Zamek Hardegg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Hardegg
Ilustracja
Widok ogólny na zamek
Państwo  Austria
Miejscowość Hardegg
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy XII w.
Położenie na mapie Dolnej Austrii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Austrii
Zamek Hardegg
Zamek Hardegg
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Zamek Hardegg
Zamek Hardegg
Ziemia48°50′16″N 15°51′27″E/48,837778 15,857500

Zamek Hardeggzamek położony w Dolnej Austrii. Znajduje się w centrum miasta Hardegg nad Dyją.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki na temat zamku Hardegg pochodzą z 1145 r., kiedy w starych dokumentach wymieniany jest mowa o transakcji między Elisabeth von Schleunz a Otto de Hardeckiem. W dokumencie tym jest mowa o niewielkiej warowni znajdującej się w tym miejscu. W późniejszym okresie był on siedzibą rodową von Hardeggów, hrabiów Plain i Hardegg. Po ich wymarciu przeszedł on na własność innej linii tego rodu, wywodzącej się z Magdeburga. Za ich rządów zamek został znacznie rozbudowany, stając się jedną z większych warowni w Dolnej Austrii. Składał się z wież obronnych, części mieszkalnej i kaplicy. Po bezpotomnej śmieci hrabiego Michaela Reichsgrafa von Hardegg, Burggrafa zu Magdeburg zamek przeszedł we władanie Habsburgów. W 1499 r. został nadany w posiadanie braciom Prüschenk, wolnym panom w Stettenberg, w Styrii, którzy byli najbliższymi krewnymi linii magdeburskiej Hardecków. Od tej pory przyjęli oni nazwisko Hardegg und im Marchland wraz z tytułem hrabiów Rzeszy. W 1501 r. Ulrich von Hardeck odkupił od swoich szwagrów: Albrechta, Karola i Jerzego hrabstwo kłodzkie. W 1502 Heinrich i Sigmunt otrzymali prawo bicia srebrnych monet.

W połowie XVII w. zamek znów zmienił właścicieli, którymi ostatecznie został ród Khevenhüller-Metsch. Od tej pory nie był on stale zamieszkiwany, będąc jedną z wielu rezydencji możnowładczych tej arystokratycznej rodziny, popadając przez to w ruinę, którą dopełnił pożar miasta z 1764 r., po którym kamienie i drewno z zamku przeznaczono na obudowę domów w Hardegg.

Dopiero przełom XIX i XX w. przyniósł odnowę zamku, kiedy jego właścicielem był Johann Carl Khevenhüller, najwierniejszy stronnik Maksymiliana I Habsburga-Lotaryńskiego, cesarza Meksyku. Dokonał on całkowitej obudowy rezydencji urządzając w jej wnętrzu muzeum na cześć zamordowanego Maksymiliana I.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]