp.info, 20 marca 2020.
 73. t, Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: Jest kolejny przypadek choroby, Wprost, 7 marca 2020.
 74. a b Pięć nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl, Ministerstwo Zdrowia.
 75. a b c d e f g h i j k Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to już 9287, zmarło 360 chorych. rynekzdrowia.pl, 2020-04-19.
 76. a b Stan na 9 marca, informacje MZ, Twitter, 9 marca 2020.
 77. MZ: 467 hospitalizowanych; tysiąc osób w kwarantannie; 7 tys. pod nadzorem – społeczeństwo, wnp.pl, 9 marca 2020.
 78. a b Koronawirus w Polsce: Rośnie liczba zakażonych. Najnowsze informacje, fakt.pl, 10 marca 2020.
 79. Koronawirus w Polsce. Generał Jarosław Mika zakażony koronawirusem – Wiadomości, wiadomosci.onet.pl.
 80. Karolina Mózgowiec, Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć, 22. przypadek COVID-19 w Polsce, www.mp.pl, 10 marca 2020.
 81. Artur Bartkiewicz, Jakub Czermiński, Polska i świat walczą z koronawirusem – relacja na żywo, rp.pl, 11 marca 2020.
 82. Anna Rokicka-Żuk, Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV?, Głos Pomorza, 11 marca 2020.
 83. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-13].
 84. Małgorzata Szlachetka, Drugi przypadek koronawirusa w Łodzi. Przybywa osób objętych kwarantanną, lodz.wyborcza.pl, 12 marca 2020.
 85. Koronawirus Kim była kobieta. se.pl, 12 marca 2020.
 86. Koronawirus w Polsce. Zmarła druga osoba, fakty.interia.pl, 13 marca 2020.
 87. Koronawirus w Polsce – aktualna sytuacja epidemiologiczna, politykazdrowotna.com, 13 marca 2020.
 88. Magdalena Mikrut-Majeranek, Jest kolejna śmiertelna ofiara koronawirusa, silesia.info.pl, 13 marca 2020.
 89. Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. W Polsce trzy osoby nie żyją, 104 są zakażone, rmf24.pl, 14 marca 2020.
 90. Bartosz Godziński, Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-latek z Lublina, naTemat.pl, 14 marca 2020.
 91. Koronawirus w Polsce. Potwierdzono 20 nowych przypadków zakażenia, newsweek.pl, 19 marca 2020.
 92. 2 kolejne przypadki wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. W sumie 125, rp.pl, 15 marca 2020.
 93. Koronawirus w Polsce. Minister Michał Woś: Mój wynik jest pozytywny, wp.pl, 16 marca 2020.
 94. Ministerstwo Zdrowia, W szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem, 16 marca 2020.
 95. a b c d e f g h Koronawirus. Wszystkie raporty z Gdańska, Pomorza i kraju – od 26 marca, gdansk.pl.
 96. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 238 przypadków w Polsce, rmf24.pl, 17 marca 2020.
 97. Koronawirus w Polsce. Piąta ofiara śmiertelna. Zmarł 57‑letni pacjent szpitala w Wałbrzychu. rdc.pl, 2020-03-17.
 98. Pacjent „zero” chory na koronawirusa oficjalnie wyleczony! Jutro wyjdzie ze szpitala! – newslubuski.pl. 2020-03-17.
 99. Polska i świat walczą. rp.pl, 2020-03-18.
 100. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 19 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19].
 101. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 20 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-21].
 102. „Pacjent zero” opuścił szpital, Radio Zielona Góra, 20 marca 2020.
 103. Ministerstwo Zdrowia, 634 przypadki koronawirusa w Polsce, w tym osoby zmarłe: 7 (opis), Ministerstwo Zdrowia, 22 marca 2020.
 104. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 22 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-22].
 105. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 23 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-24].
 106. Ministerstwo Zdrowia, 4 osoby z woj. małopolskiego, 3 osoby z woj. lubelskiego, 3 osoby z łódzkiego. Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem – to 83‑letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach., Ministerstwo Zdrowia, 23 marca 2020.
 107. a b c Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 24 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-25].
 108. a b c Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 25 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-25].
 109. Ministerstwo Zdrowia, (4/4) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1221/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe), @MZ_GOV_PL, 26 marca 2020.
 110. Ministerstwo Zdrowia, (3/5) Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67‑letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące., @MZ_GOV_PL, 26 marca 2020.
 111. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 27 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27].
 112. a b c Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-28].
 113. a b Czterdzieste szóste zakażenie na Pomorzu, ponad 1900 w kraju, czworo kolejnych zmarłych, Gdańsk – oficjalny portal miasta.
 114. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 30 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30].
 115. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 31 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31].
 116. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 1 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-01].
 117. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-03].
