Zakoniczyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łostowice, widok z Ujeściska
Zakoniczyn, Osiedle Pięć Wzgórz

Zakoniczyn (kaszb. Sãkòcëno, niem. Zankenzin[1]) – osiedle w Gdańsku, położone na terenie dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Położenie administracyjne[edytuj | edytuj kod]

Zakoniczyn jest podjednostką jednostki morfogenetycznej Ujeścisko, w okręgu historycznym Wyżyny. Osiedle ciągnie się na północy wzdłuż ul. Świętokrzyskiej. Zostało przyłączone w granice miasta w 1973[2] [3].

Sąsiednie podjednostki[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dwór przy ul. Wieżyckiej
Osiedle Świętokrzyskie[4]

Wieś została odnotowana w 1334 jako Zankoczyn (lokacja przez komtura gdańskiego Jordan von Veken), następnie Zamkoczin (1402), Czackenczin (1438), później Zankenczyn lub Zankenschin. W 1874 nazwa została zmieniona na Zankenzin, a w 1942 na Zangen[2].

W I połowie XIX wieku na fundamentach poprzedniego dworku powstał nowy, istniejący do dziś przy ul. Wieżyckiej. Do II wojny należał on do rodziny Wendtów - właścicieli pobliskich ziem, zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej i pochowanych w parku otaczającym dom (zachowane groby). W 1905 majątek zamieszkiwały 143 osoby (w tym 91 Niemców oraz 52 Polaków)[5]. Przed II wojną światową Zakoniczyn był majątkiem ziemskim (ostatnim właścicielem był Artur von Wendt). Po wojnie Zakoniczyn stał się PGR-em[2]. Od 1990 niszczejący dwór i majątek (dawny PGR) należą do firmy "Górski".

Współcześnie rozwija się tam budownictwo mieszkaniowe[2]. W latach 2002-2009 zostały oddane budynki Osiedla Świętokrzyskiego[4]. W latach 2002-2006 powstała dzielnica Pięciu Wzgórz (ul. Świętokrzyska/Wieżycka), składająca się z 398 mieszkań[6]. W latach 2006-2009 powstało osiedle Pięć Wzgórz (ul. Porębskiego)[7]. W latach 2007-2009 powstało osiedle Miłe Wzgórze (ul. Guderskiego), składające się ze 104 mieszkań[8].

W centrum osiedla leży ul. Porębskiego, która jest trzecią ulicą pod względem liczby osób zameldowanych na pobyt stały w Górnym Tarasie Gdańska. Biorąc pod uwagę jedynie dzielnice leżące na południe od Alei Armii Krajowej (tzw. Gdańsk Południe), to skupia ona najwięcej mieszkańców w rejonie[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]