Zambia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Republika Zambii
Republic of Zambia
Flaga
Herb Zambii
Flaga Herb
Dewiza: (ang.) One Zambia, One Nation
(Jedna Zambia, Jeden Naród)
Hymn:
Stand and Sing of Zambia, Proud and Free

(Stoją i Śpiewają o Zambii, Dumni i Wolni)
Położenie Zambii
Język urzędowy

angielski

Stolica

Lusaka

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

prezydent Hakainde Hichilema

Szef rządu

prezydent Hakainde Hichilema

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


752 614 km²
1%

Liczba ludności (2022)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne


19 610 769[1]
26,1 osób/km²
ludy Bantu (gł. Bemba, Tonga, Chewa i Lozi)

PKB (2023)
 • całkowite 
 • na osobę


29,27 mld[2] USD
1 423[2] USD

PKB (PSN) (2023)
 • całkowite 
 • na osobę


83,12 mld[2] dolarów międzynar.
4 041[2] dolarów międzynar.

Waluta

kwacha (ZMW)

Niepodległość

od Wielkiej Brytanii
24 października 1964

Religia dominująca

protestantyzm

Strefa czasowa

UTC +2

Kod ISO 3166

ZM

Domena internetowa

.zm

Kod samochodowy

Z

Kod samolotowy

9J

Kod telefoniczny

+260

Mapa Zambii

Zambia, Republika Zambii (ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza. Nazwa przyjęta od Zambezi – głównej rzeki kraju.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie satelitarne Zambii
 Osobny artykuł: Geografia Zambii.

Największe miasta: Lusaka, Kitwe-Nkana, Ndola, Mufulira, Chingola, Livingstone, Chipata, Kapiri-Mposhi, Solwezi.

Ukształtowanie powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Obszar Zambii obejmuje lekko pofałdowany płaskowyż (1000–1400 m n.p.m.), który stanowi znaczną część lewobrzeżnego dorzecza Zambezi. Na południu znajduje się rozległa Dolina Luangwy, z jednej strony ograniczona przez pasmo górskie Muczinga. Najwyższym szczytem jest Mafinga w paśmie Mafinga Hills o wysokości 2329 m n.p.m.

Granice[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Długość
1  Demokratyczna Republika Konga 1930 km
2  Angola 1110 km
3  Malawi 837 km
4  Zimbabwe 797 km
5  Tanzania 338 km
6  Mozambik 419 km
7  Namibia 233 km
8  Botswana 750 m
9 Całkowita długość 5664 km

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie tereny dzisiejszej Zambii zamieszkiwali Buszmeni, a od ok. VI wieku zaczął się napływ ludów Bantu. Od XIV do XV wieku pod wpływami państwa Monomotapa. W XIX wieku na terenie Zambii powstały dwa stabilne twory państwowe – państwo Barotse (na zachodzie) i Bemba (na południowym zachodzie). W 1835 w Zambii osiedlił się zuluski lud Nguni. W II połowie XIX wieku tereny Zambii zaczęły być stopniowo penetrowane przez europejskich misjonarzy, handlarzy i odkrywców. Jednym z odkrywców był Brytyjczyk David Livingstone. On jako pierwszy z Europejczyków zobaczył wodospad na rzece Zambezi i nazwał go na cześć królowej Wiktorii. W 1888 Cecil Rhodes uzyskał od miejscowych władców przywileje do eksploatacji złóż mineralnych. Od 1902 Zambia znalazła się pod zarządem Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej, którą kierował Rhodes. W tym czasie rozpoczęła się tam eksploatacja bogatych złóż rud miedzi, a także budowa linii kolejowych dla umożliwienia wywozu surowców. W 1911 roku tereny te zostały przekształcone w brytyjski protektorat o nazwie Rodezja Północna. Od 1924 do uzyskania niepodległości Rodezją Północną administrował rząd brytyjski. W okresie międzywojennym Rodezja Północna stała się największym producentem miedzi na świecie. W trakcie trwania II wojny światowej zaczęły rozwijać się zambijskie ruchy narodowowyzwoleńcze. W 1948 roku utworzona została pierwsza afrykańska organizacja, Kongres Rodezji Północnej która w 1951 przekształciła się w Afrykański Kongres Narodowy Rodezji Północnej. W dziesięcioleciu 1953-1963 Zambia wchodziła w skład Federacji Rodezji i Niasy w której największe wpływy posiadali biali z Rodezji Południowej – mniejszościowe rządy budziły silne niezadowolenie czarnych mieszkańców kraju. W 1959 roku doszło do rozłamu w Afrykańskim Kongresie Narodowym Rodezji Północnej w wyniku którego utworzono radykalniejszą Zjednoczoną Narodową Partię Niepodległości, a na czele ruchu stanął Kenneth Kaunda. Kaunda domagał się przyznania Rodezji Północnej samodzielności i możliwości wystąpienia z Federacji. W 1962 roku odbyły się wybory po których utworzono rząd koalicyjny Zjednoczonej Narodowej Partii Niepodległości która wygrała wybory z mniejszym Afrykańskim Kongresem Narodowym Rodezji Północnej. Premierem rządu koalicyjnego został Kenneth Kaunda[3].