 118. Koronawirus w Polsce. Informacje, zalecenia. Sytuacja we Wrocławiu, www.wroclaw.pl [dostęp 2020-04-04].
 119. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 4 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05].
 120. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 5 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05].
 121. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 6 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06].
 122. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 7 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-07].
 123. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 8 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-08].
 124. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 9 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-09].
 125. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-10. [dostęp 2020-04-10].
 126. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-10].
 127. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-11. [dostęp 2020-04-11].
 128. MZ_GOV_PL, Dzienny raport o #koronawirus., 12 kwietnia 2020.
 129. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-14. [dostęp 2020-04-14].
 130. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-15. [dostęp 2020-04-15].
 131. a b Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 15 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-15].
 132. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-16. [dostęp 2020-04-16].
 133. Mateusz Chłystun: Dramat w DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek (pol.). RMF FM, 2020-04-17 (12:29). [dostęp 2020-04-21].
 134. WOT pomógł przy ewakuacji DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek z wyczerpania (pol.). Gazeta.pl, 2020-04-20 20:12. [dostęp 2020-04-21].
 135. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń, TVN24 [dostęp 2020-04-20].
 136. WPROST.pl, MZ: 166 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, wśród ofiar 38‑letnia kobieta, Zdrowie i medycyna Wprost, 20 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-20] (pol.).
 137. Koronawirus w DPS-ach. Gdzie się pojawił i ile jest zakażeń? (pol.). Na temat, 2020-04-20, 18:41. [dostęp 2020-04-21].
 138. Koronawirus w Polsce: zachorowania, zalecenia. RAPORT SPECJALNY 21. kwiecień 2020 – Zdrowie, zdrowie.radiozet.pl [dostęp 2020-04-21] (pol.).
 139. a b c d e Ministerstwo Zdrowia, W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 28 577/1222 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – opis, @MZ_GOV_PL, 12 czerwca 2020.
 140. a b c d e Ministerstwo Zdrowia, ?? Dzienny raport o #koronawirus., @MZ_GOV_PL, 12 czerwca 2020.
 141. 225 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyje 18 kolejnych osób. Polsat news. [dostęp 2020-04-29].
 142. Znów więcej zakażeń niż wczoraj. Gwałtowny wzrost zachorowań na Śląsku. radiozet.pl. [dostęp 2020-06-15].
 143. Ministerstwo Zdrowia: 375 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie żyje 10 osób. radio.lublin.pl. [dostęp 2020-06-15].
 144. Koronawirus w Polsce. 396 nowych zakażeń. www.o2.pl. [dostęp 2020-06-15].
 145. Ponad 30 tys. zakażeń w Polsce. Kolejne ofiary koronawirusa. www.polsatnews.pl. [dostęp 2020-06-16].
 146. Ponad pół tysiąca nowych zakażeń. Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa. polsatnews. [dostęp 2020-06-17].
 147. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Czwartek, 18 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 148. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Piątek, 19 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 149. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Sobota, 20 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 150. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Niedziela, 21 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 151. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek, 22 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 152. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Wtorek, 23 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 153. Ministerstwo Zdrowia: 294 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 21 osób zmarło, TVN24 [dostęp 2020-06-24].
 154. Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Dzieci wrócą do szkół. „To jest pewna decyzja” [RELACJA], Newsweek.pl [dostęp 2020-06-25] (pol.).
 155. WHO: Sytuacja z pandemią koronawirusa na świecie się pogarsza. W Polsce ponad 33 tys. zakażeń [RELACJA], Newsweek.pl [dostęp 2020-06-26] (pol.).
 156. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń (pol.). tvn24.pl, 2020-06-27. [dostęp 2020-06-27].
 157. 193 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Cztery osoby zmarły, TVN24 [dostęp 2020-06-28].
 158. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek, 29 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-29] (pol.).
 159. Koronawirus: 239 nowych przypadków zakażenia – 30 czerwca, www.infodent24.pl [dostęp 2020-06-30] (pol.).
 160. Koronawirus: 382 nowe przypadki zakażenia – 1 lipca, www.infodent24.pl [dostęp 2020-07-01] (pol.).
 161. Koronawirus: 371 nowych przypadków zakażenia – 2 lipca, www.infodent24.pl [dostęp 2020-07-02] (pol.).
 162. Koronawirus: 259 nowych zakażeń, 15 osób zmarło, www.infodent24.pl [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 163. Ministerstwo Zdrowia: 314 nowych przypadków zakażenia, zmarły cztery osoby, TVN24 [dostęp 2020-07-04].
 164. Grupa Wirtualna Polska, Koronawirus – raport dnia dla Polski. Niedziela, 5 lipca, o2.pl, 5 lipca 2020 [dostęp 2020-07-05] (pol.).
