Przejdź do zawartości

Zakrętka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakrętka od butelki Coca-Coli

Zakrętka (nazywana również nakrętką[1]) – popularny rodzaj zamknięcia butelek i pojemników. W przeciwieństwie do niektórych typów zamknięć, zakrętki mogą być zwykle łatwo odkręcone ręcznie, bez pomocy otwieracza, a po odkręceniu mogą być ponownie użyte.

Rodzaje

[edytuj | edytuj kod]
Zakrętka sportowa

Do plastikowych butelek zwykle stosuje się zakrętki plastikowe. Również napoje sprzedawane w kartonach (takie jak soki i mleka) często zamknięte są podobnymi zakrętkami. Istnieją także zakrętki metalowe, których używa się do niektórych szklanych butelek, np. wódki lub wina – jako alternatywy dla korka. Butelki z napojami zaliczanymi do wyrobów akcyzowych muszą w Polsce posiadać na zakrętce banderolę[2].

Innym typem zakrętek są zakrętki sportowe. Stosuje się je często jako zamknięcie butelek napojów izotonicznych, wód lub innych napojów przeznaczonych dla sportowców. Zakrętkę taką cechuje szczelność, a specjalny podnoszony element umożliwia spożywanie napoju bez odkręcania butelki.

Akcje charytatywne

[edytuj | edytuj kod]
Serce na nakrętki w Przedwojowie

W ostatnich latach wzrosła w Polsce popularność akcji charytatywnych, których celem jest zbieranie plastikowych zakrętek, sprzedawanie ich w punktach skupu i przekazywanie uzyskanych w ten sposób pieniędzy osobom potrzebującym. Największa[potrzebny przypis] ogólnopolska organizacja zajmująca się tego typu działalnością to www.zakretki.info, założona przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie[3][4]. Szacuje się, że w akcji zbierania zakrętek uczestniczy około 6 milionów Polaków[4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mirosław Bańko: Zakrętka czy nakrętka?. PWN, 6 stycznia 2011.
  2. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1542)
  3. Zbieraj zakrętki. Zakrętki.info. [dostęp 2015-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-31)].
  4. a b Agnieszka Niewińska: Ile można wycisnąć z nakrętki. Rzeczpospolita, 15 sierpnia 2011. [dostęp 2015-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)].