Zalew Zakrzówek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zalew Zakrzówek
Ilustracja
Zalew od strony zachodniej
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

KrakówZakrzówek

Morfometria
Głębokość
• maksymalna


32 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

Zbiornik antropogeniczny (poeksploatacyjny)

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Zakrzówek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Zakrzówek”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Zakrzówek”
Ziemia50°02′11″N 19°54′38″E/50,036389 19,910556

Zalew Zakrzówek – sztuczny zbiornik wodny w Krakowie na Zakrzówku. Powstał w 1992 r.[1] po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian, jednak kąpiel w zalewie jest zabroniona z powodu ryzyka utonięć[2].

W czasie II wojny światowej teren był wykorzystywany jako kamieniołom.

Na terenie zalewu kręcono film w reżyserii Jerzego Bogajewicza pt. Boże skrawki oraz teledysk do utworu pt. DVD autorstwa duetu Mlodyskiny i Schafter.

Nurkowanie[edytuj | edytuj kod]

Akwen udostępniony jest do nurkowania; w nieodpłatne użyczenie otrzymało go Centrum Nurkowe Kraken które od 1999 roku prowadzi na nim bazę nurkową. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 5–31 metrów i obejmują m.in. samochód Polski Fiat 125p, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię po kąpielisku. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. Widzialność pod wodą potrafi sięgać 15 metrów, jednak przy dnie pod koniec lata tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu. Zakrzówek dzięki pionowym wapiennym ścianom i dobrej przejrzystości stanowi jedno z atrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce.

Baza nurkowa ma działać do 14 lipca 2019 roku, kiedy Zakrzówek zostanie przejęty przez właściciela – miasto Kraków, które rozpocznie na tym terenie budowę ogólnodostępnego parku.

Inwestycja Miasta[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku na terenie obejmującym zalew rozpoczęła się inwestycja prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie pod nazwą roboczą „Park Zakrzówek”. Wartość inwestycji to 50 milionów złotych. Forma i sposób prowadzenia inwestycji wywołała sprzeciw wielu mieszkańców Krakowa, jak i naukowców, przyrodników oraz ekologów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edyta Sermet, Gabriela Rolka, Pogórniczy spadek na zrębie Zakrzówka [online], „Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury”, 5, 2013 [dostęp 2020-01-09].
  2. Zalew Zakrzówek – zakazane rajskie miejsce – WP Turystyka, turystyka.wp.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  3. Naukowcy apelują: rewitalizując Zakrzówek, nie niszczmy jego przyrody, Nauka dla Przyrody, 12 czerwca 2019 [dostęp 2020-03-27] (pol.).