 165. Grupa Wirtualna Polska, Koronawirus – raport dnia dla Polski. Poniedziałek, 6 lipca, o2.pl, 6 lipca 2020 [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 166. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Wtorek, 7 lipca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 167. Ministerstwo Zdrowia: 277 nowych przypadków zakażenia, zmarło 15 osób, TVN24 [dostęp 2020-07-08].
 168. Ministerstwo Zdrowia: 262 nowe przypadki zakażenia, zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-09].
 169. 11 ofiar i ponad 250 nowych przypadków koronawirusa, www.tvp.info [dostęp 2020-07-10] (pol.).
 170. Epidemia nie słabnie. Ponad 300 nowych zakażeń, sześć kolejnych ofiar Covid-19. wiadomosci.radiozet.pl. [dostęp 2020-07-12].
 171. MZ poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa i kolejnych zgonach. Resort podsumował tydzień. www.wprost.pl. [dostęp 2020-07-12].
 172. Ministerstwo Zdrowia: 299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie żyje pięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-13].
 173. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Wtorek, 14 lipca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-15] (pol.).
 174. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń, TVN24 [dostęp 2020-07-15].
 175. 333 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób, TVN24 [dostęp 2020-07-16].
 176. Ministerstwo Zdrowia: 353 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło osiem osób, TVN24 [dostęp 2020-07-18].
 177. Ministerstwo Zdrowia: 339 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło sześć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-18].
 178. Ministerstwo Zdrowia: 358 nowych przypadków koronawirusa. Liczba zakażeń przekroczyła 40 tysięcy, TVN24 [dostęp 2020-07-19].
 179. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek, 20 lipca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-21] (pol.).
 180. Ministerstwo Zdrowia: 399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-21].
 181. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Środa, 22 lipca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-23] (pol.).
 182. Ministerstwo Zdrowia: 418 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-23].
 183. 458 nowych przypadków zakażenia. Najwięcej w tym miesiącu, TVN24 [dostęp 2020-07-24].
 184. 584 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku czerwca. Zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-25].
 185. 443 nowe przypadki, Rzeczpospolita [dostęp 2020-07-26].
 186. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek 27 lipca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-28] (pol.).
 187. Ministerstwo Zdrowia: 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło sześć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-28].
 188. Znów ponad 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 osób, TVN24 [dostęp 2020-07-29].
 189. Mamy 615 nowych i potwierdzonych zakażeń na koronawirusa., twitter/Ministerstwo Zdrowia [dostęp 2020-07-30].
 190. KORONAWIRUS W POLSCE. NAJNOWSZE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA (31 LIPCA), Interia [dostęp 2020-07-31].
 191. Grupa Wirtualna Polska, Koronawirus. Nowy rekord zakażeń – raport dnia dla Polski. Sobota, 1 sierpnia, o2.pl, 1 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-01] (pol.).
 192. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Niedziela, 2 sierpnia – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-08-04] (pol.).
 193. Koronawirus 3 sierpnia w Polsce. Rekordu nie ma, ale zakażeń i tak więcej niż wczoraj – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1596 [dostęp 2020-08-04] (pol.).
 194. Tak dużej liczby jeszcze nie było. Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, TVN24 [dostęp 2020-08-04].
 195. Znów blisko rekordu w liczbie zakażeń. Nie żyje prawie 20 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-08-05].
 196. Absolutny rekord. Ponad 700 nowych zakażeń, kilkanaście ofiar Covid-19, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-08-06].
 197. Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o rygorach. Polska podzielona na „czerwone”, „żółte” i „zielone” powiaty, wp.pl [dostęp 2020-08-06].
 198. Koronawirus. Kolejny dobowy rekord zakażeń w Polsce. Ponad 800 przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-07].
 199. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: nowe przypadki zakażenia i ofiary, wp.pl [dostęp 2020-08-08].
 200. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 1356, suski.dlawas.info [dostęp 2020-08-08].
 201. Ponad 600 nowych zakażeń. Na covid-19 zmarło 7 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-08-09].
 202. Koronawirus: Ponad 600 nowych przypadków. Najgorsza sytuacja w Małopolsce, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-10].
 203. Koronawirus: Spada liczba nowych zakażeń w Polsce. 12 osób zmarło, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-11].
 204. Będzie więcej żółtych i czerwonych stref? Resort przedstawi nową listę powiatów, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-12].
 205. Koronawirus. Ponad 800 zakażeń. Najwięcej w trzech województwach, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-13].
 206. a b Nowe żółte i czerwone strefy z obostrzeniami. MZ zaktualizowało listę powiatów, www.popularne.pl [dostęp 2020-08-13].
 207. Koronawirus w Polsce. MZ podało błędne dane. 832 nowe zakażenia, 15 ofiar, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-14].
 208. Koronawirus. Nowe dane z 16 sierpnia. Blisko 600 nowych przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-16].
