Zamek Likawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Likawa
Obiekt zabytkowy nr rej. 508-316/1
Ilustracja
Ruiny zamku Likawa
Państwo  Słowacja
Rozpoczęcie budowy XIV w.
Zniszczono 1707
Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa lokalizacyjna kraju żylińskiego
Ruiny zamku Likawa
Ruiny zamku Likawa
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Ruiny zamku Likawa
Ruiny zamku Likawa
Ziemia49°06′20″N 19°18′44″E/49,105556 19,312222
Strona internetowa
Zamek Likava w czasach swojej świetności – witraż w Bratysławie
Zrekonstruowana wieża zamurowanej starej bramy – zdjęcie z drugiego dziedzińca dolnego zamku

Zamek Likawa (słow. Likava, Likavský hrad) – ruiny średniowiecznego zamku, wznoszące się nad wsią Likavka w powiecie Rużomberk, w kraju żylińskim, w północnej Słowacji.

Zamek wzniesiony został na skalistym garbie u podnóży Przedniego Chocza, na pograniczu Kotliny Liptowskiej i Gór Choczańskich. Był najważniejszą twierdzą dolnego Liptowa. Strzegł ważnego strategicznie szlaku handlowego, wiodącego z Liptowa na Orawę i dalej do Polski.

Zbudowany po 1335 r. na polecenie potężnego pana feudalnego, żupana Donča. W 1341 r. był już siedzibą załogi wojskowej, strzegącej wspomnianego wyżej szlaku oraz zarządu królewskich majątków w dolnym Liptowie. Na początku XVIII w. w rękach kuruców Franciszka II Rakoczego. Zburzony w 1707 r. z rozkazu Rakoczego, ustępującego przed wojskami habsburskimi.

Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne rozpoczęły się w latach 70. XX wieku. W ich wyniku odbudowano m.in. wieżę zamurowanej starej bramy, trzecią bramę, fragmenty murów dolnego i górnego zamku. Dla turystów udostępniono wspomnianą wieżę (znajduje się tam wystawa dotycząca dziejów zamku) oraz dziedzińce dawnego dolnego zamku.