Po rozpadzie Federacji Rodezji i Niasy 31 grudnia 1963 Północna Rodezja uzyskała szeroką autonomię, a 24 października 1964 proklamowano niepodległość. W tym samym roku Zambia została członkiem ONZ, Wspólnoty Narodów i OJA. Rok później Zambia przekształciła się w republikę. Prezydentem Zambii w 1965 roku został dotychczasowy premier Kenneth Kaunda. Do 1972 roku zlikwidował separatystyczne dążenia na terenie dawnego państwa Barotse oraz sektę religijną Lumpa[3]. Rząd od 1969 roku wprowadzał reformy zgodne z koncepcją „filozofii humanizmu” w ramach której Zambia przejęła kontrolę nad towarzystwami gospodarczymi należącymi do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W polityce zagranicznej Zambia zbliżyła się do Tanzanii i Chin, które wsparły zambijskie programy gospodarcze. Rząd zambijski aktywnie wspierał ruchy narodowowyzwoleńcze, co doprowadziło do konfliktu z Rodezją i apartheidowskim RPA, gdzie rządziły reżimy białej mniejszości, a także z Portugalią, która posiadała swoje kolonie w sąsiednich krajach – Mozambiku oraz Angoli[3]. W 1971 roku Simon Kapwepwe, były wiceprezydent i jeden z liderów Zjednoczonej Narodowej Partii Niepodległości, dołączył do opozycji, zakładając własną Zjednoczoną Partię Postępową. Kapwepwe utworzył koalicję z Afrykańskim Kongresem Narodowym (dawniej Afrykański Kongres Narodowy Rodezji Północnej) i wspólnie występował przeciwko Kaundzie. W 1972 roku rząd dokonał zmian konstytucyjnych, na mocy których Zambia stała się państwem jednopartyjnym. W 1975 roku Zambia wraz z Tanzanią, Mozambikiem i Angolą dołączyła do koalicji państw frontowych Afryki Południowej. Uczestniczyła w mediacjach między namibijskimi niepodległościowcami ze SWPAO a rządem RPA oraz między rządami innych państw afrykańskich a RPA w sprawie sytuacji w Afryce Południowej. W 1976 roku prezydent ogłosił socjalistyczną koncepcję „komunokracji”, będącej rozwinięciem „filozofii humanizmu”. W okresie rządów Kaundy z pomocą Chin zbudowana została linia kolejowa do tanzańskiego portu Dar es Salaam[3].

Od okresu początkowych lat 80. narastał kryzys, którego przyczyną był spadek cen miedzi w latach 70. Spowodował on zwiększenie znaczenia opozycji. W 1990 roku doszło do nieudanego wojskowego zamachu stanu oraz powstał Ruch na rzecz Demokracji Wielopartyjnej. Kaunda przeprowadził demokratyzację kraju, a w grudniu tego samego roku zrezygnował z systemu jednopartyjnego. Rok później przyjął nową konstytucję i zorganizował wolne wybory. W wyborach z 1991 roku wygrała opozycja, a prezydentem został przywódca związkowy Frederick Chiluba z Ruchu na rzecz Demokracji Wielopartyjnej, Kaunda został z kolei liderem opozycji parlamentarnej. W 1996 roku rząd wprowadził nową konstytucję. W tym samym roku Kaunda i większość działaczy opozycyjnych zostali odsunięci od możliwości startowania w wyborach i ponownie zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i prezydenckich odniósł Ruch na rzecz Demokracji Wielopartyjnej i Chiluba. UNIP (partia Kaundy) zbojkotowała wybory, nie zgadzając się na wyeliminowanie jej przywódcy z wyborów. Partia stawiała zarzuty nieprawidłowości przy głosowaniu. Prezydent kontynuował swój program neoliberalnych reform i prywatyzacji (w tym kopalń), realizowany w porozumieniu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Kampania liberalizacji gospodarczej nie przyczyniła się do sukcesów gospodarczych, a sam prezydent Chiluba oskarżany był o korupcję i nadużycia finansowe. W roku 2000 Kaunda zrezygnował z uczestnictwa w polityce, a rok później Chiluba nie wziął udziału w wyborach, co było reakcją na naciski zagraniczne i ze strony opozycji. Nowym prezydentem został Levy Mwanawasa, będący członkiem partii Chiluby[3]. Rozpoczął on kampanię antykorupcyjną, której jednym z celów było postawienie zarzutów byłemu prezydentowi Frederickowi Chilubie, oskarżanemu o nadużycia. W 2006 Mwanawasa uzyskał reelekcję. W 2008 zmarł, a urząd szef państwa na pozostałą część kadencji objął wiceprezydent Rupiah Banda. W wyborach prezydenckich w 2011 przegrał z Michaelem Satą, liderem Frontu Patriotycznego, a więc grupy rozłamowców z Ruchu na rzecz Demokracji Wielopartyjnej[4].