 209. Koronawirus: Blisko 600 nowych przypadków. Nie żyje 29-latek z Gdańska, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-17].
 210. Koronawirus. Prawie 600 nowych zakażeń. Ponad 100 w jednym województwie, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-18].
 211. Koronawirus w Polsce. Ponad 700 nowych zakażeń, nie żyje kolejnych 17 osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-19].
 212. Blisko 770 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. 12 ofiar śmiertelnych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-20].
 213. Obszary z nowymi zasadami bezpieczeństwa, gov.pl [dostęp 2020-08-21].
 214. Koronawirus: Nowy rekord zakażeń w Polsce. Ponad 900 przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-21].
 215. Koronawirus w Polsce: 900 nowych przypadków zakażenia, 13 zgonów, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-22].
 216. Koronawirus. Znaczący spadek zakażeń. W tych rejonach wciąż przybywa chorych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-23].
 217. Koronawirus w Polsce. 548 nowych przypadków. 5 ofiar śmiertelnych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-24].
 218. Koronawirus: Kolejny wzrost zakażeń. 45-latek wśród ofiar, wiadomości.radiozet.pl, 25 sierpnia 2020.
 219. Koronawirus: 17 osób nie żyje. Ponad 700 nowych przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-26].
 220. Koronawirus w Polsce> 887 nowych zakazeń. Już ponad 2000 ofiar śmiertelnych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-27].
 221. Koronawirus w Polsce. Nowe strefy żółte i czerwone, wiadomości.oet.pl [dostęp 2020-08-27].
 222. Wchodzą nowe obostrzenia w żółtych i czerwonych strefach. Co się zmieni?, rmf24.pl [dostęp 2020-08-29].
 223. Koronawirus w Polsce. Prawie 800 nowych zakazeń, 9 osób nie żyje, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-28].
 224. Znów ponad 700 nowych zakażeń. Wśród ofiar 49-latka, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-29].
 225. Kolejny niedzielny spadek nowych zakażeń. Resort: Mamy 631 nowych przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-30].
 226. Koronawirus: Mamy 502 nowe przypadki zakażenia. Zmarło 6 osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-31].
 227. Koronawirus: Ponad pół tysiąca nowych przypadków. Nie żyje 19 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-01].
 228. Jeszcze więcej zakażeń i ofiar Covid niż wczoraj, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-02].
 229. Ponad 600 nowych zakażeń, na Covid-19 zmarło 14 chorych, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-03].
 230. Koronawirus w Polsce. 691 nowych zakażeń koronawirusem. 8 kolejnych ofiar, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-04].
 231. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę żółtych i czerwonych stref, wiadomości.onet.pl [dostęp 2020-09-04].
 232. Koronawirus w Polsce 5 września 2020. RAPORT. 567 nowych przypadków zakażenia. 13 kolejnych ofiar – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1599 [dostęp 2020-09-05] (pol.).
 233. Koronawirus w Polsce 6 września. Spadek nowych zakażonych, siedem ofiar Covid-19 – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1599 [dostęp 2020-09-06] (pol.).
 234. Wysoki spadek zakażeń. Wśród ofiar epidemii 45-latek, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-07] (pol.).
 235. Nowe dane o zakażeniach koronawirusem w Polsce. Nie żyje 12 osób, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2020-09-08].
 236. Więcej zakażeń koronawirusem niż w ostatnich dniach, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-09].
 237. Znów gwałtowny wzrost zakażeń. Nie żyje kilkanaście osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-10].
 238. Koronawirus w Polsce. 594 nowe zakażenia. 10 nowych ofiar śmiertelnych, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-11].
 239. Nowe informacje o żółtych strefach. Po raz pierwszy nie ma powiatów w czerwonej strefie, wiadomości.onet.pl [dostęp 2020-09-10].
 240. Koronawirus w Polsce. Ponad 600 nowych przypadków. Nie żyje 13 osób, Wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-12].
 241. Koronawirus w Polsce: Ponad pół tysiąca nowych zakażeń. Mazowsze na czele, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-13].
 242. Koronawirus: Gwałtowny spadek nowych zakażeń. 100-latka wśród ofiar, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-14].
 243. Ponad 600 nowych zakażeń. Zmarło ponad 20 osób, szczegulna sytuacja w Małopolsce, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-15].
 244. Kilkaset nowych zakażeń. Zmarło 10 osób, najgorzej wciąż w Małopolsce, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-16].
 245. Koronawirus. Prawie 800 nowych przypadków. Nie żyje 16 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-17].
 246. Nowe żółte i czerwone strefy. MZ pokazało zaaktualizowaną mapę powiatów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-17].
 247. Ponad 750 nowych zakażeń koronawirusem. Przybyło 17 ofiar epide3mii, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-18].
