Zakopianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy drogi w południowej Polsce. Zobacz też: inne znaczenia.
Długość 102 km
Powiaty krakowski,
myślenicki,
suski,
nowotarski,
tatrzański
Zdjęcie
Droga krajowa nr 7, Libertów pod Krakowem.
Droga krajowa nr 7, Libertów pod Krakowem.

Zakopianka – popularna nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km. Droga ta z Krakowa do Rabki-Zdroju stanowi fragment drogi krajowej nr 7. Odcinek z Rabki do Zakopanego to droga krajowa nr 47.

Aktualnie droga jest dwujezdniowa na odcinku KrakówMyśleniceLubień (42 km) oraz na krótkich odcinkach w okolicach Chabówki (3,5 km) i Nowego Targu (3 km). Odcinek MyśleniceLubień posiada klasę drogi ekspresowej. W sezonie urlopowym, szczególnie w weekendy na drodze tworzą się olbrzymie korki oraz bardzo często zdarzają się wypadki.

Docelowo droga ma być rozbudowana i zmodernizowana do klasy:

Od 2011 na Zakopiance funkcjonuje system monitorujący warunki na drodze. Aktualny czas przejazdu danego odcinka Zakopianki można sprawdzić w Internecie[1], a także na tablicach umieszczonych wzdłuż drogi oraz 23 kanale CB[2]. Przed skrzyżowaniami z drogami stanowiącymi alternatywny dojazd do Zakopanego, umieszczono tablice wyświetlające czas dojazdu obiema trasami, dzięki czemu kierowca może podjąć decyzję o zmianie trasy na mniej obciążoną ruchem. Zakładane przez system trasy alternatywne to:

Przebieg „zakopianki”[edytuj]

„Zakopianka” zaczyna się umownie na Rondzie Matecznego w Krakowie (Dzielnica XIII Podgórze) jako ul. Wadowicka, która przechodzi w ul. Zakopiańską (główna droga wylotowa z Krakowa na południe), a kończy się na rondzie u zbiegu ulic Kasprowicza, Chramcówki, Nowotarskiej w Zakopanem jako ul. Kasprowicza.

„Zakopianka” przebiega przez następujące okręgi administracyjne:

Fizycznogeograficzny przebieg „zakopianki”:

Historia budowy drogi ekspresowej[edytuj]

Od 2 listopada 2004 w budowie znajdował się 14-kilometrowy odcinek MyśleniceLubień, którego oddanie do użytku planowane było na koniec 2006 roku. Jednak opóźnienia wykonawcy sprawiły, że inwestycja została ukończona i oddana do użytku 20 marca 2008 roku. Nad ranem 1 lipca 2006 w Stróży zawalił się 60-metrowy wiadukt nowo budowanego odcinka drogi ekspresowej S7 nad potokiem Trzebuńka. Na miejscu zginął jeden z pracowników firmy Mota Engil – głównego wykonawcy projektu.

1 lutego 2006 został rozstrzygnięty przetarg na budowę kolejnego odcinka – obwodnicy Lubnia o długości 4 km.

Węzeł drogowy w Lubniu wraz z niemal całą obwodnicą tej wsi jest już udostępniony dla ruchu.

Odcinek Lubień – Chabówka[3] zostanie wybudowany w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej. Łączna długość odcinka wyniesie 16,7 km (w tym tunel o długości 2,1 km). Będzie to droga o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku (z dodatkowym pasem awaryjnym) w terenie górskim. Wybudowany tunel stanie się najdłuższym drogowym tunelem w Polsce[4]. Głównym celem budowy tego odcinka jest poprawa bezpieczeństwa transportu i rozładowanie korków drogowych, które powodowały stające na wzniesieniach samochody ciężarowe z powodu braku łańcuchów na kołach. W grudniu 2014 zostały ogłoszone trzy przetargi na budowę, w podziale na pododcinki: Lubień – Naprawa (7,6 km), Naprawa – Skomielna Biała (3 km – w tym tunel), Skomielna Biała – Chabówka (6,1 km)[5]. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie 2016 roku. Udostępnienie do ruchu odcinków Lubień – Naprawa oraz Skomielna Biała – Chabówka planowane jest na drugą połowę 2018 roku, natomiast budowa odcinka tunelowego planowo zakończy się w 2020 roku. Wartość projektu wynosi 2,1 mld zł.[6]

Planowane inwestycje[edytuj]

Odcinek Rdzawka – Nowy Targ[7] będzie drogą dwujezdniową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku (z dodatkowym pasem awaryjnym). Utworzy ona tzw. zachodnią obwodnicę Nowego Targu i wyprowadzi ruch samochodowy z centrum miasta. Parametry drogi: klasa GP, prędkość projektowa 80 – 100 km/h; 6,4 km wiaduktów, 6 węzłów drogowych. Łączna długość to 16,4 km. Na odcinek została wydana decyzja środowiskowa.

Na odcinku Nowy Targ – Zakopane nie planuje się zmiany przekroju drogi (pozostanie jednojezdniowa). Planowane inwestycje to:

  • budowa nowego mostu w Białym Dunajcu – na obecnym moście, ze względu na jego zły stan techniczny, obowiązuje ruch wahadłowy po jednym pasie ruchu[8]
  • przebudowa skrzyżowania Zakopianki z drogą wojewódzką nr 961 w Poroninie – umowa podpisana 10.10.2016, termin realizacji 22 miesiące[9]

Ponadto, w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu na Zakopiance, w ostatnich latach zostały wybudowane 3 kładki dla pieszych (w Mogilanach, Jaworniku oraz w Gaju). Obecnie trwa budowa 2 kolejnych[10].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]