Zalew Radkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zalew Radkowski
Ilustracja
Państwo

 Polska

Rzeka

Potok Czerwonogórski

Typ zapory

ziemna

Pojemność całkowita

0,02 mln m³

Powierzchnia

0,048 km²

Głębokość

śr. 0,5 m

Funkcja

zbiornik rekreacyjny

Położenie na mapie Radkowa
Mapa konturowa Radkowa, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Radkowski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Radkowski”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Radkowski”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Radkowski”
Położenie na mapie gminy Radków
Mapa konturowa gminy Radków, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Radkowski”
Ziemia50°30′08″N 16°22′29″E/50,502222 16,374722

Zalew Radkowski – sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej Polsce około 2,0 km na południowy zachód od miasta Radków, u północnego podnóża Gór Stołowych, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik o powierzchni około 5 ha i pojemności około 0,02 mln m³ powstał po wykonaniu zapory ziemnej od strony miasta Radków na Czerwonogórskim Potoku[1], wykorzystując naturalne zagłębienie terenowe na wysokości około 400 m n.p.m. w dolinie potoku.

Zbiornik utworzono w latach 70. XX wieku, jako zbiornik rekreacyjny, dla pracowników kopalni węgla kamiennego "Piast" w Nowej Rudzie, którą z początkiem 2000 roku zamknięto[1]. Na brzegu ustawiono bungalowy, a po drugiej stronie wzniesiono hotel „Gwarkowe Zacisze”. Zbiornik jest zarybiony, stanowi doskonałe miejsce dla wędkarzy i osób korzystających ze sprzętu pływającego. Znad zalewu roztacza się panorama polskich i czeskich Gór Stołowych[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez zaporę prowadzi szlak turystyczny żółty szlak turystyczny z Radkowa do Pasterki[1].

Widok na Zalew od strony zachodniej


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 60. ISBN 83-7005-301-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]