 248. Ministerstwo Zdrowia: 1002 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej od początku pandemii, msn.com [dostęp 2020-09-19].
 249. Koronawirus w Polsce. 910 nowych zakażeń. 11 osób nie żyje, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-20].
 250. Po weekendowym rekordzie spadek nowych zakażeń. Są ofiary śmiertelne, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-21].
 251. Ponad 700 nowych zakażeń, nie żyje 18 osób. Najwięcej przypadków w Małopolsce, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-22].
 252. Koronawirus w Polsce. Prawie 1000 zakażeń, nie żyje 28 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-23].
 253. Padł kolejny rekord zakażeń. Ponad 1130 nowych przypadków, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-24].
 254. Rekord zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Ponad 1600 przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-25].
 255. Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Nowa lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2020-09-25].
 256. Znów potężny wzrost liczby zakażeń i ofiar. Nie żyje 38-latka, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-26].
 257. Ponad 1300 nowych zakażeń. Są kolejne ofiary śmiertelne, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-27].
 258. MZ: ponad 1300 nowych zakażeń. Nie żyje 15 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-28].
 259. Ponad 1300 nowych zakażeń. Kilkadziesiąt osób nie żyje, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-29].
 260. a b c d e f g h i j k l m n o p q Infogram.com Statystyki koronawirusa.
 261. a b c d e f g h i j k l m n o p q Osoby poddane kwarantannie, hospitalizacji oraz pod nadzorem epidemiologicznym.
 262. Ponad 1550 nowych zakażeń, 30 ofiar. Nie żyje 35-latka, nie miała innych chorób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-30].
 263. Absolutny rekord zakażeń. Prawie 2 tys. nowych przypadków i wiele ofiar, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-01].
 264. Koronawirus. Absolutny rekord: prawie 2300 nowych zakażeń, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-02].
 265. Ponad 2.3 tys. nowych zakażeń. Dziesiątki ofiar, w tym 36-latek z samym covid-19, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-10-03].
 266. Koronawirus – Raport Dnia. Niedziela, 4 października, www.polsatnews.pl [dostęp 2020-10-04].
 267. Koronawirus w Polsce. 2006 nowych zakażeń. Zmarło 29 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-05].
 268. Koronawirus w Polsce. Nowy rekord liczby zgonów od początku pandemii, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-06].
 269. Rekord zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Ponad 3 tys. przypadków, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-07].
 270. Absolutny rekord zakażeń w Polsce. 4280 przypadków i 76 zgonów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-08].
 271. Koronawirus w Polsce. Od 10 października strefa żółta rozszerzona na cały kraj, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2020-10-08].
 272. Ponad 4700 nowych zakażeń. Nie żyją 52 osoby, najgorsza sytuacja w Małopolsce, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-09].
 273. Kolejny rekord zakażeń pobity. Ponad pół tysiąca przypadków więcej niż wczoraj, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-10].
 274. Ponad 4,1 tys. nowych zakażeń, na Covid-19 zmarły kolejne 32 osoby, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-11].
 275. Epidemia nie odpuszcza. Znów ponad 4 tys. nowych zakażeń, nie żyje 35 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-12].
 276. Koronawirus w Polsce. Ponad 5 tys. nowych przypadków. Nie żyją 63 osoby, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-13].
 277. Absolutny rekord zakażeń koronawirusem. Nie żyje ponad 100 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-14].
 278. Ministerstwo Zdrowia: 8099 zakażeń koronawirusem. Najwięcej w woj. mazowieckim i małopolskim, wiadomosci.gazeta.pl [dostęp 2020-10-16] (pol.).
 279. Czerwona strefa od 17.10. Jest nowa lista 152 powiatów, wśród nich Warszawa [MAPA], forsal.pl, 15 października 2020 [dostęp 2020-10-16] (pol.).
 280. Tysiące nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. 132 ofiary śmiertelne, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-16].
 281. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 282. Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Blisko 10 tys. nowych przypadków, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-16].
 283. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 284. Ponad 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-18].
 285. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 286. Nowe dane ws. koronawirusa. Prawie 7500 zakażeń, ponad 40 zgonów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-19].
 287. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 288. Blisko 9300 nowych zakażeń koronawirusem. 107 kolejnych ofiar śmiertelnych, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-20].
