Zamachy w Katalonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamachy w Katalonii (2017)
Ilustracja
Droga furgonetki na planie ulicy La Rambla
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Katalonia

Miejsce

Barcelona
Cambrils

Data

17 sierpnia 2017
18 sierpnia 2017

Godzina

Barcelona: 16:57
Cambrils: 1:15

Liczba zabitych

Barcelona: 15 osób
Cambrils: 6 osób
Razem 21 osób[1][2]

Liczba rannych

Barcelona: 130 osób
Cambrils: 6 osób
Razem: 136 osób

Typ ataku

W obu przypadkach staranowanie samochodem użyte bronie:
Barcelona: furgonetka Fiat Talento
Cambrils: samochód Audi A3

Sprawca

Państwo Islamskie

Motyw

Terroryzm islamski

Położenie na mapie Katalonii
Mapa konturowa Katalonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Barcelona”, natomiast na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Cambrils”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Barcelona”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „Cambrils”
Oznaczenie miejsca w którym zatrzymał się pojazd użyty na La Rambla

Zamachy w Katalonii – seria zamachów terrorystycznych, do których doszło 17 i 18 sierpnia 2017 roku na ulicy La Rambla w Barcelonie[3] i w Cambrils. Zginęło 16 osób[4][5], w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 7 lat[6][7], oraz 5 zamachowców. Rannych zostało ponad 140 osób, w tym 16 ciężko[8]. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie[9].

Do 20 sierpnia 2017 w związku z zamachami aresztowane były cztery osoby[10]. Po zamachu w Barcelonie została ogłoszona przez premiera Mariana Rajoya trzydniowa żałoba narodowa[11]. 21 sierpnia 2017 hiszpańskie władze potwierdziły, że sprawcą ataku na Las Ramblas jest 23-letni Junes Abujakub[12]. Tego samego dnia został on zastrzelony[13][14].

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku służby specjalne Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że Katalonia jest priorytetowym miejscem w walce z terroryzmem. Od 2015 roku wprowadzono na to terytorium agentów CIA, koordynowanych przez Konsulat Stanów Zjednoczonych w Barcelonie. Skoncentrowano działania na okręgach Tarragońskim i Barcelońskim, uważanych za najaktywniejsze ośrodki terroryzmu[15]. W 2016 roku Państwo Islamskie zagroziło Katalońskiej stolicy pokazując kościół Sagrada Familia w jednym ze swoich filmów propagandowych[16].

Między 2012 a 2016 w Katalonii zatrzymano 62 osoby pod zarzutem współpracy z terroryzmem dżihadystycznym[17][18].

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

Eksplozja w Alcanar[edytuj | edytuj kod]

16 i 17 sierpnia 2017 roku doszło do dwóch eksplozji w miejscowości Alcanar. W nocy 16 sierpnia doszło do pierwszej eksplozji. Budynek runął, powodując śmierć dwóch osób, a 7 zostało rannych. Jedna osoba została przetransportowana w stanie ciężkim do szpitala. Do drugiego wybuchu doszło 17 sierpnia, podczas oczyszczania gruzowiska[19]. Policja potwierdza, że odnaleziono ślady TATP, środka wybuchowego użytego również podczas zamachów w Paryżu, Londynie i Brukseli.

W chwilę po wybuchu aresztowano w Alcanar jedną osobę.

Josep Lluís Trapero (szef katalońskiej policji) powiązał to zdarzenie z atakiem terrorystycznym w Barcelonie[20]. Do eksplozji doszło podczas konstruowania bomby. Przyjmuje się, że ta przypadkowa detonacja udaremniła przygotowywany zamach wielkiej skali i skłoniła terrorystów do podjęcia pośpiesznych działań zastępczych[21].

Zamach na La Rambla w Barcelonie[edytuj | edytuj kod]

17 sierpnia tuż przed godziną 17 biała furgonetka Fiat Talento wjechała w tłum przechodniów na La Rambla, turystycznej ulicy Barcelony. Na wysokości Placu Katalońskiego wtargnęła na część deptakową, przejeżdżając zygzakiem około 600 metrów[22]. Pojazd zatrzymał się przy placu Boqueria, a kierowca zbiegł[23]. Początkowo w prasie pojawiła się informacja o dwóch sprawcach, z których jeden zabarykadował się w pobliskiej restauracji, jednak okazało się, że informacja ta jest nieprawdziwa[24].

Krótko po zdarzeniu policja otoczyła kordonem teren zamachu i ewakuowała ludzi. Zarządzono natychmiastowe zamknięcie wszystkich pobliskich placówek handlowych i restauracji. Osobom, które schroniły się tam podczas zamachu, nakazano pozostanie w środku, aż do czasu otrzymania sygnału o możliwości opuszczenia ukrycia[25].

