Zakopianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy drogi w południowej Polsce. Zobacz też: inne znaczenia.
Długość 102 km
Powiaty krakowski,
myślenicki,
suski,
nowotarski,
tatrzański
Zdjęcie
Droga krajowa nr 7, Libertów pod Krakowem.
Droga krajowa nr 7, Libertów pod Krakowem.

Zakopianka — popularna nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km. Droga ta z Krakowa do Rabki-Zdroju stanowi fragment drogi krajowej nr 7. Odcinek z Rabki do Zakopanego to droga krajowa nr 47.

Aktualnie droga jest dwujezdniowa na odcinku KrakówMyśleniceLubień (42 km) oraz na krótkich odcinkach w okolicach Chabówki (3,5 km) i Nowego Targu (3 km). W sezonie urlopowym, szczególnie w weekendy na drodze tworzą się olbrzymie korki oraz bardzo często zdarzają się wypadki.

Docelowo droga ma być rozbudowana i zmodernizowana do klasy:

Przebieg „zakopianki”[edytuj | edytuj kod]

„Zakopianka” zaczyna się umownie na Rondzie Matecznego w Krakowie (Dzielnica XIII Podgórze) jako ul. Wadowicka, która przechodzi w ul. Zakopiańską (główna droga wylotowa z Krakowa na południe), a kończy się na rondzie u zbiegu ulic Kasprowicza, Chramcówki, Nowotarskiej w Zakopanem jako ul. Kasprowicza.

„Zakopianka” przebiega przez następujące okręgi administracyjne:

Fizycznogeograficzny przebieg „zakopianki”:

Historia budowy drogi ekspresowej[edytuj | edytuj kod]

Od 2 listopada 2004 w budowie znajdował się 14-kilometrowy odcinek MyśleniceLubień, którego oddanie do użytku planowane było na koniec 2006 roku. Jednak opóźnienia wykonawcy sprawiły, że inwestycja została ukończona i oddana do użytku 20 marca 2008 roku. Z tytułu opóźnień wykonawca płacił kary przez pół roku sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych dziennie[potrzebne źródło]. Nad ranem 1 lipca 2006 w Stróży zawalił się 60-metrowy wiadukt nowo budowanego odcinka drogi ekspresowej S7 nad potokiem Trzebuńka. Na miejscu zginął jeden z pracowników firmy Mota Engil - głównego wykonawcy projektu.

1 lutego 2006 został rozstrzygnięty przetarg na budowę kolejnego odcinka - obwodnicy Lubnia o długości 4 km.

Węzeł drogowy w Lubniu wraz z niemal całą obwodnicą tej wsi jest już udostępniony dla ruchu.

Planowane inwestycje[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Lubień - Chabówka[1], początek jego realizacji został zaplanowany na lato 2014 r. Łączna jego długość wyniesie 16,7 km (w tym tunel o długości 2,1 km). Wartość projektu wynosi 3,63 mld zł. Będzie to droga dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu (z dodatkowym pasem awaryjnym) w terenie górskim. Wybudowany tunel, stanie się najdłuższym tunelem w Polsce. Głównym celem tego odcinka jest poprawa bezpieczeństwa transportu i rozładowanie korków drogowych, które powodowały stające na wzniesieniach samochody ciężarowe z powodu braku łańcuchów na kołach. Inwestycja uzyskała decyzje środowiskową.

Odcinek Rdzawka - Nowy Targ[2], początek jego realizacji przewidywany jest na lato 2015 r. Będzie to droga dwujezdniowa (z dodatkowym pasem awaryjnym). Utworzy ona tzw. zachodnią obwodnicę Nowego Targu i wyprowadzi ruch samochodowy z centrum miasta. Parametry drogi: klasa GP, prędkość projektowa 80 - 100 km/h; 6,4 km wiaduktów, 6 węzłów drogowych. Łączna długość to 16,4 km.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]