Zakazane zabawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakazane zabawy
Jeux interdits
ilustracja
Gatunek

dramat wojenny

Rok produkcji

1952

Data premiery

9 maja 1952

Kraj produkcji

Francja

Język

francuski

Czas trwania

86 min

Reżyseria

René Clément

Scenariusz

Jean Aurenche

Główne role

Georges Poujouly
Brigitte Fossey

Muzyka

Narciso Yepes (aranżacja/wykonanie)

Tzw. Hiszpańska romanca – anonimowy utwór gitarowy wykorzystany w filmie
Brigitte Fossey, René Clément i Georges Poujouly w 1953.

Zakazane zabawy (fr. Jeux interdits) – francuski dramat wojenny z 1952 roku w reżyserii René Clémenta. Zdjęcia kręcono w departamentach Alpy Górnej Prowansji (most Aiguines, Peyroules) oraz Dolina Oise (opactwo Notre-Dame du Val).

Mimo początkowego braku sukcesu frekwencyjnego w rodzimej Francji, film okazał się przebojem kasowym za granicą. Obraz był wielokrotnie wyróżniany na najważniejszych festiwalach filmowych m.in. w Wenecji i Nowym Jorku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w czerwcu 1940 roku podczas kampanii francuskiej w trakcie II wojny światowej. Pięcioletnia Paulette, ewakuowana z Paryża samochodem przez rodziców, zostaje w wyniku nalotu bombowego całkowitą sierotą (matka i ojciec giną w wyniku ostrzelania cywilnych uchodźców przez niemieckie samoloty Luftwaffe). Dziewczynka, znaleziona przez jedenastoletniego Michela, trafia do wiejskiego gospodarstwa, gdzie zajmuje się nią jego rodzina. Dzieci, w tajemnicy przed dorosłymi, zaprowadzają osobliwy rytuał, polegający na grzebaniu zwierząt oraz wieńczeniu mogił kradzionymi krzyżami. Inspiracją tych zachowań była rozmowa wieśniaków, którzy dyskutując na temat nalotu twierdzili, że ofiar było tak dużo, że „grzebane były jak psy”.

Problem zaczyna się, gdy o tej dziecięcej grze dowiadują się dorośli, a we wsi wybucha skandal (po kradzieży 14 krzyży z miejscowego cmentarza)[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Ponadto film został wyróżniony przez stowarzyszenie nowojorskich krytyków filmowych. Z danych statystycznych wynika, że film w całej Francji obejrzało 4 910 835 widzów przez cały okres jego wyświetlania[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis, Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 597. ISBN 978-83-60292-30-3.
  2. Jeux interdits (1952) – JPBox-Office