Zamek Hartheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamek Hartheim
Zamek Hartheim
Państwo  Austria
Miejscowość Alkoven
Położenie na mapie Górnej Austrii
Mapa lokalizacyjna Górnej Austrii
Zamek Hartheim
Zamek Hartheim
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Zamek Hartheim
Zamek Hartheim
Ziemia48°16′52″N 14°06′50″E/48,281111 14,113889

Hartheim – XVII-wieczny zamek w miejscowości Alkoven (nieopodal Linzu) w Górnej Austrii. W czasie II wojny światowej, utworzono tam jeden z ośrodków eutanazji w III Rzeszy, zwany Schloss Hartheim (Zamek Hartheim).

Historia Zamku[edytuj | edytuj kod]

Zamek w Hartheim jest położony na południowo-wschodnim krańcu zalewu Eferding w Górnej Austrii. To jeden z najciekawszych przykładów architektury renesansowej regionu. Jego budowę, kierowaną przez Jakoba Aspana, ukończono w 1600 roku. Wewnątrz zamku znajduje się arkadowy dziedziniec. W 1898 roku książę Starhemberga Camillo przekazał budynek Związkowi Charytatywnemu Górnej Austrii, który utworzył tam instytut dla ludzi niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Ośrodek prowadziły siostry pallotynki.

Ośrodek eutanazji[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie 1938 i 1939 roku zamek i ośrodek został przejęty przez nazistów i zamieniony w miejsce przeprowadzania „eutanazji” (w ramach tzw. Akcji T4). Wszyscy pensjonariusze zostali przeniesieni do innych instytutów. Zamordowano ich później. W latach 1940–1944 zamordowano tam około 30 tysięcy osób uznawanych przez reżim hitlerowski jako „niewartościowe”. Na przełomie 1944 i 1945 roku instytut został zlikwidowany, a wnętrzom zamkowym przywrócono poprzedni wygląd. Zaraz po wojnie mieszkali tam uchodźcy.

Powojenne losy[edytuj | edytuj kod]

W 1948 roku pałac razem z okolicznymi gruntami znów został przekazany Związkowi Charytatywnemu Górnej Austrii, jednak niepełnosprawni nie powrócili do budynku. W 1954 roku, po wylewie Dunaju, zakwaterowano tam 30 rodzin z zalanych miejscowości. W 1968 roku Związek Charytatywny wznowił działalność. Instytut Hartheim został wybudowany w pobliżu zamku. W 1969 roku wybudowano tam pomnik, a sam instytut ma być swego rodzaju pokutą, odkupieniem za ofiary Hartheim. Od 1997 roku w zamku istnieje muzeum ośrodka eutanazji Schloss Hartheim. Znajduje się tam stała wystawa pt. „Wartość Życia”.

Znane ofiary Hartheim[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]