Zamach w Dniepropetrowsku (2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamach w Dniepropetrowsku
Państwo  Ukraina
Miejsce Dniepropetrowsk
Data 27 kwietnia 2012
Położenie na mapie obwodu dniepropetrowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu dniepropetrowskiego
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia48°28′N 35°02′E/48,466667 35,033333

Zamach w Dniepropetrowsku – seria eksplozji w Dniepropetrowsku, która miała miejsce 27 kwietnia 2012 roku w godzinach południowych w pobliżu trzech przystanków tramwajowych[1] na głównej ulicy miasta (ul. Karola Marksa).

Zamach w Dniepropetrowsku miał miejsce 40 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie. Po wybuchu pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa rozgrywek[2][3][4], chociaż żaden z meczów nie miał być rozgrywany w Dniepropetrowsku. UEFA odrzuciła propozycje przeniesienia z Ukrainy części meczów z przyczyn bezpieczeństwa[5]. Hryhorij Surkis, prezydent Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej nazwał zamach „próbą zdyskredytowania całego kraju w przededniu EURO 2012”[6]. Donald Tusk powiedział, że „każdy zamach w naszym regionie jest czymś wyjątkowym”[7].

Eksplozje[edytuj | edytuj kod]

Wybuch pierwszej z czterech bomb domowej roboty miał miejsce około godziny 11:50, a ostatniej około 13:00. Bomby były umieszczone w koszach na śmieci przy przystankach tramwajowych tej samej linii[8].

  • Pierwsza bomba, która wybuchła około 11:50 znajdowała się w koszu na śmieci na przystanku w pobliżu opery i eksplodowała, gdy tramwaj podjeżdżał na przystanek. Eksplozja raniła 13 osób i zniszczyła szyby tramwaju oraz pobliskiego samochodu.
  • Druga bomba eksplodowała 30 minut później w koszu na śmieci w pobliżu kina Rodina raniąc 11 osób, w tym dziewięcioro dzieci.
  • Trzecia bomba eksplodowała krótko po drugiej przy placu Ostrowskiego raniąc trzy osoby.
  • Czwarta bomba eksplodowała na tym samym przystanku, co pierwsza, nie raniąc nikogo.

Tuż po eksplozjach ukraińskie władze zablokowały sygnał telefonii komórkowej w niektórych częściach miasta w obawie, że bomby mogły zostać odpalone przez telefon komórkowy[9].

Na forum lokalnego portalu internetowego gorod.dp.ua jeszcze w trakcie trwania zamachu pojawiły się informacje o rzekomych innych wybuchach w całym mieście. Część z nich opisywały prawdziwe wydarzenia, większość była rezultatem psychozy która zapanowała po zamachu[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]