Około godziny 19:50 policja zatrzymała podejrzanego o udział w zamachu mężczyznę – Drissa Oukabira. To na jego nazwisko wynajęto furgonetkę, którą wjechano w tłum w centrum Barcelony[3].

Wydarzenia na alei Diagonal i w Sant Just Desvern[edytuj | edytuj kod]

O godzinie 19:45 biały Ford Focus nie zatrzymał się do kontroli drogowej policji katalońskiej Mossos d’Esquadra na alei Diagonal w Barcelonie. Samochód potrącił dwóch agentów policji. Pomimo oddanych strzałów w kierunku pojazdu, nie udało się go zatrzymać[26]. Zatrzymał się on parę kilometrów dalej w miejscowości Sant Just Desvern. Do tej pory nie jest znana tożsamość osoby, która nim kierowała. Jak podają źródła na tylnym siedzeniu znaleziono śmiertelnie rannego lub martwego mężczyznę hiszpańskiej narodowości. Jako przyczynę zgonu autopsja wskazuje na rany cięte. Według późniejszych ustaleń policji mężczyzna ten był właścicielem pojazdu[27][28][26][29][30].

Na dzień 20 sierpnia policja nadal bada powiązanie tych wydarzeń z zamachem terrorystycznym.

Zamach w Cambrils[edytuj | edytuj kod]

18 sierpnia około godziny 01:00 w miejscowości Cambrils samochodem Audi A3 staranowano patrol policji, potrącając przy tym 5 pieszych i jednego agenta policji. Po oddanych przez policję strzałach, samochód wywrócił się w okolicy Klubu Nautic. Z pojazdu wybiegło pięciu mężczyzn uzbrojonych w noże[31]. Policja zastrzeliła na miejscu czterech napastników; piąty, zanim został zastrzelony, zdołał jeszcze przebiec 500 metrów i zranić przechodnia.

Policja dokonała strzałów kontrolnych w celu dezaktywacji pasów szahida, które w ostateczności okazały się fałszywe[32].

W wyniku ataku jedna z kobiet zmarła w szpitalu kilka godzin później[33].

Sprawcy[edytuj | edytuj kod]

Według ustaleń policji do dnia 21 sierpnia zatrzymane były 4 osoby podejrzane o udział w zamachach, zabitych było 7 a 3 były nadal poszukiwane[34].

Policja lokalna wskazuje na Abdelbaki Es Satty, imama zamieszkałego w miejscowości Ripoll, jako na twórcę komórki terrorystycznej.

O dokonanie zamachów podejrzani są Mohamed Aallaa, Mohamed Houli Chemlal, Driss Oukabir, Salah El Karib[35].

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Państwo Liczba zabitych Źródło
 Hiszpania 5 [36]
 Maroko 5
 Włochy 3 [37]
 Portugalia 2 [38]
 Argentyna 1 [39]
 Belgia 1 [40]
 Australia 1 [4]
 Kanada 1 [41][42]
 Niemcy 1 [2]
 Stany Zjednoczone 1 [43]
Razem 21

Odpowiedź społeczeństwa na zamachy w Katalonii[edytuj | edytuj kod]

Dzień po zamachu na La Rambla ponad 30 000 osób zgromadziło się na Placu Katalońskim, aby uhonorować minutą ciszy pamięć ofiar. Zgromadzeni spontanicznie wykrzyczeli hasło ‘No tenim por!’ (‘nie boimy się’), aby pokazać opór Barcelony przeciwko terroryzmowi[44]. Po zamachu z Katalonią solidaryzowały się osoby z kraju i z całego świata[45]. W Katalonii odbyły się również manifestacje społeczności muzułmańskiej potępiające zamachy, terroryzm i wyrażające solidarność z ofiarami zamachów. Zorganizowano je między innymi w Ripoll – mieście zamieszkania sprawców i na La Rambla w Barcelonie[46][47]. Burmistrz Barcelony, Ada Colau i szef rządu katalońskiego, Carles Puigdemont zorganizowali 26 sierpnia w Barcelonie dużą manifestację przeciwko terroryzmowi[48].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