 289. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 290. https://twitter.com/mz_gov_pl, Twitter [dostęp 2020-10-22] (pol.).goły link w tytule
 291. https://twitter.com/mz_gov_pl/status/1318824348426395648/photo/1, Twitter [dostęp 2020-10-22] (pol.).goły link w tytule
 292. https://twitter.com/mz_gov_pl/status/1319556845149839360, Twitter [dostęp 2020-10-23] (pol.).goły link w tytule
 293. https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1319919112085295110, Twitter [dostęp 2020-10-23] (pol.).goły link w tytule
 294. https://twitter.com/mz_gov_pl, Twitter [dostęp 2020-10-25] (pol.).goły link w tytule
 295. https://twitter.com/mz_gov_pl, Twitter [dostęp 2020-10-26] (pol.).goły link w tytule
 296. https://twitter.com/mz_gov_pl, Twitter [dostęp 2020-10-27] (pol.).goły link w tytule
 297. https://twitter.com/mz_gov_pl, Twitter [dostęp 2020-10-28] (pol.).goły link w tytule
 298. https://twitter.com/mz_gov_pl, Twitter [dostęp 2020-10-29] (pol.).goły link w tytule
 299. Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponad 21 tys. nowych zakażeń, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-10-30].
 300. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 301. Koronawirus – Raport Dnia. Sobota, 31 października, www.polsatnews.pl [dostęp 2020-10-31].
 302. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 303. Koronawirus w Polsce. Ponad 17 tys. nowych zakażeń, 152 kolejne zgony, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-01].
 304. Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 305. Koronawirus w Polsce. Ponad 15 tys. nowych zakażeń, 92 osoby zmarły, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-02].
 306. Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 307. Koronawirus w Polsce. Ponad 19 tys. nowych zakażeń, 227 osób zmarło, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-03].
 308. Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 309. Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Kolejny rekord zachorowań i zgonów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-04].
 310. Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 311. Koronawirus. Ponad 27 tys. zakażeń. Rekord od początku pandemii, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-05].
 312. Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 313. Koronawirus. Ponad 17 tys. nowych zakażeń. Rekord zgonów od początku pandemii, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-06].
 314. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 315. Koronawirus w Polsce. Kolejny rekord zakażeń. Prawie 28 tys. chorych, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-07].
 316. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 317. Koronawirus w Polsce. Ponad 24 tys. nowych zakażeń, 236 osób zmarło, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-08].
 318. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 319. Blisko 22 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły 173 osoby, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-09].
 320. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 321. Koronawirus w Polsce. Ponad 25 tys. nowych zakażeń, 330 osób zmarło, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-10].
 322. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 323. Koronawirus w Polsce. Ponad 600 tys. zakażonych od początku pandemii, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-11].
 324. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 325. Koronawirus w Polsce. Ponad 22 tys. nowych zakażeń i 275 zgonów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-12].
 326. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 327. Koreonawirus w Polsce. Ponad 24 tys. nowych zakażeń, 419 osób zmarło, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-13].
 328. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 329. Koronawirus w Polsce. Ponad poł tysiąca zgonów i kolejny wzrost zakażeń, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-14].
 330. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 331. Ponad 20 tys. zakażeń w weekend. MZ: zmarło ponad 300 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-15].
 332. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 333. Koronawirus w Polsce. Spada liczba zakażeń. Niecałe 21 tys. przypadków, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-16].
 334. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 335. Coraz mniej zakażeń koronawirusem. Liczba przypadków poniżej 20 tysięcy, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-17].
 336. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 337. Koronawirus w Polsce. Prawie 20 tysięcy nowych zakażeń, padł rekord zgonów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-18].
 338. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa].
 339. Koronawirus w Polsce 19 listopada – RAPORT. Blisko 24 tysiące nowych zakażeń, znów padł rekord zgonów – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1605 [dostęp 2020-11-19] (pol.).
 340. Zasięg koronawirusa COVID-19 [MAPA], medonet.pl [dostęp 2020-11-19] (pol.).
 341. Koronawirus w Polsce. Prawie 22,5 tys. zakażeń, ponad 600 osób zmarło, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-20].
 342. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 343. Koronawirus. Ponad 24 tys. nowych zakażeń. Nie żyje 547 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-21].
 344. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 345. Koronawirus w Polsce. Spadek liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-21].
 346. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 347. Koronawirus w Polsce. Ogromny spadek liczby zakażeń, zmarło 156 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-21].
 348. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 349. Miał być rekord, jest drastyczny spadek. Ministerstwo wymyśliło fortel, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-24].
 350. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 351. Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. Padł kolejny rekord zgonów, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-25].
 352. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 353. Mazowiecki po spotkaniu z Orbanem. Premier mówi o rozpadzie UE, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-26].
 354. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 355. Ministerstwo Zdrowia opublikowało błędne dane. Zakażeń jest o wiele więcej, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-11-27].
 356. www.medonet.pl Zasięg koronawirusa Covid-19 [Mapa]
 357. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, Ministerstwo Zdrowia, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 358. Anna Mokrzanowska WPROST.pl, NA ŻYWO: Koronawirus – najnowsze informacje z czwartku 5 marca, Zdrowie i medycyna Wprost, 5 marca 2020 [dostęp 2020-06-02] (pol.).
