Zakopianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Długość 102 km
Powiaty krakowski,
myślenicki,
suski,
nowotarski,
tatrzański
Zdjęcie
Droga krajowa nr 7, Libertów pod Krakowem
Droga krajowa nr 7, Libertów pod Krakowem

Zakopianka – popularna nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego, o długości 102 km. Prowadzi ona odcinkiem drogi krajowej nr 7 z Krakowa do Rabki-Zdroju, dalej drogą krajową nr 47.

Trasa jest dwujezdniowa na odcinku Kraków – MyśleniceLubień (42 km) oraz na odcinku Skomielna BiałaChabówka (9,6 km) i w Nowym Targu (3 km). Odcinki Myślenice – Lubień i Skomielna Biała – Rabka-Zdrój są drogą ekspresową. W sezonie urlopowym, szczególnie w weekendy, na drodze tworzą się korki oraz często zdarzają się wypadki.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Zakopianka zaczyna się umownie na rondzie Matecznego w Krakowie (Dzielnica XIII Podgórze) jako ul. Wadowicka, która przechodzi w ul. Zakopiańską (główna droga wylotowa z Krakowa na południe), a kończy się na rondzie u zbiegu ulic Kasprowicza, Chramcówki, Nowotarskiej w Zakopanem jako ul. Kasprowicza.

Docelowo droga ma być rozbudowana i zmodernizowana do klasy:

Od 2011 na Zakopiance funkcjonuje system monitorujący warunki na drodze. Aktualny czas przejazdu danego odcinka Zakopianki można sprawdzić w Internecie[1], a także na tablicach umieszczonych wzdłuż drogi oraz 23 kanale CB[2]. Przed skrzyżowaniami z drogami stanowiącymi alternatywny dojazd do Zakopanego, umieszczono tablice wyświetlające czas dojazdu obiema trasami, dzięki czemu kierowca może podjąć decyzję o zmianie trasy na mniej obciążoną ruchem. Zakładane przez system trasy alternatywne to:

Zakopianka przebiega przez następujące okręgi administracyjne:

Fizycznogeograficzny przebieg Zakopianki:

Historia drogi[edytuj | edytuj kod]

W XIII w. w relacji dzisiejszej zakopianki funkcjonował szlak handlowy prowadzący na Węgry – tzw. „droga miedziana”, biegnąca przez Myślenice, Chabówkę i Podwilk[3]. W latach 1817-23[4] Ministerstwo Robót Publicznych Cesarstwo Austriackiego przeprowadziło przebudowę traktu z Krakowa do Nowego Targu i dalej Zakopanego. W przeciwieństwie do starego szlaku nowa droga nie prowadziła dolinami, ale grzbietami górskimi. W połowie XIX w. dokonano kilku korekt trasy – m.in. na odcinku Krzeczów - Skomielna Biała wytyczono nowy przebieg drogi, omijający od zachodu grzbiet Lubonia Małego, wytyczono też nowy przebieg drogi przez Skomielną Białą.

W latach 1931-39 prowadzona była kolejna przebudowa drogi. Rozpoczęto wówczas budowę wiaduktu nad torami kolejowymi w Chabówce oraz obwodnicy Nowego Targu. W pierwszych dniach września 1939 r. robotników pracujących w Chabówce uzbrojono i skierowano do walki o Wysoką[5]. Budowę obwodnicy Nowego Targu porzucono.

W 1946 r. rozpoczęła się odbudowa wysadzonego przez Niemców w 1945 r. wiaduktu w Chabówce[6], a w latach 60. XX w. przeprowadzono kolejną modernizację drogi: na całej długości położono asfalt, dokonano też kilku korekt przebiegu (m.in. wyprostowano zakręty na „Zbójeckiej Górze” między Skomielną Białą a Rabką Zdrój, czy na Piątkowej Górze za kościołem Św. Krzyża. Od Nowego Targu do Zakopanego drogę poprowadzono nowym śladem, omijając centra Szaflar, Białego Dunajca i Poronina. W latach 70. XX w. wybudowano drugi pas między Krakowem a Myślenicami, z obejściami Mogilan, Głogoczowa i Myślenic. W tym czasie wybudowano także dwupasmową obwodnicę Nowego Targu. W pierwszej dekadzie XXI w. wybudowano dwupasmowy odcinek Myślenice – Lubień, w standardzie drogi ekspresowej.

Historia budowy drogi ekspresowej[edytuj | edytuj kod]

Tunel pod Luboniem Małym w trakcie budowy

Od 2 listopada 2004 w budowie znajdował się 14-kilometrowy odcinek MyśleniceLubień, którego oddanie do użytku planowane było na koniec 2006. Opóźnienia wykonawcy sprawiły jednak, że inwestycja została ukończona i oddana do użytku 20 marca 2008. Nad ranem 1 lipca 2006 w Stróży zawalił się 60-metrowy wiadukt nowo budowanego odcinka drogi ekspresowej S7 nad potokiem Trzebuńka. Na miejscu zginął jeden z pracowników firmy Mota Engil, głównego wykonawcy projektu.