 •  Unia Europejska – szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, skomentował to wydarzenie na Twitterze słowami: „Cała Europa łączy się z Barceloną. Nasze myśli są z ofiarami i wszystkimi dotkniętymi tym tchórzliwym atakiem na niewinnych ludzi.”[49]
 •  Polska – premier Beata Szydło po zamachach w Hiszpanii złożyła na ręce premiera tego kraju kondolencje oraz potępiła „te tragiczne w skutkach zamachy”. Zadeklarowała również gotowość Polski do pomocy sojusznikowi[50].
 •  Stany Zjednoczone – prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, przekazał kondolencje oraz zapewnił Hiszpanię o tym, że USA zrobi wszystko, co można by pomóc w skutkach zamachu. Napisał na Twitterze: „Bądźcie silni, kochamy was!”[51].
 •  Hiszpania – premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił trzydniową żałobę narodową. „Jesteśmy zdecydowani, aby wygrać z tymi, którzy chcą zwalczać nasze wartości i nasz model życia” – powiedział szef hiszpańskiego rządu w stolicy Katalonii[11].
 •  Watykan – papież Franciszek w przesłanym telegramie określił zamach terrorystyczny nieludzkim czynem i ślepą przemocą[52].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zamachy w Hiszpanii. 14 ofiar i 100 rannych w Barcelonie. Udaremniony zamach w Cambrils. wyborcza.pl. [dostęp 2017-08-18]. (pol.).
 2. a b Wzrosła liczba ofiar zamachu w Katalonii. Zmarła turystka z Niemiec. tvp.info, 2017-08-27. [dostęp 2017-08-28]. (pol.).
 3. a b Zamach terrorystyczny w Barcelonie. Co najmniej 13 osób nie żyje. [w:] rmf24.pl [on-line]. [dostęp 2017-08-17].
 4. a b Policja uznawała go za zaginionego. 7-letni Julian 15. ofiarą zamachu w Barcelonie. wprost. [dostęp 2017-08-21].
 5. El País, Atentado en Barcelona y Cambrils, últimas noticias en directo, „EL PAÍS”, 21 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-21] (hiszp.).
 6. „Tristesa profunda” a Rubí per la mort ahir a Barcelona de dos veïns: un nen de 3 anys i el seu oncle avi, „Ara.cat” [dostęp 2017-08-20] (kat.).
 7. Directo atentados Barcelona y Cambrils: la hermana de los hermanos Oukabir pide perdón y dice temer por su vida. Directo informativo de Cataluña, „El Confidencial” [dostęp 2017-08-20] (hiszp.).
 8. Barcelona attack: Van driver kills 13, injures 100. ctvnews.ca, 2017-08-17. [dostęp 2017-08-18]. (ang.).
 9. Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Barcelonie. Dzihadyści świętują [online], Do Rzeczy, 17 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-17].
 10. Cambrils, Alcanar, Ripoll i Vic, escenaris connectats amb l'atemptat de la Rambla [online], www.ccma.cat [dostęp 2020-07-09] (kat.).
 11. a b Zamachy w Hiszpanii: Premier ogłosił żałobę narodową. interia fakty. [dostęp 2017-08-18].
 12. Władze Hiszpanii potwierdzają: Abujakub sprawcą zamachu w Barcelonie. onet wiadomości. [dostęp 2017-08-21].
 13. Zamach w Barcelonie. Junes Abujakub został zastrzelony. Polska. [dostęp 2017-08-21].
 14. Junes Abujakub – zamachowiec z Barcelony nie żyje. o2.pl. [dostęp 2017-08-21].
 15. El Món, El Món | La CIA es reforça a Catalunya | Vida, „El Món” [dostęp 2017-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-18] (ang.).
 16. CatalunyaDiari.cat, CatalunyaDiari.cat | Estat Islàmic amenaça ara un important monument català, „CatalunyaDiari.cat” [dostęp 2017-08-20] (ang.).
 17. Camp.cat, delCamp.cat | Catalunya és un dels bressols més importants del gihadisme de l’Estat espanyol, „delCamp.cat” [dostęp 2017-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-18] (ang.).
 18. Catalunya, focus del jihadisme a l’Estat, „Ara.cat” [dostęp 2017-08-20] (kat.).
 19. EFE, Nou ferits en la segona explosió a Alcanar Platja, „El Punt Avui” [dostęp 2017-08-20] (kat.).
 20. Els Mossos consideren que l'atemptat de Barcelona està "connectat" amb l'explosió d'Alcanar [online], www.ccma.cat [dostęp 2020-07-09] (kat.).
 21. Jesús García, Rebeca Carranco, El grupo terrorista preparaba un gran atentado con explosivos en Barcelona, „EL PAÍS”, 19 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-21] (hiszp.).
 22. 20Minutos, Lo que sabemos y no sabemos de los atentados en Barcelona y Cambrils – 20minutos.es, „20minutos.es – Últimas Noticias” [dostęp 2017-08-20].
