Zamek Lietava

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Lietava
Ilustracja
Państwo

 Słowacja

Miejscowość

Lietava

Typ budynku

zamek

Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Lietava”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Lietava”
Ziemia49°09′36″N 18°41′06″E/49,160000 18,685000

Zamek Lietava (słow. Lietavský hrad, Litova, Letava, Lethawa, węg. Zsolnalitva) – zamek (obecnie w znacznej części w ruinie) na Słowacji, położony na wysokim skalnym grzbiecie pomiędzy wsiami Lietava i Lietavská Svinná w powiecie Żylina.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zamek znajduje się w północno-wschodniej części Sulowskich Wierchów, w ich części zwanej Skalky. Usytuowany został na skalistym grzbiecie w północnej części Skalek, nieco na wschód od szczytu Cibuľník (633 m n.p.m.). Jego ruiny wznoszą się piętrowo na wysokości ok. 600-630 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek został zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku. Na początku XIV wieku należał do Mateusza Czaka i wchodził w skład jego rozległych włości. Pod koniec XIV wieku jego właścicielem był Zygmunt Luksemburski. W XVI wieku zamek został rozbudowany i ozdobiony w stylu renesansowym przez węgierski ród Turzonów. Ostatnim właścicielem był Jerzy VII Thurzo. Po śmierci Emeryka Thurzo w 1621 roku rozpoczęły się procesy o zamek pomiędzy jego spadkobiercami. Według wzmianki z 1698 roku zamek już nie był zamieszkiwany, w związku z czym zaczął popadać w ruinę. Około 1760 roku zniszczenia zamku były tak duże, że znajdujące się w nim do tego czasu archiwum przeniesiono na Zamek Orawski.

W 2008 roku coraz bardziej niszczejący zamek przejął lokalny komitet, który rozpoczął prace zabezpieczające. Obecnie[1] trwają prace konserwatorskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane z pocz. 08.2007.