Zamek Šašov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Šašov
Ilustracja
Ruiny zamku Šašov
Państwo

 Słowacja

Miejscowość

Żar nad Hronem

Zniszczono

1677

Położenie na mapie kraju bańskobystrzyckiego
Mapa konturowa kraju bańskobystrzyckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Šašov”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Šašov”
Ziemia48°34′44″N 18°54′01″E/48,578889 18,900278

Zamek Šášov (słow. hrad Šášov) – ruiny zamku w Żarze nad Hronem w kraju bańskobystrzyckim na Słowacji.

Zamek wzniesiony został na północnym skraju Gór Szczawnickich, na stromej skale wznoszącej się nad tokiem Hronu. Dominował nad skrzyżowaniem ważnych dróg handlowych, z których jedna wiodła z Kremnicy do Turca, a druga doliną Hronu z równin naddunajskich do Zwolenia. Po raz pierwszy wspominany był w 1253 r. Znajdował się wówczas w rękach braci Vancha, z których Stefan był arcybiskupem ostrzyhomskim. Obiekt składał się z tzw. zamku wewnętrznego, wzniesionego na planie mocno wydłużonego owalu i niżej położonego podgrodzia. Wejścia do niego broniły dwie okrągłe baszty.

Widok z lotu ptaka

Od początku XIV w. aż do II połowy XVII w. często zmieniał właścicieli. Wraz z sąsiednim zamkiem Revište, położonym bardziej na południe, na drugim brzegu Hronu, bronił dostępu do górniczego rewiru Bańskiej Szczawnicy. Z tego też powodu już w 1320 r. znalazł się w rękach hrabiów, zarządzających bańskoszczawnicką komorą górniczą. W 1424 r. król Zygmunt Luksemburski ofiarował go królowej Barbarze. W 1447 r. miał go w rękach Jan Jiskra. W 1490 r. królowa Beatrycze, żona króla Macieja Korwina, darowała go Dóczym, którzy władali nim do wymarcia rodu w 1647 r. Trzy lata później feudalne „państwo”, którego ośrodkiem był zamek, kupił Kasper Lippay. W 1677 r. zamek został spustoszony przez kuruców Emeryka Thököly’ego. Nieodbudowany, częściowo zanikł w ciągu XVIII w. Obecnie można oglądać jedynie ruiny.

Pod zamkiem prawdopodobnie już w XIII w. powstała wieś Šášovské Podhradie (Szaszowskie Podgrodzie) – dziś część miasta Żar nad Hronem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kelemen Albert a kolektív: Štiavnické vrchy, seria Turistický sprievodca ČSSR č. 16, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1986.
  • Pisoň Štefan: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, wyd. Osveta, Martin 1973.