 23. Zamach terrorystyczny w Barcelonie. Uderzenie furgonetki, są ranni i poszkodowani (CO WIEMY). wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 2017-08-17].
 24. Los Mossos desmienten que un terrorista se atrincherase en un bar de las Ramblas [online] [dostęp 2017-08-20] (hiszp.).
 25. Jesús García i inni, Un atentado terrorista en Barcelona provoca al menos 13 muertos, „EL PAÍS”, 18 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-20] (hiszp.).
 26. a b Mor el conductor que ha atropellat una agent dels Mossos d'Esquadra a la Diagonal [online], www.ccma.cat [dostęp 2020-07-09] (kat.).
 27. El País, El misterio del fallecido dentro del coche que embistió a una agente, „EL PAÍS”, 19 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-20] (hiszp.).
 28. AGÈNCIES, Troben mort el sospitós que ha envestit una agent dels Mossos en el control a la Diagonal, „El Punt Avui” [dostęp 2017-08-20] (kat.).
 29. Qui va matar el passatger del cotxe que es va saltar un control dels Mossos a la Diagonal?, „Ara.cat” [dostęp 2017-08-20] (kat.).
 30. Pau Pérez, la víctima número 15, „La Vanguardia” [dostęp 2017-08-20].
 31. Els atacants de Cambrils volien entrar al port i portaven explosius falsos [online], www.ccma.cat [dostęp 2020-07-09] (kat.).
 32. Jesús García, Àngels Piñol, Oriol Güell, Los Mossos abaten a cinco terroristas que planeaban una nueva masacre en Cambrils, „EL PAÍS”, 18 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-20] (hiszp.).
 33. El País, Atentado en Barcelona y Cambrils, últimas noticias en directo, „EL PAÍS”, 20 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-20] (hiszp.).
 34. Guiomar del Ser, Lo que se sabe del atentado en Barcelona y Cambrils, „EL PAÍS”, 21 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-21] (hiszp.).
 35. Przeżyło czterech z dwunastu. Śledczy: oni przygotowali zamachy. tvn24.pl. [dostęp 2017-08-22].
 36. 17 de les persones ferides en els atemptats estan en estat crític. Noticies. [dostęp 2017-08-18]. (hiszp.).
 37. Attentato a Barcellona: morto Bruno Gulotta, giovane italiano „Attentato a Barcellona: morto un milanese di 35 anni, era in vacanza con la moglie e i figli”. www.milanotoday.it. [dostęp 2017-08-18]. (wł.).
 38. Confirman la muerte de la joven portuguesa desaparecida en el atentado de Barcelona. la sexta. [dostęp 2017-08-23].
 39. Atentado en Barcelona: hay dos argentinos heridos. [dostęp 2017-08-18]. (hiszp.).
 40. Attaque terroriste à Barcelone: une Belge parmi les victimes. [dostęp 2017-08-18]. (fr.).
 41. Canadian killed in Barcelona remembered as ‘generous, adventurous’ man. CBC News. [dostęp 2017-08-22].
 42. „Przepraszam wszystkich, których mogę zranić”. Zamachowiec z Cambrils zostawił list pożegnalny. Gazeta.pl. [dostęp 2017-08-22].
 43. Spain attacks: Italian man died in front of wife and children in Las Ramblas. [dostęp 2017-08-18]. (ang.).
 44. Xabi Barrena / Barcelona, Barcelona responde al terror: "'No tinc por'", „elperiodico”, 18 sierpnia 2017 [dostęp 2017-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-18] (hiszp.).
 45. El País, Ola mundial de solidaridad con Barcelona, „EL PAÍS”, 18 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-21] (hiszp.).
 46. Un centenar de musulmanes de Ripoll se manifiestan contra los atentados, „eldiario.es” [dostęp 2017-08-21] (hiszp.).
 47. “No en nuestro nombre”, grita la comunidad musulmana de Barcelona, „La Vanguardia” [dostęp 2017-08-21].
 48. Atentado Barcelona: Gran manifestación contra el terrorismo el sábado 26, „La Vanguardia” [dostęp 2017-08-21].
 49. „Tchórzliwy atak na niewinnych ludzi”. Donald Tusk komentuje tragedię w Barcelonie. [w:] wiadomosci.wp.pl [on-line]. 2017-08-17. [dostęp 2017-08-18].
 50. Choć jest to czas łez i cierpienia, nie możemy pozwolić, aby strach paraliżował nasze działania. tvp.info, 2017-08-18. [dostęp 2017-08-18].
 51. Kompromitacja Trumpa po zamachu w Barcelonie. Powtórzył kłamstwo z memów. wiadomosci.gazeta.pl, 2017-08-17. [dostęp 2017-08-18].
 52. Papież o zamachu w Barcelonie: to nieludzki czyn i ślepa przemoc. Deon.pl. [dostęp 2017-08-20].