Zamach w Zahedanie (15 lipca 2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamach w Zahedanie
Ilustracja
Lokalizacja prowincji Sistan i Beludżystan
Państwo  Iran
Miejsce Zahedan
Data 15 lipca 2010
Liczba zabitych 27[1]
Liczba rannych 270[1]
brak współrzędnych

Zamach w Zahedanie - atak terrorystyczny na irański meczet zbrojnego ugrupowania sunnickiego Jundullah, który miał miejsce 15 lipca 2010, w wyniku którego zginęło 27 osób, a 270 odniosło rany.

Tło[edytuj]

Zahedan leży w prowincji Sistan i Beludżystan. Ta prowincja była sceną dosyć częstych walk policji i handlarzami narkotyków, bądź bojownikami. 28 maja 2009 w najkrwawszym zamachu w Iranie zginęło 19 osób.

Motywy[edytuj]

Za atakiem stoi sunnickie ugrupowanie ekstremistyczne Jundallah, które dokonało ataku na szyicki meczet w odwecie za egzekucję lidera organizacji Abulmaleka Rigiego, do której doszło 20 czerwca 2010[2].

Atak[edytuj]

Atak był podwójnym zamachem samobójczym skierowanym w szyickich wiernych, którzy świętowali urodziny Imama Husajna, wnuka proroka Mahometa, oraz członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej[2].

Reakcje[edytuj]

  •  Stany Zjednoczone - zamach został potępiony przez amerykańską Sekretarz Stanu Hillary Clinton. Ten atak, a także niedawne ataki w Ugandzie, Pakistanie, Afganistanie, Iraku i Algierii, podkreślają globalną potrzebę współpracy w celu zwalczania organizacji terrorystycznych, które zagrażają życiu niewinnych cywilów na całym świecie'[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Death toll for Iran mosque bombing rises to 27. W: AP [on-line]. washingtonpost.com.
  2. a b c Jundallah claims deadly Iran blasts. washingtonpost.com.