Zamek Bowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Bowski
Ilustracja
Państwo  Łotwa
Miejscowość Bauska
Inwestor Kawalerowie mieczowi
Rozpoczęcie budowy 1443
Ukończenie budowy XVI w.
Zniszczono 1706
Położenie na mapie Łotwy
Mapa lokalizacyjna Łotwy
Zamek Bowski
Zamek Bowski
Ziemia56°24′13″N 24°10′28″E/56,403611 24,174444

Zamek Bowski (łot. Bauskas Pils) – kompleks składający się z ruin zamku oraz późniejszego pałacu zlokalizowany w mieście Bauska (hist. Bowsk) na Łotwie. Zamek znajduje się na niewielkim wzgórzu w widłach rzek Niemenek (łot. Mēmele) i Musza w miejscu gdzie dają one początek Lelupie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę zamku zakon kawalerów mieczowych rozpoczął w latach 1443–1456 za panowania mistrza Heidenreicha I i kontynuował jego rozbudowę do końca XVI wieku. Zamek stanowił ostatnią fortecę wybudowaną przez zakon dla ochrony granic pomiędzy Liwonią i Litwą oraz kontroli handlu pomiędzy Litwą i Rygą.

W latach 1561–1562 zamek stał się własnością arcybiskupa Rygi Wilhelma Hohenzollerna a po sekularyzacji zakonu kawalerów mieczowych w 1562 zamek został siedzibą książąt Kurlandii i Semigalii. Pod koniec XVI wieku Gotthard Kettler przebudował i rozbudował zamek zamieniając go w ufortyfikowaną manierystyczną rezydencję. W 1587 książę przeniósł się na stałe do zamku, który od tej pory stanowił siedzibę księstwa aż do 1596, kiedy to zgodnie z wolą księcia Gottharda księstwo zostało podzielone pomiędzy jego synów Fryderyka i Wilhelma a siedzibę księstwa Semigalii przeniesiono do Mitawy.

Latem 1625 w trakcie wojny polsko-szwedzkiej zamek został zajęty przez wojska Gustawa II i zniszczony w trakcie okupacji. Do chwili zawarcia pokoju oliwskiego w 1660 zamek przechodził z rąk do rąk pomiędzy Polską i Szwecją, co potęgowało jego destrukcję. Ostatecznie w 1706 w czasie III wojny północnej zarówno zamek jak i pałac zostały wysadzone i od tego czasu pozostając niezamieszkane popadały w ruinę.

Obecnie z siedziby zakonu kawalerów mieczowych pozostały jedynie ruiny, natomiast pałac, którego odbudowę rozpoczęto w 1973, został w pełni odrestaurowany. W 1990 założono Muzeum Zamkowe, którego celem jest renowacja i konserwacja zabytku oraz jego udostępnianie turystom. Oprócz wystawy stałej poświęconej historii zamku zwiedzającym udostępniono zbiór pochodzący z wykopalisk archeologicznych obejmujący ok. 5500 artefaktów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]