Zalesie (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia słowa Zalesie.

Zalesie – część Wrocławia położona na Wielkiej Wyspie, mieszcząca się w granicach osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, w byłej dzielnicy Śródmieście. Graniczy z Sępolnem, Zaciszem i Szczytnikami oraz − przez Kanał Nawigacyjny i Powodziowy − z Kowalami i Swojczycami. Jako niemiecka osada Leerbeuthel (później Leerbeutel) włączona w granice miasta w 1904.

Zalesie ma charakter willowego przedmieścia, położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, jak również "Czarnej Wody" (reliktu starego koryta Odry) oraz położonego po jej drugiej strony Zacisza. W granicach współczesnego Zalesia znajdują się m.in. Stadion Olimpijski, kąpielisko Morskie Oko oraz Pola Marsowe.

Niemiecka nazwa osiedla Leerbeutel (czyli "Pusta Sakiewka") pochodzi zapewne, podobnie jak "Ostatni Grosz" (który dał nazwę jednej z ulic w innej części Wrocławia), od żartobliwej nazwy znajdującej się tam gospody, od której określono później większy teren. Już w 1308 wspomniano dobra klasztorne Leerbuthel.

Zalesie, wraz z sąsiadującymi osiedlami, ma wspólną Radę Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, mieszczącą się przy ul. Chopina 9a[1].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miejski Wrocław: Osiedle Zacisze - Zalesie - Szczytniki (pol.). Biuletyn Informacji Publicznej, 2018-05-07. [dostęp 2018-06-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]