29 października 2014 roku urzędujący prezydent Michael Sata zmarł w wieku 77 lat. Na mocy zambijskiego prawa jego obowiązki do czasu rozpisania nowych wyborów na początku 2015 roku przejął wiceprezydent Guy Scott, długoletni zaufany współpracownik prezydenta. Wydarzenie to wywołało zainteresowanie nie tylko w Afryce, ale i na świecie, gdyż Scott reprezentuje nieliczną w Zambii (na tle sąsiedniej Namibii wręcz znikomą) białą mniejszość i jest on pierwszym od 1994 roku (kiedy urzędowanie zakończył Frederik de Klerk) afrykańskim białym politykiem, który objął najwyższe stanowisko państwowe na Czarnym Lądzie. Wybory wygrał kandydat Frontu Patriotycznego Edgar Lungu[5].

W wyborach prezydenckich w 2021 roku zwyciężył wieloletni rywal Edgara Lungu, Hakainde Hichilema ze Zjednoczonej Partii dla Rozwoju Narodowego[6].

Siły zbrojne[edytuj | edytuj kod]

Zambia ze względu na braku dostępu do morza dysponuje dwoma rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi oraz siłami powietrznymi[7]. Uzbrojenie sił lądowych Zambii składało się w 2022 roku m.in. z 75 czołgów, 226 opancerzonych pojazdów bojowych, 42 zestawów artylerii holowanej oraz 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych[7]. Zambijskie siły powietrzne z kolei posiadały w 2022 roku uzbrojenie w postaci m.in. 8 myśliwców, 11 samolotów transportowych, 51 samolotów szkolno-bojowych oraz 27 śmigłowców[7].

Wojska zambijskie w 2022 roku liczyły 16,5 tys. żołnierzy zawodowych oraz 1,0 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2022) zambijskie siły zbrojne stanowią 89. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 251 mln dolarów (USD)[7].

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

 • Ustrój: republika prezydencka
 • Prezydent: Hakainde Hichilema
 • Parlament: Zgromadzenie Narodowe (150 deputowanych)
 • Główne partie polityczne:
  • Front Patriotyczny (Patriotic Front – PF)
  • Ruch na rzecz Wielopartyjnej Demokracji (Movement for Multiparty Democracy – MMD)
  • Zjednoczona Narodowa Partia Niepodległości (United National Independence Party – UNIP)

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Terytorium Zambii jest podzielone na 10 prowincji (w nawiasach stolice prowincji):

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gospodarka Zambii.

Zambia jest ważnym eksporterem rud miedzi. Wpływy z wywozu tego surowca wynoszą 80% wartości dochodów z handlu zagranicznego. W sektorze rolnictwa pracuje 86% ludności czynnej zawodowo, wytwarzając 15% produktu krajowego brutto.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Przyrost ludności: 1,52% (2003, dane szacunkowe). Według rzecznika zambijskiego Ministerstwa Zdrowia Kamoto Mbewe, w 2012 oczekiwana długość życia wzrosła z 37 do 43 lat, głównie dzięki postępom w leczeniu gruźlicy[8].

Języki[edytuj | edytuj kod]

Plemienno-językowa mapa Zambii

W użyciu pozostaje przede wszystkim język angielski jako język urzędowy kraju. Poza tym szeroko używane są języki bantu (bemba, nyanja, tonga, lozi), a także inne języki afrykańskie.