1 lutego 2006 został rozstrzygnięty przetarg na budowę kolejnego odcinka – obwodnicy Lubnia – o długości 4 km. Węzeł drogowy w Lubniu wraz z niemal całą obwodnicą tej wsi został oddany dla ruchu 21 października 2009[7].

Odcinek Lubień – Chabówka zostanie wybudowany w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej[8]. Łączna długość odcinka wyniesie 16,7 km (w tym tunel o długości 2,0 km)[8]. Będzie to droga o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku (z dodatkowym pasem awaryjnym) w terenie górskim. Będzie to jeden z najdłuższych drogowych tuneli w Polsce[potrzebny przypis]. Głównym celem budowy tego odcinka jest poprawa bezpieczeństwa transportu i rozładowanie korków drogowych, które powodowały stające na wzniesieniach samochody ciężarowe z powodu braku łańcuchów na kołach. W grudniu 2014 zostały ogłoszone trzy przetargi na budowę, w podziale na pododcinki: Lubień – Naprawa (7,6 km), Naprawa – Skomielna Biała (2,9 km – w tym tunel 2,0 km), Skomielna Biała – Chabówka (6,1 km)[9]. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie 2016 roku. Udostępnienie do ruchu odcinków Lubień – Naprawa oraz Skomielna Biała – Chabówka planowane jest na drugą połowę 2018 roku, natomiast budowa odcinka tunelowego planowo zakończy się w 2020 roku. Wartość projektu wynosi 2,1 mld zł[10].

Kładki dla pieszych[edytuj | edytuj kod]

W następujących miejscowościach Na Zakopiance znajdują się kładki dla pieszych (podano daty w których poszczególne obiekty oddano do użytku):

Zakończone inwestycje[edytuj | edytuj kod]

 • budowa nowego mostu w Białym Dunajcu – na dotychczasowym moście, ze względu na jego zły stan techniczny, obowiązywał ruch wahadłowy po jednym pasie ruchu[12] Most oddano do użytku 22 grudnia 2018.[13]
 • przebudowa skrzyżowania Zakopianki z drogą wojewódzką nr 961 w Poroninie – umowa podpisana 10 października 2016, termin realizacji 22 miesiące[14] Prace zakończono 20 grudnia 2018 r.[15]

Planowane inwestycje[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Rdzawka – Nowy Targ[16] będzie drogą dwujezdniową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku (z dodatkowym pasem awaryjnym). Utworzy ona tzw. zachodnią obwodnicę Nowego Targu i wyprowadzi ruch samochodowy z centrum miasta. Parametry drogi: klasa GP, prędkość projektowa 80–100 km/h; 6,4 km wiaduktów, 4 węzły drogowe. Łączna długość to 16,4 km. Odcinek ten jest w budowie.

Na odcinku Nowy Targ – Zakopane nie planuje się zmiany przekroju drogi (pozostanie jednojezdniowa).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Czas przejazdu. Na Drodze. [dostęp 2015-07-05].
 2. Informacje o korkach na zakopiance przez CB-radio. Smartdriver. [dostęp 2015-07-07].
 3. https://e-gory.pl/felietony/dawno-temu-w-gorach/trakty-handlowe-w-karpatach/
 4. http://skomielna.pl/node/1
 5. http://skomielna.pl/node/1
 6. https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/344/odbudowa-wiaduktu-na-rzece-raba-w-miejscowosci-chabowka-1946-rok
 7. Zakończyła się budowa obwodnicy Lubnia na „zakopiance”, Portal Gospodarczy wnp.pl, 21 października 2009 [dostęp 2019-07-31].
 8. a b S7 – Lubień – Rabka. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny.
 9. Ruszają trzy przetargi na S7 Lubień – Rabka Zdrój. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny, 2014-12-19. [dostęp 2015-07-05].
 10. Małopolskie: Rusza budowa tunelu na zakopiance, Polska Agencja Prasowa [dostęp 2016-11-06].
 11. Nowe kładki na zakopiance, gazetakrakowska.pl [dostęp 2018-10-19] (pol.).
 12. Most w Białym Dunajcu: budowa będzie za rok – Zakopane – NaszeMiasto.pl, zakopane.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 13. Nowy most na „Zakopiance” w Białym Dunajcu gotowy do przyjęcia ruchu :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny, gddkia.gov.pl [dostęp 2018-12-25] (pol.).
 14. Jan Głąbiński, Węzeł komunikacyjny w Poroninie, „Gość Krakowski”, 10 października 2016 [dostęp 2016-11-06].
 15. Poronin. Węzeł tatrzański oddany kierowcom [ZDJĘCIA] - Gazetakrakowska.pl, gazetakrakowska.pl [dostęp 2018-12-25] (pol.).
 16. Zakopianka (droga krajowa nr 47) Rdzawka – Nowy Targ on Vimeo, vimeo.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).