Zakon Rycerzy Jana Pawła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakon Rycerzy Jana Pawła II
Herb zakonu
Nazwa łacińska Ordo Militiae Ioannis Pauli II[1]
Skrót zakonny OMIPII
Wyznanie rzymskokatolickie
Kościół katolicki
Status kanoniczny katolickie stowarzyszenie publiczne wiernych[1]
Założyciel Instytut Działalności Religijnej[1]
Data założenia 1 kwietnia 2011[2]
Data zatwierdzenia 2 kwietnia 2012[1]
Przełożony Krzysztof Wąsowski[2]
Strona internetowa

Zakon Rycerzy Jana Pawła II (łac. Ordo Militiae Ioannis Pauli II) – katolickie stowarzyszenie publiczne wiernych, zrzeszające mężczyzn[2][3], będące podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II[1]. Pierwsza chorągiew powstała 1 kwietnia 2011[2]. Reguła została zatwierdzona 2 kwietnia 2012 roku przez arcybiskupa Henryka Hosera[1][2]. Zgromadzenie ma za zadanie formację katolickich mężczyzn na wzór życia Jana Pawła II[1].

Rycerze[edytuj | edytuj kod]

Członkiem wspólnoty może być każdy pełnoletni mężczyzna katolik, zobowiązujący się przestrzegać reguły[1]. Wystąpienie z prośbą o przyjęcie w poczet członków jest skuteczne jedynie wówczas, gdy aplikujący zostanie polecony – jedyną drogą dostania się do zgromadzenia jest zaproszenie przez innego rycerza[1]. Następnie rozpoczyna się co najmniej sześciomiesięczny okres próbny, po którym następuje głosowanie nad przyjęciem kandydata[1]. Po przyjęciu następuje ślubowanie[1]. Są cztery stopnie rycerskie: Wiara (Fides), Miłosierdzie (Misericordia), Solidarność (Solidarietatis), Patriotyzm (Patriae Caritas)[1]. Wszyscy rycerze są zobowiązani do aktów miłosierdzia[1].

Szata Zakonna[edytuj | edytuj kod]

Strojem ceremonialnym jest czarna mantulla z żółtym obszyciem i herbem zakonu znajdującym się na piersi i plecach[1].

Jednostki organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Chorągiew[edytuj | edytuj kod]

Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest Chorągiew, która działa na terenie parafii[1]. Do utworzenia Chorągwi potrzebnych jest sześciu braci[1] oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty[1]. Dowódcą Chorągwi jest Wielki Rycerz, który jest jednym z trzech oficerów (oprócz niego Kanclerz i Skarbnik) wybieranych na roczną kadencję[1].

Komandoria[edytuj | edytuj kod]

Komandoria odpowiada terytorialnie diecezji[1]. Komandorię tworzą rycerze wszystkich Chorągwi danej diecezji[1]. Wielcy Rycerze z terenu Komandorii tworzą kapitułę, która wybiera Komandora. Komandor odpowiada za pracę Chorągwi na swoim terenie oraz za współpracę z władzami kościelnymi[1]. Kadencja Komandora trwa 3 lata[1].

Prowincja[edytuj | edytuj kod]

Na czele prowincji stoi Prowincjał, którego kadencja wynosi cztery lata[1].

Generalat[edytuj | edytuj kod]

Generał zakonu, Krzysztof Wąsowski

To „rada ministrów” Zakonu. Składa się z oficerów generalnych, którzy odpowiadają m.in. za administrację, finanse, formację, aspekty prawne, kontakty zagraniczne, mienie, pomoc bratnią, pro-life, działalność charytatywną, ceremoniał[1]. Kadencja Generała nie jest ograniczona, aczkolwiek w każdej chwili może zostać przerwana[1].

Interwencje publiczne[edytuj | edytuj kod]

29 marca 2012 roku w oświadczeniu zakon sprzeciwił się dyskryminacji katolików oraz stanął w obronie polskiego duchowieństwa[3]. W lipcu 2013 roku w sporze biskupa Hosera z księdzem Wojciechem Lemański stanął po stronie biskupa[4], oskarżając media o ataki na osobę Henryka Hosera[4]. W 2014 roku członkowie stowarzyszenia współorganizowali Marsz Świętości Życia[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y Reguła Zakonu Rycerzy Jana Pawła II zatwierdzona 2 kwietnia 2012 (pol.). rycerzejp2.com.pl.
  2. a b c d e Mariusz Majewski: Rycerskie Totus Tuus. gosc.pl. [dostęp 2014-04-27].
  3. a b Rycerze JP2: nie dla dyskryminacji katolików. www.deon.pl, 2012-03-29. [dostęp 2014-04-27].
  4. a b Rycerze Jana Pawła II bronią abpa Hosera. „Oszczerstwa i język nienawiści” (pol.). wiadomosci.gazeta.pl, 2013-07-12. [dostęp 2014-04-27].
  5. Kard. Nycz: służmy największej wartości – ludzkiemu życiu (pol.). wiadomosci.onet.pl, 2014-03-30. [dostęp 2014-04-27].