Zamek Sivý Kameň

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Sivý Kameň
Ilustracja
Ruiny zamku Sivý Kameň
Państwo  Słowacja
Miejscowość Podhradie
Rozpoczęcie budowy 2 poł. XIII w.
Zniszczono XVIII w.
Położenie na mapie kraju trenczyńskiego
Mapa lokalizacyjna kraju trenczyńskiego
Ruiny zamku Sivý Kameň
Ruiny zamku Sivý Kameň
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Ruiny zamku Sivý Kameň
Ruiny zamku Sivý Kameň
Ziemia48°41′09″N 18°38′20″E/48,685833 18,638889
Ruiny zamku Sivý Kameň

Zamek Sivý Kameň (słow. Hrad Sivý Kameň) – ruiny zamku na terenie wsi Podhradie w powiecie Prievidza na Słowacji.

Zamek wzniesiono na andezytowym wzgórzu podciętym potokiem Ťakov, na pograniczu Kotliny Górnonitrzańskiej i grupy górskiej Ptacznik. Powstał w II połowie XIII w. jako królewska strażnica, zbudowana dla ochrony szlaku handlowego wiodącego w górę doliny Nitry do Kotliny Turczańskiej i dalej na północ, ku granicom Polski. U stóp zamku powstało podgrodzie, już w XIV w. wspominane jako wieś. Do 1388 r. zarządzali zamkiem kasztelani z Bojnic, później był on siedzibą niewielkiego „państwa” feudalnego i aż do końca swego istnienia często zmieniał właścicieli. Spalony w 1524 r., na początku II połowy XVI w. został odbudowany, a jego umocnienia zostały rozszerzone. Wiele ucierpiał w czasie kolejnych powstań antyhabsburskich w XVII w. Z początkiem następnego stulecia zajęły go kuruckie wojska Franciszka II Rakoczego. Zdobyty w 1708 r. przez wojska cesarskie, został przez nie spalony i od tego czasu pozostaje w ruinie.

Zamek składał się prawdopodobnie z czworokątnej wieży obronnej, budynku mieszkalnego i niewielkiego podwórca, otoczonych murem obronnym. Pierwotna dyspozycja zamku jest już słabo czytelna, zwłaszcza że część murów jeszcze została z czasem rozebrana dla pozyskania budulca przez mieszkańców wsi Podhradie.

Ruiny znajdują się w granicach pomnika przyrody Sivý kameň.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adamec Vladimír, Jedličková Nora: Slovensko. Turistický lexikon, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1991, ​ISBN 80-7096-152-X​.