Zamek Hohenschwangau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hohenschwangau
Zamek Hohenschwangau w zimie
Zamek Hohenschwangau w zimie
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Hohenschwangau
Typ budynku zamek
Styl architektoniczny neogotyk
Architekt Domenico Quaglio Młodszy
Rozpoczęcie budowy 1833
Ukończenie budowy 1837
Pierwszy właściciel Maksymilian II Bawarski
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Hohenschwangau
Hohenschwangau
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Hohenschwangau
Hohenschwangau
Ziemia 47°33′20″N 10°44′10″E/47,555556 10,736111
Strona internetowa
Zamek nocą

Zamek Hohenschwangau (niem. Schloss Hohenschwangau) zamek wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, położony w niemieckiej wiosce Hohenschwangau niedaleko Füssen, w południowo-zachodniej Bawarii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek Hohenschwangau został zbudowany na ruinach XII-wiecznej twierdzy - Schwanstein. W roku 1829 książę Maksymilian (później król Maksymilian II Bawarski) zdecydował się na budowę rezydencji właśnie w tym miejscu, ze względu na bardzo atrakcyjne położenie oraz wspaniałe widoki. Ziemię nabył w 1832, a rok później rozpoczęto pierwsze prace. Budowa trwała do 1837 roku, głównym architektem był Domenico Quaglio Młodszy, któremu zamek zawdzięcza neogotycki wygląd.

Zamek był letnią rezydencją króla Maksymiliana, jego żony Marii Fryderyki Pruskiej oraz dwóch jego synów - Ludwika (później Ludwik II) i Ottona (później Otto I), w której spędzali wiele czasu.

Po śmierci króla Maksymiliana (1864) Ludwik zamieszkiwał w zamku wraz z matką, aż do ukończenia budowy jego nowej, położonej niedaleko rezydencji - Neuschwanstein w 1869. Maria Fryderyka Pruska mieszkała w zamku, aż do swojej śmierci w 1889 roku. Później zamieszkał tu szwagier Marii - książę-regent Luitpold Bawarski. Dzięki Luitpoldowi dokonano elektryfikacji zamku w 1905 roku. Po jego śmierci w 1912 otwarte zostało muzeum, które jest czynne do dnia dzisiejszego.

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej budynek nie odniósł żadnych szkód. W latach 1933-1939 zamek pełnił funkcję letniej rezydencji księcia Rupperta Bawarskiego oraz jego rodziny.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Zamek jest odwiedzany przez ok. 300 tys. turystów z całego świata rocznie. Zamek jest otwarty przez cały rok (z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia). Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadza zwiedzających po zamku i odtwarza komentarze w języku polskim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]