 359. Kolejny potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl, Ministerstwo Zdrowia.
 360. Ministerstwo Zdrowia, Twitter, 31 przypadków koronawirusa w Polsce – opis, Ministerstwo Zdrowia, 11 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-12].
 361. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 18 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-18].
 362. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 29 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-29].
 363. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 11 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-11].
 364. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12].
 365. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 13 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-13].
 366. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 14 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14].
 367. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 16 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-16].
 368. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 17 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-17].
 369. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 18 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18].
 370. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 19 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-19].
 371. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 20 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-20].
 372. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 21 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-21].
 373. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 22 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-22].
 374. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 23 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-23].
 375. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 24 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-24].
 376. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 25 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-25].
 377. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 26 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-26].
 378. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 27 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-27].
 379. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-28].
 380. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 29 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-30].
 381. Ministerstwo Zdrowia: 300 nowych przypadków zakażenia w czwartek, 20 osób zmarło, TVN24 [dostęp 2020-05-05].
 382. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 1 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-01].
 383. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 2 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-02].
 384. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 3 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-03].
 385. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 4 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-04].
 386. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 5 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-05].
 387. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 6 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-06].
 388. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 7 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-07].
 389. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 8 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-08].
 390. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 9 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-09].
 391. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-10].
 392. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 11 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-11].
 393. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-12].
 394. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 13 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-13].
 395. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 14 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-14].
 396. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 15 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-15].
 397. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 16 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-16].
 398. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 17 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-17].
 399. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 18 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-18].
 400. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 19 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-19].
 401. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 20 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-20].
 402. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 21 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-21].
 403. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 22 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-22].
 404. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 23 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-23].
 405. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 24 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-24].
 406. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 25 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-25].
 407. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 26 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-26].
 408. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 27 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-27].
 409. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-28].
 410. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 29 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-29].
 411. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 30 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-30].
 412. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 31 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-31].
 413. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 1 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-01].
 414. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 2 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-02].
 415. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 3 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-03].
 416. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 4 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-04].
 417. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 5 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-05].
 418. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 6 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06].
 419. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 7 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-07].
 420. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 8 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-08].
 421. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 9 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-09].
 422. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-10].
 423. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 11 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-11].
 424. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12].
 425. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 13 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-13].
 426. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 14 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-14].
 427. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 15 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-15].
 428. Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 16 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-16].
 429. a b infogram.com Mapa koronawirusa w Polsce
 430. a b c d Wykres na podstawie github datasets.
 431. a b c Kod źródłowy wykresów w repozytorium covid_plots.
 432. a b c Kod źródłowy wykresów w PAWS.
 433. Animacja Aatish Bhatia wprowadzająca trajektorię epidemii jako sposób wizualizacji jej przebiegu.
 434. WHO: konferencja prasowa 2020-03-15. [dostęp 2020-04-25].
 435. WHO: konferencja prasowa 2020-04-22. [dostęp 2020-04-25].
 436. Considerations in the investigation of cases and clusters of COVID-19. [dostęp 2020-04-25].
 437. WHO strategie, plan i działania – covid-19. [dostęp 2020-04-25].
 438. WHO wytyczne globalnego śledzenia infekcji Covid-19. [dostęp 2020-04-25].
 439. Światowa Organizacja Zdrowia, COVID-19 – virtual press conference – 30 March 2020, who.int, 30 marca 2020, s. 16, Cytat: Countries have been limited by the number of available tests and that’s important. Countries have also had to ration tests according to the intensity of the disease in different parts of the country so therefore the return or the return rate or the percentage of confirmed tests will vary. But we would certainly like to see countries testing at the level of ten negative tests to one positive as a general benchmark of a system that’s doing enough testing to pick up all cases.
 440. Number of COVID-19 tests per confirmed case, May 09, 2020, ourworldindata.org [dostęp 2020-05-11].
 441. [url=http://www.wsse.katowice.pl/art,466,komunikat-spwis-z-dnia-08062020-r-godz-1730-dot-aktualnej-sytuacji-epidemiologicznej-w-woj-slaskim-koronawirus-sars-cov-2%7C data= 9 czerwca 2020].
 442. W ciągu doby wykonano ponad 21,9 tys. testów na koronawirus.. twitter.com, 2020-08-08. [dostęp 2020-08-17].
 443. Minister zdrowia zapowiada zmiany w testowaniu osób z podejrzeniem COVID-19. 2020-09-03. [dostęp 2020-11-03].
 444. a b Koronawirus. Rozporządzenie rządu z 31 marca o ograniczeniach poruszania się – krytyczna ocena RPO. rpo.gov.pl, 2020-04-03.
 445. Adam Nowiński: Ministerstwo podało, ile w Polsce przeprowadzono testów na COVID-19. To nadal mało na tle innych. natemat.pl, 2020-03-18.
 446. Koronawirus: Polska – bardzo mało testów na tle Europy, infodent24.pl, 1 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-19] (pol.).
