Zamówienie z wolnej ręki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamówienie z wolnej ręki – tryb udzielenia zamówienia publicznego przewidziany w ustawie z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą.

Zastosowanie tego trybu jest możliwe w przypadkach opisanych w art. 305 ustawy Prawo zamówień publicznych (w szczególności w sytuacji gdy przedmiot zamówienia może być świadczony tylko przez jednego wykonawcę). Jest to najmniej sformalizowany tryb udzielenia zamówienia publicznego; nie jest ono w tym wypadku poprzedzane obowiązkowym publicznym ogłoszeniem (choć zamawiający ma prawo opublikować ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy w tym trybie), strony mogą negocjować każdy aspekt umowy (w tym cenę), a wykonawca wymagane oświadczenia i dokumenty może złożyć w każdym momencie przed podpisaniem umowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Prawo zamówień publicznych. Komentarz, red. T. Czajkowski, wyd. 3, Warszawa 2007 (wersja elektroniczna).

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 1 stycznia 2021. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.