Zakaz śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakaz śmierci na świecie
Nieoficjalny znak zakazu umierania

Zakaz śmierci, zakaz umierania – polityczno-społeczny fenomen i tabu polegające na uchwaleniu prawa stanowiącego, iż nielegalne jest umieranie w danym mieście lub budynku, a więc osoba, która umrze w tymże miejscu, łamie lokalne prawo.

W dzisiejszych czasach w większości przypadków fenomen ten występuje jako rezultat satyrycznego protestu wobec postawy rządów, które nie zgadzają się na powiększanie powierzchni miejskich cmentarzy, gdzie brakuje miejsca na kolejne pochówki. W Hiszpanii zakaz śmierci obowiązuje w jednym mieście (Lanjarón)[1], we Francji w kilku wioskach[2][3][4], a w Brazylii w 2005 roku planowane było wprowadzenie tego zakazu w jednym z miast[5].

W Wielkiej Brytanii zabronione jest umieranie w Pałacu Westminsterskim (miejscu obrad Parlamentu) oraz w królewskich pałacach, przez co zgon musi być zarejestrowany poza tymi miejscami. Jako miejsce większości zgonów, które miały miejsce w wymienionych budynkach, podaje się Szpital św. Tomasza – najbliżej położoną lecznicę[6].

W Japonii wyspę Itsukushima według wierzeń shintō traktuje się jako miejsce święte, które należy utrzymywać w „czystości”, również w „czystości od śmierci”. Z tego powodu zakazany jest zgon, a także akt narodzin na wyspie. Kobiety w późnej ciąży i osoby ciężko chore są zmuszane do opuszczenia wyspy[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spanish Mayour Outlaws Death Dół strony [Dostęp 4 kwietnia 2008]
  2. Forbidden to die in Cugnaux because of lack of room [Dostęp 4 kwietnia 2008]
  3. It is now illegal to die in Le Lavandou [Dostęp 4 kwietnia 2008]
  4. French village of Sarpourenx bans death [Dostęp 4 kwietnia 2008]
  5. Brazil city proposes ban on death, BBC.co.uk, 14 grudnia 2005 [Dostęp 4 kwietnia 2008]
  6. Don't die in parliament, it's the law, The Daily Telegraph, 06.11.2007 [Dostęp 4 kwietnia 2008]
  7. Itsukushima. Japanese Lifestyle, 2010. [dostęp 2012-11-30].