Zalesie (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zalesie – część Wrocławia położona na Wielkiej Wyspie, mieszcząca się w granicach osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, w byłej dzielnicy Śródmieście. Graniczy z Sępolnem, Zaciszem i Szczytnikami oraz − przez Kanał Nawigacyjny i Powodziowy − z Kowalami i Swojczycami. Jako niemiecka osada Leerbeuthel (później Leerbeutel) włączona w granice miasta w 1904.

Zespół urbanistyczny z 1901 roku obejmujący ulice: F.Chopina, H. Wieniawskiego, I. Padarewskiego i L. Różyckiego został wpisany do rejestru zabytków (Nr rej.: A/1581/423/Wm z 22.12.1986 )[1].

Zalesie ma charakter willowego przedmieścia, położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, jak również "Czarnej Wody" (reliktu starego koryta Odry) oraz położonego po jej drugiej strony Zacisza. W granicach współczesnego Zalesia znajdują się m.in. Stadion Olimpijski, kąpielisko Morskie Oko, sztucznie usypane wzniesienie - 134 m n.p.m. - Kilimandżaro oraz Pola Marsowe.

Niemiecka nazwa osiedla Leerbeutel (czyli "Pusta Sakiewka") pochodzi zapewne, podobnie jak "Ostatni Grosz" (który dał nazwę jednej z ulic w innej części Wrocławia), od żartobliwej nazwy znajdującej się tam gospody, od której określono później większy teren. Już w 1308 wspomniano dobra klasztorne Leerbuthel.

Zalesie, wraz z sąsiadującymi osiedlami, ma wspólną Radę Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, mieszczącą się przy ul. Chopina 9a[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 13 lipca 2023, s. 203 [dostęp 2021-07-13].
  2. Urząd Miejski Wrocław: Osiedle Zacisze - Zalesie - Szczytniki. Biuletyn Informacji Publicznej, 2018-05-07. [dostęp 2018-06-12]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]