Zamek Aizuwakamatsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Aizuwakamatsu
Ilustracja
Rekonstrukcja tenshu
Państwo  Japonia
Miejscowość Aizuwakamatsu, Prefektura Fukushima
Typ budynku Hirayamashiro (Zamek na wzgórzu)
Ukończenie budowy 1384 rok
Ważniejsze przebudowy 1592 rok
Zniszczono 1874 rok
Odbudowano 1965 rok
Pierwszy właściciel Naomori Ashina
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Zamek Aizuwakamatsu
Zamek Aizuwakamatsu
Ziemia37°29′16″N 139°55′47″E/37,487778 139,929722
Strona internetowa

Zamek Aizuwakamatsu (jap. 会津若松城 Aizuwakamatsu-jō), znany również jako Zamek Tsuruga (jap. 鶴ヶ城 Tsuruga-jō) – tradycyjny zamek położony w północnej Japonii, w centrum miasta Aizuwakamatsu, w prefekturze Fukushima.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalny tenshu Zamku Aizuwakamatsu (1868)

Zamek został zbudowany przez Naomoriego Ashinę w 1384 i pierwotnie był znany jako Zamek Kurokawa (jap. 黒川城 Kurokawa-jō). Był centrum wojskowym i administracyjnym regionu Aizu do 1868 r[potrzebny przypis]. Masamune Date, największy wódz regionu Tōhoku[potrzebny przypis], walczył wiele lat przeciw klanowi Ashina i udało mu się zdobyć zamek w 1589 r., ale rok później zamek przejął Hideyoshi Toyotomi.

W 1592 r. nowy zarządca zamku, Ujisato Gamō, przebudował zamek i nadał mu nazwę Tsuruga, choć ludność nazywała go także Aizu lub Wakamatsu[potrzebny przypis]. W okresie Edo był siedzibą daimyō hanu Aizu. Następnym właścicielem został Masayuki Hoshina, syn sioguna Hidetady Tokugawy i wnuk Ieyasu. On i jego następcy byli znani jako Matsudaira[potrzebny przypis].

Zamek był ważną twierdzą w regionie Tōhoku. W 1868 r. był oblegany podczas wojny Boshin. Po miesiącu odcięcia od świata, Katamori Matsudaira poddał go oblegającym. Został zniszczony przez nowy rząd w 1874 r[potrzebny przypis]. Tenshu, największa wieża zamku, została odbudowana w 1965 r. Obecnie znajduje się w niej muzeum i punkt widokowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]