Zamach w Tazie (20 czerwca 2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamach bombowy w Tazie
Państwo  Irak
Miejsce Taza k. Kikuku
Data 20 czerwca 2009
Liczba zabitych 73 osoby[1]
Liczba rannych 250 osób
Typ ataku zamach samobójczy
Położenie na mapie Iraku
Mapa lokalizacyjna Iraku
miejsce zamachu
miejsce zamachu
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce zamachu
miejsce zamachu
Ziemia 35°18′11,8800″N 44°19′50,8800″E/35,303300 44,330800

Zamach bombowy w Tazie miał miejsce 20 czerwca 2009 roku. W wyniku eksplozji zginęło 78 osób, a około 250 osób zostało rannych. Przez eksplozję w irackiej Tazie leżącej w pobliżu Kirkuku zniszczonych zostało 30 domów. Był to najpoważniejszy incydent terrorystyczny od 23 kwietnia 2009, kiedy w Bagdadzie zginęło 60 osób.

Szczegóły zamachu[edytuj]

Atak terrorystyczny miał miejsce w pobliżu meczetu w dzielnicy mieszkalnej Tazy. Po detonacji bomby przez zamachowca-samobójcę, w ziemi powstał głęboki krater, a wybuch uszkodził 30 okolicznych budynków mieszkalnych. Eksplozja nastąpiła w południe, kiedy meczet pod którym wybuchała bomba był zapełniony z powodu odbywającego się tam nabożeństwa. Osoby ranne przewieziono do szpitala Azadi w Kirkuku.

Po zamachu Regionalny Rząd Kurdyjski ogłosił 15-dniową operację poszukiwania terrorystów i przestępców w prowincji At-Tamim.

Reakcje[edytuj]

  •  Irak - Premier Nuri al-Maliki nazwał zamach okropnym przestępstwem, które miało na celu zburzenie bezpieczeństwa i stabilności oraz rozpowszechnienie nieufności wśród irackich sił.
  • Flag of Kurdistan.svg Kurdystan - Prezydent Regionalnego Rządu Kurdyjskiego Massoud Barzani potępił zamach mówiąc ten akt tchórzostwa miał na celu zakłóceniu braterstwu, pokoju i pokojowego współistnieniu między różnymi składnikami w Iraku. Zdecydowanie potępiamy ten czyn.
  •  Turcja - Minister Spraw Zagranicznych zdecydowanie skrytykował zamach, natomiast tureckie MSZ wydało oświadczenie wyrażające głęboki smutek: Turcja przywiązuje wielką wagę do wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności w Iraku oraz w celu zapewnienia pokojowej atmosfery wśród różnych grup etnicznych i religijnych w Kirkuku. Zdecydowanie potępiamy ten haniebny atak. Pragniemy jeszcze raz powtórzyć, że Turcja przeciwstawia się wszelkim rodzajom terroryzmu, a naród turecki współczuje Irakijczykom, którzy stracili najbliższych w ataku. Jesteśmy gotowi podjęcia leczenia tych, którzy zostali ranni. Uwzględniamy wszystkie środki pomocy, w tym wysłanie medycznego śmigłowca do Iraku..
  • Bandera de los turcomanos iraquíes.png Turkmński Front w Iraku - ugrupowanie ogłosiło trzy dni żałoby i wezwało do natychmiastowo postawienia przestępców przed sądem.

Bibliografia[edytuj]

Przypisy