Zamach na Bali (2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamach bombowy na Bali
Ilustracja
Pomnik pamięci ofiar zamachu na Bali
Państwo  Indonezja
Miejsce Kuta, wyspa Bali
Data 12 października 2002
Godzina 23:05
Liczba zabitych 204 osoby (w tym 2 zamachowców)
Liczba rannych 209 osób
Typ ataku atak samobójczy, bomba w samochodzie i inne
Sprawca Dżama’a Islamijja
Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia8°44′S 115°10′E/-8,733333 115,166667

Zamach na Bali – seria zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 12 października 2002 w kurorcie Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali.

Przebieg zamachu[edytuj | edytuj kod]

Ciąg tragicznych zdarzeń zapoczątkował wybuch małej bomby ukrytej w plecaku zamachowca samobójcy, który spustoszył wnętrza baru Paddy. Tak jak we wrześniu 2001 roku terroryści znów wybrali na cel uderzenia miejsce, gdzie się najmniej ich spodziewano. Ranni i przerażeni ludzie natychmiast uciekli na ulicę. Zrobili dokładnie to, czego oczekiwali terroryści.

Kilka sekund później druga, ważąca ponad tonę i dużo silniejsza bomba, którą ukryto w białej ciężarówce, wybuchła przed klubem Sari. Siła eksplozji zrównała z ziemią budynek klubu, pozostawiając lej o głębokości prawie jednego metra.

Pożar ogarniał kolejne budynki popularnej dzielnicy Kuta, pełnej klubów nocnych i dyskotek. Dziesiątki ofiar zamachu doznały bardzo poważnych poparzeń. Wszędzie leżały porozrywane na strzępy ciała turystów, wielu ofiar zamachu nie można zidentyfikować, bo zwłoki były zwęglone. Miejscowy szpital nie był w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. Ognia nie udawało się ugasić przez wiele godzin. W miejscu eksplozji powstał głęboki krater. Eksplozja powybijała szyby w promieniu 500 metrów. Zniszczonych zostało 15 samochodów.

Początkowo podejrzewano, że w zamachach na Bali użyto materiału wybuchowego typu C4. Jest to materiał o olbrzymiej mocy, używany przede wszystkim przez wojsko, kilkakrotnie uprzednio stosowany w zamachach terrorystycznych na świecie (m.in. w ataku na amerykański okręt „Cole” w Adenie). Ostatecznie jednak w wyniku śledztwa ustalono, że zamachowcy wykorzystali mieszankę chloranu potasu (wykorzystywanego m.in. do produkcji zapałek), siarki i pyłu aluminiowego.

Według oficjalnych danych w zamachu zginęły 202 osoby, głównie turyści w wieku 20–39 lat, którzy spędzali wieczór w jednym z dwóch barów. Ponad 300 osób zostało ciężko poparzonych lub rannych.

Jedną z ofiar była polska dziennikarka Beata Pawlak.

Sprawcy zamachu[edytuj | edytuj kod]

Świat podejrzewał, że za tymi aktami terroru stała islamska organizacja Dżama’a Islamijja, a za nią Al-Kaida. Po ponad dwóch miesiącach śledztwa prowadzonego nie tylko przez indonezyjską policję, ale również przez policję Filipin, Malezji i Tajlandii, a także przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, podejrzenia te zmieniły się w pewność.

W Azji Południowo-Wschodniej aresztowano w tym czasie ponad 100 osób podejrzanych o związki z międzynarodowym terroryzmem. Wiele z nich już się przyznało do członkostwa w konspiracji, a nawet zaczęło ujawniać informacje na temat swoich szefów. Na początku grudnia dzięki takim zeznaniom indonezyjska policja aresztowała na Jawie mężczyznę podejrzanego o to, że pełnił funkcję szefa operacyjnego Dżimah Islamijii. Aresztowany nazywa się Mukhlas alias Ali Gufron. Wraz z nim ujęto 7 innych podejrzanych. Według dumnych z sukcesu indonezyjskich policjantów Mukhlas zastąpił poszukiwanego na całym świecie Riduana Isamuddina, alias Hambaliego, który był łącznikiem Al-Kaidy w Południowo-Wschodniej Azji. Wcześniej ujęto w Indonezji głównego planistę Dżimah Islamiji Imama Samudrę, który przygotował szczegółowy plan zsynchronizowanych w czasie eksplozji w centrum Kuty oraz młodszego brata Mukhlasa, Amroziego, który dostarczył furgonetkę użytą w ataku bombowym na nocny klub.

W 2008 trzej terroryści – Amrozi Nurhasyim, Ali Gufron oraz Imam Samudra – zostali skazani przez indonezyjski sąd na karę śmierci[1]. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie 9 listopada 2008[2].

Narodowości ofiar zamachu[edytuj | edytuj kod]

Państwo Liczba ofiar
 Australia 88
 Indonezja 38
 Wielka Brytania 23
 Stany Zjednoczone 7
 Niemcy 6
 Szwecja 6
 Francja 4
 Holandia 4
 Dania 3
 Nowa Zelandia 3
 Szwajcaria 3
 Brazylia 2
 Japonia 2
 Kanada 2
 Korea Południowa 2
 Południowa Afryka 2
 Ekwador 1
 Grecja 1
 Irlandia 1
 Polska 1
 Portugalia 1
 Tajwan 1
 Włochy 1
Razem 202

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Indonezja przygotowuje się do egzekucji terrorystów. rp.pl, 2008-11-02. [dostęp 2 listopada 2008].
  2. Stracono współorganizatorów zamachów na Bali. rp.pl, 2008-11-08. [dostęp 9 listopada 2008].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]