 447. „Zdecydowanie mniej [[Zakażenie|zakażeń]]”. Tak samo, jak i testów, politykazdrowotna.com, 17 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-19].
 448. a b Danuta Pawłowska: Testy na koronawirusa. W Polsce było tąpnięcie w święta, a inni wciąż testują więcej niż my. wyborcza.pl, 2020-04-15.
 449. a b Piotr Pacewicz: Jak tak dalej będziemy testować, epidemia COVID-19 szybko się w Polsce skończy. oko.press, 2020-04-14.
 450. Krystian Lurka: Jankowski: Nieporozumieniem jest obarczanie lekarzy winą za to, że wykonywanych jest za mało testów. termedia.pl, 2020-04-15.
 451. Marlena Kostyńska: NRL apeluje o wytyczne w sprawie zlecania testów na koronawirusa. medonet.pl, 2020-04-15.
 452. js/adso: Słowa płynące z Ministerstwa Zdrowia to „kosmiczne nieporozumienie”. Lekarze „apelują od dawna”. tvn24.pl, 2020-04-14.
 453. Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 29.04.2020], cyberdefence24.pl, 17 marca 2020.
 454. Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji?, wprost.pl, 18 marca 2020.
 455. Tych rad nie słuchaj. Obalamy fake newsy o koronawirusie, focus.pl, 17 marca 2020.
 456. Fake newsy i koronawirus. Oszuści żerują na strachu, lubin.pl, 17 marca 2020.
 457. Rzecznik policji: w sieci pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji ws. koronawirusa, polskieradio.pl, 17 marca 2020.
 458. Laboratorium działa bez zakłóceń, poznan.uw.gov.pl, 19 marca 2020.
 459. Oświadczenie ws. tranzytu materiałów medycznych przez terytorium Polski, gov.pl, 25 marca 2020.
 460. Przebrani w kombinezony oferują płyny dezynfekujące na koronawirusa. A później okradają mieszkania, lubuska.policja.gov.pl, 19 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19].
 461. Koronawirus – oszuści do blokady, gov.pl, 23 marca 2020.
 462. a b c d Walka z dezinformacją, ec.europa.eu, 31 marca 2020.
 463. a b „Czas z tym skończyć”. Apel szefowej KE w związku z dezinformacją i fake newsami w czasie pandemii, polskieradio24, 31 marca 2020.
 464. Dezinformacja w sieci w czasach pandemii koronawirusa, radioszczecin.pl, 31 marca 2020.
 465. National information resources for the public on COVID-19, ecdc.europa.eu [dostęp 2020-04-01].
 466. Działania w kontekście koronawirusa, ec.europa.eu, 1 kwietnia 2020.
 467. Działania Komisji Europejskiej w zakresie koronawirusa, ec.europa.eu, 1 kwietnia 2020.
 468. Paweł Walewski, Ile osób naprawdę zmarło w Polsce na Covid-19?, www.polityka.pl, 2020 [dostęp 2020-05-24] (pol.).
 469. Prezydent Warszawy pyta o rozbieżności w statystykach zgonów. Zagmatwane wyjaśnienia resortu, TVN24.pl [dostęp 2020-05-24] (pol.).
 470. Minister oczekuje wyjaśnień. www. Rzeczpospolita, 2020-11-14. [dostęp 2020-11-14].
 471. Magdalena Bojanowska: Nagły spadek przypadków. 2020-11-24. [dostęp 2020-11-24].
 472. Metodologia, gov.pl Serwis Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 2020-11-25] (pol.).
 473. Strajk przedsiębiorców w Warszawie. Posypały się mandaty. Znaleziono też osobę poszukiwaną listem gończym.
 474. Kolejny Strajk Przedsiębiorców w Warszawie. „Jedziemy, żeby upomnieć się o swoje firmy”.
 475. Warszawa: Strajk przedsiębiorców 16 maja [zdjęcia Jacek Bury z KO zatrzymany. Policja: Senator nie chciał opuścić radiowozu].
 476. „Koronaściema”. W Warszawie tłumy na proteście przeciwko pandemii.
 477. „Zakończyć plandemię!” – w Warszawie odbył się duży protest przeciw rygorom Covid-19.
 478. Marsz przeciw pandemii. Ludzie bez maseczek i odstępów, wśród nich dzieci.
 479. Európa sa búri a žiada návrat slobody.
 480. „Zakończyć plandemię! Dość kłamstw!” Trwa protest w Warszawie przeciwko obostrzeniom.
 481. Polska w żółtej strefie, ale antycovidowcy nie milkną. Przeszli przez miasta w całym kraju
 482. Antycovidowy protest w Warszawie. Policja użyła gazu
 483. Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PIMS-TS) po COVID-19 przyczyną hospitalizacji coraz większej liczby dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.