Skład etniczny[edytuj | edytuj kod]

Wioska w Zambii, Kobiety z dzieckiem
Struktura etniczna[9]
Grupa etniczna Język Liczebność w tys. Procent ludności
Bemba bemba 4 mln 730 26,86%
Tonga tonga 2 mln 349 13,34%
Chewa czewa 1 mln 796 10,2%
Lozi lozi 1 mln 112 6,3%
Nyiha nyiha 730 4,15%
Nsenga nsenga 723 4,1%
Lala-Bisa lala-bisa 699 3,97%
Lunda (2 grupy) lunda, bemba 613 3,48%
Tumbuka tumbuka 508 2,88%
Chokwe chokwe 110 0,62%
Afrykanerzy afrikaans 98 0,56%
Chińczycy chiński 49 0,28%
Gudźaratowie gudźarati 42 0,24%
Brytyjczycy angielski 12 0,07%
Włosi włoski 12 0,07%

Największe miasta[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Miasta w Zambii.
Miasto Prowincja Liczba mieszkańców
(2012 rok)
Lusaka, największe miasto Zambii
1 Lusaka Lusaka 1 525 578
2 Kitwe Pasa Miedzionośnego 561 524
3 Ndola Pasa Miedzionośnego 517 975
4 Kabwe Centralna 220 784
5 Chingola Pasa Miedzionośnego 182 946
6 Mufulira Pasa Miedzionośnego 143 516
7 Livingstone Południowa 141 195
8 Luanshya Pasa Miedzionośnego 134 180
9 Kasama Północna 120 041
10 Chipata Wschodnia 117 839
11 Kalulushi Pasa Miedzionośnego 113 503
12 Mazabuka Południowa 109 191
13 Mongu Zachodnia 78 258
14 Chililabombwe Pasa Miedzionośnego 75 171
15 Kapiri Mposhi Centralna 65 182

Religia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Religia w Zambii.

Według szacunków Zambijskiego Urzędu Statystycznego (ZamStats) 95,5% ludności kraju to chrześcijanie. Spośród nich 75,3% identyfikuje się jako protestanci, a 20,2% jako katolicy. Do grup protestanckich z największą liczbą wyznawców należą Kościół Anglikański, kościoły ewangelikalne i grupy zielonoświątkowe. 2,7% populacji to muzułmanie (głównie migranci), z mniejszą liczbą hindusów, bahaistów, buddystów, żydów i sikhów[10]. Raport Operation World z 2010 roku, wymienił wśród największych związków wyznaniowych także Kościół Nowoapostolski, Zjednoczony Kościół Zambii i Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, jednak dając anglikanom zaledwie 1%[11]. Społeczności bahaistów i świadków Jehowy mimo, że są niewielkie należą do największych na świecie[12].

Struktura religijna w 2020 roku, według The ARDA[13]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zambia’s population up to 19,610,769 in 2022 from 13,092,666 in 2010, Zambia Statistics Agency [dostęp 2023-01-09] (ang.).
 2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2023: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2023. [dostęp 2023-05-23]. (ang.).
 3. a b c d e Zambia. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-07-03].
 4. Michael Sata: Zambia’s ‘King Cobra’ finally strikes, BBC News, 23 września 2011 [dostęp 2011-09-29] (ang.).
 5. Index Lo-Ly. rulers.org, 29 stycznia 2015. [dostęp 2014-11-18]. (pol.).
 6. Hakainde Hichilema: Zambia's new president inspires African opposition leaders. s. bbc.com. [dostęp 2021-08-24]. (ang.).
 7. a b c d 2022 Zambia Military Strength, www.globalfirepower.com [dostęp 2022-02-21].
 8. Zambia’s life expectancy up from 37 to 43. Lusaka Times, 2012-01-05. [dostęp 2012-01-11]. (ang.).
 9. Country: Namibia – People Groups. Joshua Project, 2018. [dostęp 2018-06-30]. (ang.).
 10. Zambia, United States Department of State [dostęp 2022-09-11] (ang.).
 11. Zambia, Operation World, 2010, 2010.
 12. Mark Juergensmeyer, Wade Clark Roof, Encyclopedia of Global Religion, str. 1399, SAGE, 2012, ISBN 978-0-7619-2729-7 [dostęp 2022-09-11] (ang.).
 13. National Profiles, www.thearda.com [dostęp 2022-09-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]