Zakon Feniksa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zakon Feniksa – tajna organizacja, pojawiająca się na łamach powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze.

Zakon Feniksa (ang. The Order of the Phoenix) to tajna organizacja założona przez Albusa Dumbledore’a, mająca na celu walkę z Lordem Voldemortem oraz jego zwolennikami, śmierciożercami. Wielu członków Zakonu zginęło, poświęcając się sprawie. Gdy za sprawą Harry’ego Pottera Voldemort stracił swoją moc, działalność Zakonu została zawieszona. Dumbledore, przeczuwając jednak, że Voldemort może powrócić, nie rozwiązał organizacji. Zakon został reaktywowany w 1995 roku, gdy Voldemort odzyskał moc. Do dawnych członków Zakonu dołączyli nowi. W tym okresie celem Zakonu nie była bezpośrednia walka z Voldemortem i jego poplecznikami, a niedopuszczanie do tego, by zyskał jeszcze większą moc, a także zwerbowanie jak największej ilości nowych członków. Zakon od zawsze działał w podziemiu, w roku 1995 i 1996 działał jednak także niezgodnie z prawem, wbrew rozporządzeniom Ministerstwa Magii.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Grimmauld Place 12 - adres rodowego domu Blacków. W czasie powrotu Voldemorta został siedzibą tajnego Zakonu Feniksa, którego zadaniem była walka ze śmierciożercami. Dom ten jest ukryty zaklęciem, dzięki czemu jest niedostrzegalny i nie może go dostrzeć osoba niewtajemniczona. Może odnaleźć go i zobaczyć tylko osoba wtajemniczona przez osobę zwaną Strażnikiem Tajemnicy - Albusa Dumbledora. Ten trzypiętrowy dom jest bardzo duży i ponury. W przedpokoju wisi portret szalonej matki Syriusza - Walburgi Black, którego nie można odczepić od ściany (prawdopodobnie przymocowano go tam Zaklęciem Trwałego Przylepca). Ten właśnie portret zarządzał domem przez długi czas, przy pomocy równie szalonego i fanatycznie oddanego jej domowego skrzata - Stworka. Na ścianach znajdują się obcięte głowy skrzatów, które służyły w tym domu. W całym domu znajduje się mnóstwo dziwnych i niebezpiecznych artefaktów, gnieździ się też mnóstwo dzikich, magicznych stworzeń.

Na początku szóstego tomu powieści Harry Potter dowiaduje się, iż odziedziczył posiadłość przy Grimmauld Place numer 12 (w spadku po swoim zmarłym ojcu chrzestnym, Syriuszu). Początkowo wzdraga się przed przyjęciem spadku, gdyż czuje nienawiść do tego domu i Stworka, który przyczynił się do śmierci Syriusza. Ulega jednak, aby dom, wraz z jego tajemnicami i skrzatem Stworkiem nie dostał się w spadku Bellatriks Lestrange, która mogłaby w ten sposób poznać tajemnice Zakonu Feniksa. Dom nadal pozostaje Kwaterą Główną Zakonu, a Stworek zostaje wysłany na służbę do kuchni Hogwartu, gdzie nie będzie miał możliwości szkodzić działalności Zakonu.

W 7. tomie, po śmierci Dumbledora, czyli Strażnika Tajemnicy, siedzibą Zakonu staje się Nora. W ostatniej części opowieści, po ucieczce z Nory, Harry, Ron i Hermiona udają się na Grimmuald Place 12 w celu bezpiecznego ukrycia się. Podczas pobytu na Grimmuald Place Harry odnajduje adresowany do Syriusza list Lily (swojej matki), z którego ktoś wydarł fragment. Właśnie w tym domu dowiadują się, kim jest „R.A.B.”. Pod koniec książki okazuje się, że zaginioną część listu wydarł Snape podczas swojej wizyty na Grimmuald Place.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]