Zamówienie z wolnej ręki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamówienie z wolnej ręki – tryb udzielenia zamówienia publicznego przewidziany w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą.

Zastosowanie tego trybu jest możliwe w przypadkach opisanych w art. 67 ustawy Prawo zamówień publicznych (w szczególności w sytuacji gdy przedmiot zamówienia może być świadczony tylko przez jednego wykonawcę), a także w odniesieniu do usług opisanych w art. 5 tej ustawy w przypadku spełnienia odpowiednich warunków. Jest to najmniej sformalizowany tryb udzielenia zamówienia publicznego; nie jest ono w tym wypadku poprzedzane obowiązkowym publicznym ogłoszeniem (choć zamawiający ma prawo opublikować ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy w tym trybie), strony mogą negocjować każdy aspekt umowy (w tym cenę), a wykonawca wymagane oświadczenia i dokumenty może złożyć w każdym momencie przed podpisaniem umowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Prawo zamówień publicznych. Komentarz, red. T. Czajkowski, wyd. 3, Warszawa 2007 (wersja elektroniczna).

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 21 października 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.